Zonguldak’ta ‘Dünya Madenciler Günü’ buruk kutlandı

Zonguldak’ta ‘Acun Madenciler Günü’ buruk kutlandı

ZONGULDAK – 4 Ara Dünya Madenciler Günü dolayısıyla Zonguldak’ta tebrik kartı programı düzenlendi. GMİS Genel Başkanı Kağan Yeşil, “1,5 bilyon ton taşkömürü rezervimiz var. Bu rezervi yerüstüne çıkarıp ülkemiz sanayisıne kazandırma zorunluluğumuz var” dedi.

4 Mabeyin Acun Madenciler Haset dolayısıyla Zonguldak’ta gerçekleştirilen kutlama programı matbuat açıklaması ile başladı. Beyaz Zehir Mühendisi Levent Usman’ın Madenciler Haset’nde hayatını kaybetmesi zımnında yürüyüşün fek edildiği kutlama programında TMMOB Beyaz Zehir Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi Umumi Heyet yerine yapılan açıklamada, 14 Ekim günü meydana mevrut maden faciasında hayatını kaybeden madenciler anıldı.

Genel Beyaz Zehir İşçileri Sendikası Umumi Başkanı Hakan Yeşil ise 1,5 milyar tonluk taşkömürü rezervini hatırlatarak “Zonguldak Maden Havzamızda, ülkemizde ve dünyada madencilik sektöründe müteharrik tamam meslektaşlarımızın ‘Düna Madenciler Günü’nü kutluyorum. Umumi Maden işçileri Sendikası ve madenci kardeşlerimiz adına, eksiksiz acun madencilerine tesanüt duygularımızı iletiyorum. Tamlık beyaz zehir şehitlerimizi rahmetle, tabiiyet ve nazikâne anıyorum. Dünyada maden kazalarında hayatlarını kaybetmiş umum madencilerimize ve gelişim kazalarında hayatlarını kaybeden tam emekçilere Allah’tan rahmet diliyorum. Bu yıl madenciler gününü, buruk kutluyoruz. 14 Ekim 2022 tarihinde TTK Amasra Müessesesi’nde meydana gelen grizu faciasında 42 madenci arkadaşımız martir oldu. Acıları yüreğimizde. Benzeri yandan bu kazada ihmalleri bulunanların, bildirme dokunaklı şekilde cezalandırılmaları için adli soruşturmalar başta kalkışmak için parçalanmamış süreci yakından strateji ederken, ayrıksı yandan bu kazaların bir henüz meydana gelmemesi amacıyla yapılması gerekenleri tartışıyoruz. Bu düşündürücü günde herşeyden önce, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Cumhuriyetimizin önceki yıllarında sahip çıktığı ve Türkiye’de kömür sektöründe tarihî birikime erbap olan, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na, Türkiye Kömür İşletmeleri’ne, ülkemizin ve milletimizin geleceği üzere yerli ve milli varlığımız olan Beyaz Zehir Etüt Arama Kurumu’na ve özkaynaklarımızı mutluluk ekonomisine katan madencilik sektörümüze cemaat çıkılmasını istiyoruz. Yeraltında çıkarılmayı muntazır 1,5 bilyon ton taşkömürü rezervimiz var. Bu rezervi yerüstüne çıkarıp ülkemiz sanayisıne kazandırma zorunluluğumuz var” diye niteleyerek konuştu.

Basın açıklaması Vilayet önündeki törenle devam etti. Merasim korku duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. İlk yerine TMMOB Beyaz Zehir Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi arkası sıra üstelik GMİS yönetimi yoluyla tören alanına çelenk bırakıldı. Tebrik töreni çelenk sunumunun ardından sona erdi.

Share: