ZONGULDAK – “4 Çatlak Acun Madenciler Günü” kutlandı

Zonguldak’ta, “4 Mesafe Dünya Madenciler Günü” nedeniyle merasim düzenlendi.

Kent merkezindeki Madenci Anıtı önünde gerçekleştirilen “4 Ara Dünya Madenciler Haset” töreninde konuşan Umumi Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Umumi Başkanı Hakan Yeşil, düz altında çıkarılmayı muntazır 1,5 milyar titrem taşkömürü rezervinin olduğunu belirterek, bu rezervin vadi üzerine çıkarılması ve büyüklük sanayisine kazandırılması gerektiğini söyledi.

Yeşil, Türkiye Taşkömürü Kurumunun (TTK) bünye kapasitesinin, yılda 5 milyon titrem “satılabilir” taşkömürü söylemek olduğuna belen ederek, “TTK’de mekanize ve nısıf mekanize çalışmaları, üretim ve ongunluk namına olumlu gelişmelerdir.” diye konuştu.

Madenciler olarak gelişim sağlığı ve güvenliğinin bütün anlamıyla sağlandığı çalışma şartlarında üretimi artırmayı, ülkeye ve millete imdi bakım etmeyi istediklerini vurgulayan Yeşil, şöyle konuştu:

“Öncelikle iş sağlığı ve güvenliğinin cemi sağlanabilmesi ve üretimin artırılabilmesi üzere iştirakçi açıkları acilen giderilmelidir. Eroin şehitlerinin yakınlarına maruf haklardaki zaman sınırlandırmasının kaldırılmasıyla ilişik Maden Şehit Aileleri Derneğimiz ile alay malay savaş verdik. Amasra kazasının arkası sıra, ilişkin yasada yapılan fark Mecliste kabul edildi ve gün sınırlaması kaldırıldı. Antrparantez martir madencilerinin yakınlarından hak sahiplerine, mahiye bağlanması kararı yasaya eklendi. Çalışma veren, duyarlılık gösteren, katkı ve bindi veren herkese teşekkürname ediyoruz.”

Konuşmanın ardından törene katılanlar, “Maden işçisi bekâr değildir” sloganları eşliğinde, Valilik binası önündeki Atatürk Anıtı’na büyüklüğünde yürüdü.

Vatandaşlar ve esnaf dahi yürüyüşe alkışlarla destek verdi.

Tören, Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden kazasında hayatını kaybeden işçiler için yakarış edilmesi ve anıta çelenk sunulmasıyla sona erdi.

Share: