Zelenski: Zaporizhzhia Nükleer Santrali çevresinde yaşananlar Rusya’nın sunma şişman suçlarından biri

Ukrayna Ululuk Başkanı Volodimir Zelenski Zaporizhzhia Çekirdeksel Santrali çevresinde yaşananların Rusya’nın ‘en balaban suçlarından biri’ olduğunu belirterek, “Rusların Zaporizhzhia Çekirdeksel Santrali topraklarından ağız ağıza çekilmesi ve Ukrayna’nın santral çevresindeki kapsam üzerindeki kül kontrolünün baştan sağlanması, cemi Avrupa için nükleer güvenliğin baştan sağlanmasını garanti edecektir” dedi.

Ukrayna Kerem Başkanı Volodimir Zelenski, akşam saatlerinde yaptığı günlük ulusa sesleniş konuşmasında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta düzenlenen ödül konferansında Ukrayna için 1,5 bilyon euroluk yardım toplandığını belirterek, “Kopenhag’daki ödül konferansına katıldım. Bunlar Ukrayna’nın ortağı 26 mutluluk. Ramstein Gelgel Üssü’ndeki toplantıların devamı olarak başka bir dalan oluşturdular. Bu biçim, silahlar, cephane, askeri eğitim bilimi, mayın tasfiye, kurtarılmış bölgelerin iyileştirilmesi karışma olmak üzere ayrıntılı vadeli destekle ilgilendiren. Konferansın önce sonuçlarını şimdiden aldık. Toplantının açılışının çarçabuk arkası sıra Danimarka, Ukrayna’ya 110 milyon euro tutarında bakir tıpkısı destek paketi açıkladı. Genel yerine, konferansta hoppadak aynı günde, hele dirimsel cephane üretimi için harcanacak olan 1,5 bilyon euro toplandı” şeklinde konuştu.

“RUSYA’NIN SANTRALDEN TAMAMEN ÇEKİLMESİ AVRUPA’DA ÇEKIRDEKSEL GÜVENLİĞİ YENİDEN SAĞLAYACAKTIR”

Ulusa sesleniş konuşmasında Zelenski, Zaporizhzhia Çekirdeksel Santrali’ne bile değindi. Santralci çevresinde yaşananların Rusya’nın ‘en iri suçlarından biri’ olduğunu söyleyen Zelenski, üretim topraklarında Rusya’nın bambaşka aynı bombardımanının kaydedildiğini belirtti. Zelenski, “On Paralık kimse benzeri nükleer santrali bu büyüklüğünde belirgin benzeri şekilde tam dünyayı gözdağı emreylemek ve bazen koşullar ileri devam etmek için kullanmamıştır. Banko dünyadaki hep, işgalcileri Zaporizhzhia çekirdeksel santralinin topraklarından aforoz etmek üzere derhal reaksiyon vermelidir. Bu çabucak Ukrayna’nın tıpkı ihtiyacı değil, küresel çıkarla ilgilidir. Bunu, Mürekkep Milel (BM) Güvenlik Konseyi’nden devletler arasındaki temaslara kadar rastgele düzeyde vurguluyoruz. Elden Rusların Zaporizhzhia Nükleer Santrali topraklarından ağız ağıza çekilmesi ve Ukrayna’nın santralci çevresindeki nitelik üzerindeki bilcümle kontrolünün baştan sağlanması, tam Avrupa üzere çekirdeksel güvenliğin baştan sağlanmasını garanti edecektir” dedi.

Share: