Yüzdelik 94 bedensel mânialı Yusuf üzere yola kilit parke taşı döşendi

Yüzde 94 bedensel mânialı Yusuf için yola kilit parke taşı döşendi

Engelli Yusuf amacıyla öğün engeli kaldırıldı

Tekerlekli sandalyesi çakılda zorlanıyordu, daha çok şen ulaşım sağlayacak

ISPARTA – Isparta’de merkeze kapalı Banal Hacılar Köyünde ailesiyle alay malay zihayat 12 yaşındaki yüzde 94 oranında bedensel özürlü Yusuf Kenan Mesai, evlerinin önündeki yolun çakıl taşı ve yerey olmasından etraf tekerlekli sandalyesini kullanırken engel yaşıyordu. Isparta Belediyesi eliyle siftinlik Yusuf’un istediği gibi dışarı çıkması üzere çakıl ve toprakla olan yola kilit parke taşı döşendi.

Amiyane Hacılar Köyünde eğleşme eden bedensel özürlü Yusuf Kenan Iş, rahatsızlığından ortalık çok ağır sıklet şartlarda hayatını sürdürüyor. Tezyifkâr Yusuf, hariç çıkmak istediğinde babası Mustafa Çalışma ve annesi Fatime Çalışma’ın yardımıyla tekerlekli sandalye ile çıkabiliyor. Ancak evlerinin önü çakıl ve yer olması dolayısıyla berenarı zorlanıyorlardu. En çokça zorlandıkları alanda evlerinin bir iki ilerisinde mevcut depar oluyordu. Çakıl ve yerey zeminde tekerlekli sandalyeyi aylamak az çok güçleştiği amacıyla Yusuf’un babası Mustafa Emek, yaşadıkları bu durumu Isparta Belediyesine yazdığı istida ile aktardı ve bindi istedi. Isparta Belediyesi tarafından sakat Yusuf Kenan Say’ın tekerlekli koltuk ile meşakkat yaşamaması üzere evinin önündeki 500 metrekarelik alana kilit parke döşendi. Çalışmaların tamamlanmasının peşi sıra Yusuf Kenan Emek, tekerlekli sandalyesiyle evinden çıktıktan sonra abat benzeri erişim alanına cemaat oldu.

Isparta Şehremini Şükrü Başdeğirmen, Yusuf Kenan Mesai ve ailesini evinde mülakat etti. Yusuf Kenan Mücahede, yolun yapılmasından hava teşekkürlerini iletti.

Cet Mustafa Mücahede, Yusuf’un yüzde 94 oranında bedensel özürlü olduğunu belirterek, nöropati hastalığı bulunduğunu anlattı. Yusuf’un zihnî benzeri sorunu olmadığını tamlayan Say, “Bizim evimizden köyün kullanma alanındaki el beyninde rampa var. Bura kum ve çakıldı. Tekerlekli sandalyeyi çıkaramıyorduk. Annesi geçmiş sandalyeyi çıkarıyor sonradan gelip çocuğu alıyordu. Oldukça sağlam ayrımsız süreçti. Strateji ettiğimiz kadarıyla Belediye Başkanımızın yardımlarını duyduk, gördük. Tıpkı öğün arzuhâl yazdım. O dilekçem tıpkı hafta içerisinde onaylandı, akseptans gördü. Ertesi devir Tanrı razı olsun ekip geldi ve taş döşendi. Benim ve çocuğumun işi kolaylaştı. Başkanımızdan ve emeği geçenlerden Cenabıhak razı olsun, hayatımızı kolaylaştırdılar. Çocuğumuzun müfit duasını aldılar. İnşallah iki cihanda de yüzleri güler. Sayın Başkanımız ve eşi evimize geldi, onur verdi. Kendilerine gine çokça teşekkür ediyorum, saygınlık duydum” dedi.

Yolun çok problemleri olduğunu kaydeden asıl Fatime Düzentileme, hariç geçmek istediğinde Yusuf’u evde bırakıp evvel sandalyeyi yokuştan çıkardığını sonradan gelip çocuğunu aldığını söyledi. Artık istedikleri devir istedikleri yere gidebileceklerini ifade fail Faaliyet, “Devletimizden, Başkanımızdan Allah razı olsun. Hayatımız kolaylaştı” dedi.

Şehremini Şükrü Başdeğirmen, Mustafa Mücahede’ın belediyeye müracaatının ardından konuyla süratle ilgilendiklerini, Yusuf’un yol yolundaki engellerini kaldırdıklarını belirtti. Başbuğ Başdeğirmen, “Bizler ne zaman bize ihtiyacı olan bir vatandaşımız olsa orada oluyoruz. Zaman da Yusuf’un yanı sıra olduk. Yusuf, engelinden âlem ailesinin desteğine gerekseme duyuyor. O desteğe ihtiyacında lazım olan cihazları da kullanabilmeleri gerekiyor. O cihazları kullanabilmeleri amacıyla bizler de belediye olarak tıpkı ulama sağladık” ifadelerinde bulundu.

Ziyaretin peşi sıra basit Yusuf, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’i umum sallayarak uğurladı.

Share: