Yunanistan’dan ilginç davet: Müslümanlar duvarlarını yiyor, Ayasofya tehlikede olan anıt zar edilmeli

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ayasofya Camii’nin Ilmek İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılmasına değişmeyen verilmiştir.” ifadelerini kullanmasıyla 86 sene müze adına bakım veren çatı, 2 sene önce camii olmuştu.

24 Temmuz 2020’birlikte kılınan cuma namazı ile yeniden ibadete açılan Ayasofya, dünya manşetlerinde ise kendine degaje düzlük buldu. Özellikle Yunanistan, müzenin camii yapılmasına iri reaksiyon gösterdi, bahis üzerine sıkça gerginliği artırmaya yönelik açıklamalar yapıldı. Akıbet adına Palikarya medyasından Proto Thema, haberinde UNESCO’ya çağrıda bulunarak Ayasofya’nın tehlikede olduğunu belirtti.

KÜSTAH ÇAĞRI

Ortodoks Parlamentolararası Asamblesi Başkanı Dr. Maximos Charakopoulos, UNESCO Dünya Kültür Mirası Merkezi Temsilcisi Berta birlikte Sancristobal ile Paris’teki merkezinde yaptığı görüşmede Ayasofya’nın tehlikede olan anıt car edilmesini istedi.

“TEHDİT OLUŞTURUYOR”

Charakopoulos, “Ayasofya’nın saygısızca camiye çevrilmesi vakit kaybetmeden tarihi gerçeğe hakaret değil, anıta direkt aynı zılgıt oluşturuyor. Ayasofya tehlikede olan abide car edilmelidir. İşte bu yüzden UNESCO Dünya Hars Mirası Merkezi temsilcisine, anıtın camiyedönüştürülmesinden bilahare uğradığı ve şu anda kurumlar ve Türk Medyası aracılığıyla aracısız aktarılan zararları üzerine bilgi verdim. UNESCO temsilcisine bu felaketleri anlatan yayınlarla tafsilatlı bir genişlik gönderdim.” ifadelerini kullandı.

“MÜSLÜMANLAR DUVARLARI YİYOR”

Yunanistan’ın UNESCO Daimi Temsilcisi Maria Diamantopoulou dahi görüşmede, “Yakında Ayasofya’yı ziyaret ettim ve tezyifkâr alışılmadık oldum. Tapınağın narteksi ayakkabı kutusuna dönüştürülmüş. Türk basınında sâdır istihbarat, yedi metre yüksekliğindeki kraliyet kapısının uğradığı hasarı gösteriyor. Müslümanlar tıpkı lütuf yerine duvarları yiyorlar. Mesnet mermerleri bozma reşit.” diye tıraşçı ifadeler kullandı.

Ayasofya’nın birlikte Kariye Camii ve Trabzon’dahi bulunan Ayasofya Camii’ne müteveccih şikayetlerde bulanan Diamantopoulou, “Daha kilolu bire bir karşılık olmazsa, Türkiye henüz aşkın harekete geçecek. Umarım buradaki ziyaretimiz UNESCO’yu elan fazla harekete kılmak üzere tıpkı araç peki.” dedi.

Berta da Sancristobal, UNESCO’nun çokça yakından izleme ettikleri İstanbul anıtlarına hususi tıpkı ehemmiyet atfettiğini belirterek, Yunanistan’a teşkilatın benzeri ahir toplantısında Ayasofya konusunun Türkiye’nin gündeminde düzlük alacağının güvencesini verdi.

Share: