Yüksekovalılar devlet müjdesini bekliyor

Yüksekovalılar memleket müjdesini bekliyor

HAKKARİ – Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde kıvrak vatandaşlar, ilçenin toprak statüsüne alınması üzere sevindirici haberi dört gözle bekliyor.

ORC Araştırma’nın Umumi Müdürü Mehmet Pösteki’nin içtimai medya hesabından yaptığı paylaşım nazik yankı uyandırdı. 2017 yılında Yüksekova ile Cizre’nin il statüsüne alınacağının konuşulmasının arkası sıra Pösteki’nin seçime kadar el olması beklenen ilçeler arasında Yüksekova’nın dahi olduğunu göstermesi ilçe halkını heyecanlandırdı.

Yüksekova Tecim ve Uran Odası Başkanı Salih Özdemir, 12 ilçenin ülke statüsüne alınacağı haberlerinin çıktığını belirterek, “Yüksekova elhak herhangi bir çağ büyüyen ve gelişen bir meydan. Coğrafi konumu itibari ile iki ülkeye açılıyor. Bizim Yüksekova’ya nazik hizmetler geliyor. İnşallah gelişmemiş zamanda kombinasyon sanayimizi açacağız ve hat kapımızı henüz fonksiyonel arkaç getireceğiz. Demin Yüksekova’nın önünde tek engel namevcut, çıktı ağız ağıza memleket olmaya müsaittir. Biz bile takipçisi olacağız” dedi.

Yüksekova’nın daha çok el olma haberini dört gözle beklediklerini rapor eden Yüksekova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat Çoğaç ise “Yüksekova, diyar olmayı zaten türe ediyor. Çünkü potansiyel yerine büyüyen ayrımsız vadi. Yüksekova 25 ilden daha şişman aynı saha diyebiliriz. Çünkü havalimanıyla, gümrüğüyle, turizmiyle seçme şeyi hakkeden aynı yerdir. Şayet burası iklim olursa, genişlik çokça rahat nefes düzlük düz ise Şemdinli ve Derecik ilçeleri olacaktır. Zira uzaklık adına yakınız, değme ihtiyaçlarını halledebilirler” ifadelerini kullandı.

İş adamı Fahrettin Çağala de, Yüksekova’nın iklim statüsünü çoktan hak ettiğini belirterek, “Yüksekova ilkin zaten il olacaktı, araya haddinden fazla zaman girerek gündemden düştü. Bura el olursa, başıboşluk seviyesi düşer. İnşallah güzelce duyum ati. Artık memleket olmayı dört gözle bekliyoruz” şeklinde konuştu.

İş adamı Ümit İşözü ise gelişen ve büyüyen tıpkısı Yüksekova olduğunu belirterek, “Artık ilçe değil, ülke olmayı istiyoruz. O marifet yakındır, şimdiden teşekkürname ediyorum” dedi.

Mimar Fırat Yalman dahi, Yüksekova’nın iklim olması konusunda iri adımlar atıldığını ve atılmaya devam edildiğini belirterek, “Yüksekova seçkin konumda büyüyüp gelişiyor. Bu sevindirici haberi dört gözle bekliyoruz” şeklinde konuştu.

(MT-MSA-HA-Y)

Share: