YSK üyelerine taşlama suçundan 2 sene 7 ay 15 dönme cezaevi cezası düz İmamoğlu kalabalığa seslendi

İstanbul Büyükşehir Şehremaneti (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun domestik seçimlerinden sonra YSK üyelerine taşlama ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada zaman değişmeyen bundan sonra. Murafaa heyeti Ekrem İmamoğlu’nu “hakaret” suçundan 2 sene 7 ay 15 dolaşma mahbes cezasına çarptırdı. Sabahleyin saatlerinde Ankara’dan yola sâdır İYİ Parti Umumi Başkanı Meral Akşener, kararın açıklanmasının peşi sıra Saraçhane’de İmamoğlu’yla gelişigüzel sahneye artık.

İMAMOĞLU: YARIN DAHA DA ÇOĞALACAĞIZ

İlk kendisine saraka düzlük İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, şunları söyledi: “Evinize, Saraçhane’ye aynalı geldiniz. İstanbul sizin, 16 milyon İstanbullunun. Ne ekstrem, millete ilişik sürecin önüne saf koyabilirmiş? Hangi ötede zincir vurabilirmiş? On Paralık kimesne vuramaz! Bu akşam ezanı biriz, birlikteyiz. Yarın, elan fazla birlikte olacağız. Birlik ve beraberliğimizin güzel bir anını bu akşam ezanı başlatıyoruz, yarın çok elan büyüyecek. Genel Başkanlarımız tıpkısı arada olacak erte, bilcümle alay malay olacağız.

“BU DAVA TÜRKİYE’NİN DÜŞTÜĞÜ DURUMUN ÖZETİDİR”

Tığ hayatımızda aklımıza gelmeyecek şeyleri yaşıyoruz Umumi Başkanımız bizimle bu arada duygularını paylaştı. Umumi Başkanım Kılıçdaroğlu beni aradı. Yarın 6’lı masanın liderleri ile alay malay İstanbulluların evinde tıpkı arada olacağız. Zamanını sizinle paylaşacağım. Bu ülkü, Türkiye’de düştüğü durumun özetidir.

“KEŞKE BU SEVGILI BİR AHBAPLIK DAVASI OLSAYDI”

Ezan okunurken kalbi bozulmamış insanlarımızın duaları akseptans tamam. Bugün hicap duyduğumuz bu anı, bu ortamı bize yaşatan bu etki sürecinin dokunaklı kararını yaşayıp sizleri buraya davet etmeyi elbette istemezdim. Bu dertleşmeyi sizin kararınızın namevcut sayıldığı bire bir ortamın bu şekilde bir itiyat haline geldiği anda beribenzer bu ülkeyi yaşatmaz hale vermek isteyenlerin ekmeğine yağ sürmüş olurduk. O yüzden sizi buraya davet ettim. Bu duruşma, bu ülkü Türkiye’de adaletin kalmadığını ispatı. Bu sorun, ülkeye adalet ve el erki üzere sunma uca değerleri getirmek istemeyen insanların yönettiği tıpkı davadır. Hassaten, fehamet biziz; kavim biziz, seçme şeyin sahibi biziz diyen insanların gafil, sıkılmaz tıpkı biçimde süreci yüklülük altına alıp değişmeyen verdikleri bire bir davadır. Bari bu ülkü ayrımsız hukuk davası olsaydı.

“ALDIKLARI TEMAS KARAR, KENDİ ÇIKARLARI İÇİN”

Türe uğrunda bir yargılanma süreci olsaydı. Bu sorun, var olan düzende bozuk akort diyebileceğimiz aynı düzenin davasıdır. Aldıkları rastgele karar, zat çıkarları üzere. Milletimizin yaşadığı güçlük, yoksullaşması, eğitimden adalete birçok sorunun üstünü bloke etmek için ortaya koydukları tuhaf tıpkı buyuru sürecinin sonucudur. Çocuklarımızın gelecekle ilişkin umudunun kalmadığı aynı ortamda, beyninde sudan sebeplerle asılsız gerekçelerle ülkü üreterek hukuku birlikte zedeleyerek hepimizi yaralayan bire bir süreçtir bugün yaşadığımız dava. Bu perişan düzeni kuran, bu çöp tenekesi uyum sahibi olan o bire bir apaz eş bundan sonra yiğitçe, dürüstçe, cesurca savaşım etmeyi bırakmışlardır. Kendi düzenlerini arkalamak için kargaşalık dalavereye başvurarak akla gelmeyen işleri yürürlüğe koyan insanların sürecidir. Bu darmadağın düzen, 31 Mart gecesi AA üzerinden o verileri kapatıp, seçimi elimizden almaya cesurluk ettikleri ahit başlamıştır. İstanbul’üstelik büyük aynı egemenlik ortaya koydunuz. Kebir bire bir demokrasi tokadı attınız. Seçimi yüklemek istemediler, söke söke aldınız! 6 Mayıs’ta seçimi tahrip ettiler. Tokadı misli misli attınız. Doymadılar, doyamadılar.

“YARIN YİNE BURADA OLACAĞIZ”

Erte esasen burada olacağız. Dertleşeceğiz. Ilkin CHP Genel Başkanımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu koyulmak için, eşsiz İyi Fırka Genel Başkanı Meral Akşener ve 6’lı masanın özge siyasal parti liderleriyle alay malay olacağız. Demokratlık için savaşım edeceğiz. Bu ülkenin adalete, merhamete, vicdana, umuda ihtiyacı var. Umudunuz eksilmesin.

“BİZİ MAHKUM ETMEYE KALKANLARI PİŞMAN EDECEĞİZ”

Vakit Kaybetmeden İstanbul’a değil, Ankara’ya, İzmir’e, Hakkari’ye, Sinop’a, Diyarbakır’a, Trabzon’a, bilcümle şehirlere sesleniyorum. Zaman burada yaşatılan husus, ülkemizin herhangi bir durumunda insanlarımıza yaşatılabilir. Milletçe ayağa kalkacağız. Bizi mahkum etmeye kalkanları nadim edeceğiz. Sandıkta edeceğiz! Onlar bizi öfkelendirmek istiyorlar. Bizim ideallerimiz var. Bizim 2023 ideallerimiz var. Hep alay malay yan yana layenkati çalışacağız. Milletimizi okumuş günlere atmak yerine 2023 yılında seçimlerde bu ülkenin konusunda çökmeye müteharrik zihniyeti bütün birlikte göndereceğiz.”

“SARAÇHANE, HANGI ÇEKTİBİZ BE”

Meral Akşener’in açıklamaları şu şekilde: “Saraçhane, hangi çektiniz be! Bundan yıllar ilk okuduğu bire bir şiirle mahkum olan tıpkı büyükşehir belediye başkanı vardı. Tığ yuhlamayız, biz gereğini yaparız! O büyükşehir belediye reisi, buradan sizlere seslenip demişti ki ‘bu gidiş burada bitmez’. Doğrudur, o sıkıntı orada bitmedi, zaman Meral Akşener kendisine küçümseme veriyorum, bu gidiş bile burada bitmeyecek. İnsanlar korktuğu ant taş yüreklilik yaparlar, butlan yaparlar. Bugün Ekrem kardeşim amacıyla verilen bu kararın arkasında ayrımsız iri utanmak var. Onlar korkuyor, tığ korkmuyoruz. Yaşasız hürriyet, kahrolsun despotizm diyoruz! Yıllar önceki burada şiir okuduğu amacıyla ‘muhtar olamaz’ denilen bir büyükşehir şehremini vardı. O cumhur reisi oldu. Çünkü millet iradesine el uzatılmıştı. O günün korkakları, vesayetçileri… Kimler, kimlerle bu arada! Kimler, ne hale geldi! Sandıkta gereğini yapacaksınız. O sandıkta helal oylarınızla, demokrasi ile diyeceksiniz kim ‘hadi bakalım, sizi gönderiyoruz.

“KORKUNUN ECELE FAYDASI NAMEVCUT”

Millet iradesiyle latif İBB Başkanı’na, şehri eminine tıpkısı seyretme neticesinde bu cezasının verilmesi… Evvel analog cezayı kuşkusuz bu millet yırttıysa, bu cezayı bile yırtacaksınız. Sandıkta yırtacaksınız, el erki ile yırtacaksınız.Dünün korkakları elbet kaçarak gittiyse, bugünün korkakları bile kaçarak gidecekler. Kendinize güvenin. İradenize güvenin. 2019 31 Mart’ı hatırlayın. Birinci turda hükümsüzlük yaptılar. Hangi oldu? 805 bin ayırt attınız! Korkunun ecele faydası bulunmayan. Zaman burada tıpkı buyuru var. Bu ferman bire bir mahkeme kurdu. Temel mahkeme bura. Saraçhane’de kurulan duruşma! O mahkemede aklandın! Ferda 6 genel başbuğ yerine burada olacağız. Bu haksızlığın karşısında duracağız. Yaşasız özgürlük, kahrolsun despotizm.”

Share: