Yozgat’taki müzede 4 bin böcek türü sergileniyor

Yozgat’taki müzede 4 bin böcü türü sergileniyor

YOZGAT – Türkiye’deki biyolojik çeşitliliği koruyabilmek ve ülkedeki haşere varlığını ortaya çıkarabilmek amacıyla Yozgat’ta oluşturulan Böcek Bilimi (Böcek Bilgi) Müzesi, içerisinde barındırdığı 4 bine mail türle ilmî say ve araştırı fail akademisyenlere büyük hamur oluşturuyor.

Yozgat Bozok Üniversitesi Ekincilik Fakültesi Bitki Himaye Bölümü’nde Türkiye’nin birçok ilinden toplanan 4 bin türe mümasil böcekle oluşturulan Entomoloji (Haşere Olgun) Müzesi’ne seçme geçen gün bakir çeşitler kazandırılıyor. Türkiye’deki böcü çeşitliliğini ortaya fark etmek üzere 2013 yılında üniversite bünyesinde kurulan Haşere Müzesinde Türkiye’nin muhtelif yerlerinden getirilen kestirmece 4 bin soy böcek sergileniyor. Öğretim üyeleri ve öğrenciler yoluyla toplanan binlerce kabil haşere, ilk böcek bilimi laboratuvarında incelenip sınıflandırıldıktan bilahare müzedeki korumalı raflarda yerini alıyor. İçerisinde enteresan türlerin dahi meydan aldığı haşerat hem akademisyenlerin hem üstelik öğrencilerin araştırmalarına mum tutuyor. Müzede Türkiye’nin herhangi bir bölgesinden böcü türü düz alıyor.

“Öğrenciler tetkik fırsatı buluyor”

Kültür Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çetince Yavuz böcek müzesi ile ilişik yaptığı açıklamalarında, “Hem yetişek hem araştırı maksatlı böceklerin tanınması ve bu böceklerin avcı mı zararlı böcekler mi bunların yapı bilimsel ve fizyolojik adına tespiti ve öğrencilere tanıtılması, bunların özellikleri doğadaki faaliyetleri ve haşerat üzerine öğrencilere bilgelik veriliyor. Burada öğrencilerimiz mikroskopla sunma tafsilatlı detayına kadar böcekleri inceliyorlar. Ev, asıl, ırk ve çeşitleri var. Kanatlı olanlardan kelebek, çekirge, süne, sivrisinek çeşitleri kabilinden çeşit ve çeşitlerimiz bulunuyor” dedi.

“Değişik cins böcekleri müzemizde barındırıyoruz”

Ziraat Fakültesi Bitki Siper Bölüm Komutan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Ali Kayıhan ise, “Üniversitemiz Ekincilik Fakültesi bünyesinde mevcut böcü müzemizdeyiz. Böcek müzemizde binin üstünde ayrımlı çeşit bahis konusu ve farklı bölgelerden mecmu, ev ve takımlara ilgilendiren türleri burada barındırıyoruz. Öğrencilerimize bilimsel açıdan bunları göstermeye çalışıyoruz. Farklı familyaların özelliklerini tafsilatlı aynı şekilde öğrencilerimize aktarıyoruz. Ayrımlı üniversitelerden haşere türlerini burada mukayese imkanımız var. Ona bakarak türleri belirleyip üniversitemizin potansiyelini belirliyor hem üstelik ayrıksı araştırmacıların araştırmalarını değerlendirmiş oluyoruz. Türkiye’nin genelinden toplamış örneklerimiz var” şeklinde konuştu.

“Eğitimize havari oluyor”

Ekincilik Fakültesi öğrencilerinden Elif İnkaya bile, “Fakültemizdeki böcek müzesinden türleri derslerimiz ile ilişik görüyor, bakıyor ve inceliyoruz. Binlerce asıl böcek türü var. Hepsini görebiliyor ve inceliyoruz. Bize yan veriyor ve eğitimimize havari oluyor” ifadelerine vadi verdi.

Share: