Yozgat-Sivas karayolunda “Ortalama hız ihlal belirleme sistemi” devreye girdi

Yozgat-Sivas karayolunda “Ortalama sürat ihlal tayin sistemi” devreye girdi

YOZGAT Talih genelinde 4 bin 628 kilometrelik öğün ağında “Sayı Farkı atiklik ihlal tespit sistemi” devreye girdi. Bu doğrultuda Sivas-Yozgat ortada bütün 146 kilometrelik misil ağında sürat koridoru oluşturuldu.

Ekstrem hızdan dünya yaşanan trafik kazalarını çelmek ve emin gidiş geliş akışını sağlamak amacıyla “Averaj Hız İhlal Tayin Sistemi” kurma çalışmaları, 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Izlem Belgesi doğrultusunda bir nice bölgede tamamlandı. Projenin devlet geneline yaygınlaştırılarak yürütülmesi safhasında ise Amasya, Bolu, Çankırı, Erzincan, Erzurum, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Sivas, Tokat ve Yozgat illeri oluşmak için bütün 12 ilde, 2 bin 778 kilometre uzunluğundaki karaca yolu ağında sayı farkı çabukluk ihlal belirleme sistemleri kuruldu. Muayyen bölgelere trafik işareti ile uyarı levhaları yerleştirildi ve ivinti ihlallerine yönelik namına gidiş geliş denetimleri de uygulanmaya başlandı. Bu çerçevede Yozgat- Sivas, Yozgat- Kayseri karayollarında trafik güzergahında hız ihlal tespit sistemleri devreye girdi. Yozgat İl Itimat Müdürlüğü Bölge Gidiş Geliş Denetleme Büro Müdürlüğü ekipleri de ortalama yordam koridoru geçerli bölgelerde sürücüleri durdurarak hem herkes üzerine bilgilendirmelerde bulundu hem de trafik kurallarına uymaları konusunda sürücüleri uyardı.

“Ortalama hız ihlal tayin sistemini ilk kez duydum”

Sivas’tan Muğla’nın Fethiye ilçesine gitmekte olan çoban Özkan Toker, averaj atiklik ihlal tespit sistemini ilk defa duyduğunu söyleyerek, “Yurttaş açısından çok pir aynı aplikasyon. Bizler bile sürücüler namına kurallara uyarız ve kazaların henüz birkaç seviyeye inmesine apotr oluruz. Ülkemizde sonuç zamanlarda kazaların vermiş olduğu sonuçlar çok kötü çok özen etmemiz lazım. Herkesin ailesi çoluğu çocuğu var. Bu kök kaybımızın olamaması bizim için elan bol olur” dedi.

“Duygusal taşıyoruz, kurallara uyuyoruz”

Otobüs sürücüsü İbrahim Fazilet ise ivinti üstüne tetik olduklarını belirterek, “Tabi ki tığ bu atiklik sınırlarına uymak zorundayız. Biz fert taşıyoruz ve mecbur uymak zorundayız. Yollarda ikaz levhaları var. Kurallara uyuyoruz” şeklinde konuştu.

“146 kilometrelik misil ağında ivinti koridoru kullanılıyor”

Yozgat Nahiye Gidiş Geliş Bakı Şube Müdürlüğünde memur Saha Komiseri Muazzez Ağır da devlet genelinde 4 bin 628 kilometrelik öğün ağında ortama yordam koridorlarının devreye girdiğini söyleyerek, “Bu doğrultuda ilimizde de 146 kilometrelik yol ağında atiklik koridoru kullanıma açıldı. Sürücülerimizin sayı farkı atiklik belirleme ihlal tabelalarını gördüklerinde daha tetik ve duyarlı olmalarını talep ediyoruz. Trafik kazalarını önlemede, acilen mücadelede çabukluk koridorlarından müstefit olmak aracılığıyla gidecekleri yere kontrollü tıpkı şekilde gitmelerini dilek ediyoruz. Sürücülerimizin, EDS yazısı dışında rastgele ant cevvaliyet kurallarına uymalarını istiyoruz ancak EDS VE PTS yazılarını gördükleri ahit sadece aynı noktada çabukluk ölçümü yapılmamakta ve sürüş süreleri süresince hız ölçümlerinin yapıldığını bilmelerini istiyoruz” ifadelerine vadi verdi.

“Cezalar plakalara kendiliğinden yazılıyor”

Ortalama atiklik ihlal tespit sistemi karşı bilgilendirme da bulunan Çetin, “Sürücülerimizin gidiş geliş kurallarına ve sürat limitlerine uymalarını istek ediyoruz. Sayı Farkı çabukluk ihlal belirleme sistemimiz, iki yasakçı arasındaki kameralarla araçların methal ve yokuş saatleri ölçülerek ortalama hızı tayin ediyor ve belirtilen kilometre ve belirtilen saat aralığından daha er çevirgeç girmiş olursa tümce kendiliğinden kendisine çevirgeç plakasına cezayı yazıyor” dedi.Share: