Yoğurt yeme yarışmasında zer kaybolunca kadınlar kavgaya tutuştu: Bizim mahallenin çocukları altını yürütmüşler

Sivas’ta mahalle halkını ayrımsız araya ifade etmek ve komşuluk bağlarını yükseltmek üzere bu sene ilk defa festivali mümasil sevinç düzenledi. Şenliğe 7’den 70’e çok sayıda mahalle sakini katıldı. Mahallede kâin Gül Parkı’nda yapılan şenlikte mülevven görüntüler oluştu. Müziğin da eşlik ettiği festivalde halat incizap, yumurta transfer ve yoğurt içerisine saklanan çeyrek altın altını bulma gibi yarışmalarla katılımcılar müthiş mücadele etti. Renkli görüntülerin oluştuğu şenlikte, yoğurt içerisine saklanan altını arayan kadınlar arasında çekişme bundan sonra. Kavgada tepsiler ve tekmeler havada uçuştu.

TARTIŞMALARA KARŞIN MAHALLELİ KEYİF ALDI

Erkeklerin yarıştığı yoğurdun içerisine saklanan çeyrek ise kayboldu. Yarışmacılar tepsideki altını bulamayınca yoğurt masanın konusunda dökülerek kızıl arandı. Buna rağmen altın bire bir tür bulunamadı. Yaşanan tartışmalara karşin herkes şenlikten bahtiyar ve esenlik almış bire bir şekilde ayrıldı. Mahalle sakinleri teşekkürlerini dile getirip şenliğin geleneksel arkaç getirilmesini istediler.

“ANADAN GÖRME AĞIL GETİRECEĞİZ”

Kubbe Mahallesi Muhtarı Takip Etmek, yaptığı açıklamada şenliği geleneksel ağıl aktarmak istediklerini belirterek, “Muhtarlık namına ne yapabiliriz diye düşündük. Elan bilahare böyle ayrımsız şenlik aklımıza geldi. İnşallah anadan görme hale getirip seçme yıl yapmayı düşünüyoruz. Bütün amacımız mahalle halkımız ve füru eğlensin. 4 modül mahalli sanatçımız geldi. Onların terane ve türküleriyle eğlenip coşuldu. Anadan Görme yarışmalarımız var. Halat çekme, husye nakil ve finalde çeyrek ödüllü yoğurt yiyecek yarışması var. İlk defa düzenlenen güzelce tıpkısı aktiflik oldu. Bilcümle mahalleliye teşekkürname ediyorum” dedi.

“YARIŞMA GERGİN GEÇTİ”

ÇEYREK ALTIN kazanan Öpücük Polat, yarışmanın muhtel geçtiğini belirterek, “Muhtarımıza hakeza bir bayram yaptığı için teşekkür ederim. Yoğurt etkinliğinde değerli kazandım. Konkur haleldar geçti amma ego kurallarına bakarak oynadım. Onlar oynayamadığı üzere ağladılar. Biraz üstüm başım battı amma seneye tekrarının yapılmasını isteriz” şeklinde konuştu.

“ALTINI BULAMADIK”

Emre Karahan, yoğurdun içine saklanan altını bulamadıklarını söyleyerek, “Etkinlikler haddinden fazla evire çevire oldu. Altın için umutlandık, yarıştık fakat bizim mahallenin çocukları altını yürütmüşler, yoğurdun içinde bulamadık. Altın benim hakkımdı, bulsaydım araba kiralayıp gezecektik. Üstüm başım battı, muhtarıma eskimemiş kıyafetler aldıracağım” ifadelerini kullandı.Share: