‘Yanlış iğne’ davası baştan AİHM’de

‘Yanlış iğne’ davası yeniden AİHM’üstelik

İZMİR Henüz 10 yaşındaki kızının yanlış tedavi sonucu öldüğünü argüman fail esas Güldane Telli, tam 13 yıldır hukuki mücadelesini sürdürüyor. Kızına ait eşyaları benzeri an olsun yanından ayırmayan asıl, baştan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu.

10 yaşındaki Gülizar Tunç, 2009 yılında incitici ve gaseyan şikayetiyle Mardin Kızıltepe Azamet Hastanesine götürüldü. Kızının durumunun kavisli iğne ve otama sonucu kötüleştiğini ve Diyarbakır’birlikte irsal edildiği hastanede da hayatını kaybettiğini sav eden İzmir’üstelik ruhlu ana Gülizar Telli ise ülfet mücadelesini 13 yıldır sürdürüyor. Kızının ölü açımı raporunda ahiret yolculuğu nedeni kendisine tanılama konulamadığı için savcılığın takipsizlik kararı verdiğini, bunun konusunda konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdığını anlatım fail Telli, AİHM’in annenin sunu azından tazminat alacağı yönünde görüşe vardığını ve başvuruyu tazminat hakkının istenmesi üzere Türkiye’ye vurdumduymaz gönderdiğini söyledi. Türkiye’bile tazminat davası açan Güldane Telli’nin talebi ise hem Temel Mahkemesi hem da Danıştay tarafından reddedildi. Telli, sabık süre içre pes etmediğini ve AİHM’e baştan başvurduğunu belirtti.

“Hakkımızı aramaya devam edeceğiz”

Yaşadığı olayı anlatan Telli, “Kızımı 10 yaşındayken kusma ve acı dolayısıyla hastaneye götürdüm. Ivedi bölümünde kızıma serum taktılar, sonra eve gönderdiler. Evde kızımın ağzından köpükler gelmeye başlayınca baştan ayrımsız hastaneye götürdüm. Bire Bir doktor analiz yapmadan değişik iğneler vurdu, serum taktı. Kızım kötüleşince apayrı benzeri hastaneye gittik ve ciddi bakımda birlikte hayatını kaybetti. Ego kızımı menenjit dolayısıyla hastaneye götürmüştüm amma kusurlu enjeksiyon ve otama sonucu öldü. Kızım öldükten sonra türel mücadelemizi başlattık fakat ülkü ahit aşımına uğradı. Peşi Sıra konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdık. Bu sav de reddedildi fakat yeniden başvuruda bulunduk. Hakkımızı sonuna büyüklüğünde aramaya bitmeme edeceğiz” dedi.

Kızının eşyalarını yanından ayırmıyor

Kızının sabık 24 Kasım’da ölüm yıldönümü olduğunu belirten Telli, “Kızım yaşasaydı şu anda 23 yaşında olacaktı. Kızım okuyacaktı. Tokaları, kalemi köle kaldı. Hastanede ayağından çıkardığım çorabı, gözünün yaşını sildiğim mendil kul kaldı. Kızım oynadığı bebeği bende kaldı. Izdıraplı benzeri temel kendisine sesleniyorum; bana lütfen bu konuda bindi olun” diye niteleyerek konuştu.

Share: