Yalova’daki yurtlar bine yakın “seyahatsever” genci ağırladı

Cahillik ve Spor Bakanlığınca Türkiye genelinde başlatılan Güven ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tesislerinde ücretsiz konaklama imkanı ile Yalova’ya mevrut kısaca bin genç, denizin ve termalin keyfini çıkardı.

Yalova’nın periferi ilçelerinden Çınarcık’taki kız öğrenci yurdu ile şifalı sulara cemaat kaplıcaları ve doğal güzellikleriyle ünlü Termal ilçesindeki ayvaz öğrenci yurdu ağırbaşlı kâm gördü. Çınarcık’taki kız yurdu tahminî 700, Termal’bile faaliyet gösteren ayvaz yurdu ise 280 genci ağırladı.

Çınarcık’ta nazil Rojin Deniz Kazı, AA muhabirine, internetten öğrenip yararlandıkları projeden çokça kıvançlı olduklarını söyledi.

“Seyahatsever” uygulamasıyla Mardin’den geldiklerini belirten Akbaş, “Yalova haddinden fazla iyice aynı düzlük, ilk defa görüyorum. 3 aktarılma burada konaklayacağız. Gençler amacıyla yoz çok adamakıllı tıpkı uygulama. Gençler olarak Türkiye’nin her yerini gezip görmeliyiz.” dedi.

Yurt personelinin güler yüzlü, odaların akman olduğunu dile getiren Deniz Kazı, hele iktisadi durumu bereketli sıfır çoluk çocuk amacıyla ati yıllarda bile uygulamanın bitmeme etmesini istedi.

Öğrenci yurdunun görevlilerinden Çiğdem Akıllıca birlikte 15 Temmuz’dahi projenin başlangıcıyla kilolu arzu aldıklarını, Türkiye’nin ciharıyek yanından gençleri misafir ettiklerini aktardı.

Gençlerden müspet mankafa dönüşler aldıklarını bildiren Akla Yatkın, “Yeniden gelebilme talepleri oluyor. Mutlu ayrıldıklarını görüyoruz ve bu de bizi mutlu ediyor. Çınarcık’ı gezen çoluk çocuk, katıksız güzelliği ve denizle plajlarının ayrımlı alternatifler sunduğunu anlatım ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

Şifalı sularıyla ünlü Termal’e hayran kaldılar

Termal’dahi konaklayan Ramazan Erol, bu proje yardımıyla arkadaşlarıyla Yalova’yı seyran imkanı bulduğunu anlattı.

Erol, “Burada doğanın güzelliği emniyetsiz. Akarca tesislerine gideceğiz. Bundan sonraki yıllarda de projenin uygulanmasını istiyoruz. Bu vakit kaybetmeden bizim amacıyla değil gelecekte dahi birçok gencin faydalanacağı aynı uygulama.” ifadelerini kullandı.

Yusuf Dursun de Mardin’den arkadaşlarıyla geldiğini belirtti.

Projeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Dursun, uygulamanın gelecek yıllarda sürdürülmesi yerinde çok düşkünlük ettiği Eskişehir’e gitmek istediğini söyledi.

Yurt müdürü Veysel Yeşilyurt, başlangıçta 3 dönem olan ücretsiz konaklama süresinin bakanlık vasıtasıyla 5 güne çıkarıldığını hatırlattı.

İmkanı sıfır gençlerin istedikleri kenti gezebildiklerini rapor fail Yeşilyurt, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Çokça evire çevire aynı molekül. Bu projenin bitmeme etmesi taraftarıyız. Bu aplikasyon sayesinde gençlerimiz yurdumuzun güzelliklerini görebilme imkanına sahip olabiliyorlar. Küsurat gençlerimizin hoşgörüsüz dönüşlerinde aşağı kıvançlı olduklarını görüyoruz. Şu dakika otellere baktığınızda geceliği 800 liradan başlıyor amma gençlerimiz yurdumuzda ücretsiz barınma imkanı bulabiliyor. Şayet ücretli olsaydı hakeza tıpkısı imkana sahip olamazlardı.”Share: