Yalova’daki yan pazarının “gözlemeci ablası” hayata biricik yoluyla sarıldı

Yalova’üstelik her hafta kurulan yan pazarında tezgah açıp gözleme özne 70 yaşındaki Şerife Şahin, biricik yoluyla kimseye muhtaç olmadan yaşamını sürdürüyor.

Doğuştan sol kolunun makas altından aşağısı yoksuz, 3 yaşındayken annesi son eden Mecnunca, Sivas’taki askeri dikimevinde yıllarca çalıştıktan bilahare emekliye ayrıldı.

Babasını bile eski yıllarda kaybeden, tek evlenmeyen Atmaca, emekliliğinin arkası sıra Yalova’ya yerleşerek biricik başına yaşamaya başladı.

Boş ara vermek adına çalışmaya değişmeyen veren Şahin, perşembe günleri kurulan pazarda, salim elini kullanıp sol kolundan destek alarak yaptığı gözlemeleri satarak geçimini sağlıyor.

Samimiyeti ve sıcakkanlılığıyla alım satım esnafının “gözlemeci ablası” olan Atmaca, farklı günlerde ise evinde yaptığı poğaça, tatlı, çörek kadar ürünlerini satıyor.

“Sakat dostlarımızla buluştuğumuz ayrımsız derneğimiz var”

Şerife Delicesine, AA muhabirine, mânialı olduğu halde hayat mücadelesinden vazgeçmediğini söyledi.

Yalova’üstelik yaklaşık 15 yıldır gözlemecilik yaptığını belirten Delice, “Tığ engelliyiz diye niteleyerek birçok insan bize acıyarak bakıyor. Engelimiz üstelik olsa ekmeğimizi kazanıyoruz. Evim kira olduğu amacıyla de çalışmam gerekiyor. Doğuştan tıpkısı kolum namevcut ama sahn mücadelemden vazgeçmiyorum. Cenabıhak bugünümüzü aratmasın.” dedi.

Her perşembe günün geçmiş ışıklarıyla mesaisinin başladığını dile getiren Delice, depodan umum arabasına koyduğu iskemle ve masaları aksata namına taşıdığını anlattı.

Pazardaki yerini süpürüp temizledikten bilahare tezgahını kurduğunu ifade fail Delice, şöyle konuştu:

“Salı günleri üstelik kurulan ilişki için evde hazırladığım börek, şekerli ve poğaçaları yapıp satıyorum. Yaptığım işle birlikte çalım duyuyorum. Kimseye muhtaç değilim. Koygun çalışıyor, ağzım yiyor haddinden fazla şükür. Allah bundan anlayışsız koymasın. Sakat dostlarımızla buluştuğumuz bir derneğimiz var. Kahvaltılar ve geziler düzenleniyor. Mânialı erat namına hem çalışıyor hem da içtimai hayatın süresince vadi alabiliyoruz. Derneğimizle da bize kattıkları amacıyla çekicilik duyuyorum.”

Share: