Yalova’da şehre inen yabanıl Yörük hayvanları film üzere operasyonlarla yakalanıyor

Yalova’nın Termal ilçesindeki ormanda popülasyonları çabuk ayrımsız şekilde artarak avare küsurat Yörük kocabaş hayvanları film sahnelerini aratmayan operasyonlarla yakalanıyor.

1800’lü yıllarda Termal ilçesine gelerek ormanlık alana yerleşen Yörükler, yanlarında ‘boz ırk’ cinsi kocabaş hayvanları üstelik getirmişlerdi. Yıllar zarfında ormanda popülasyonları mütezayit hayvanlarının tıpkı çoğu başı yersiz kaldı. Aşındırmak seçmek amacıyla Termal merkeze inmeye başlayan hayvanlar çiftçilerin birlikte bölge esnafına üstelik kötülük vermeye başladı. 1994’ten bu yana benzeri cins çözüme kavuşturulamayan sıkıntıya Termal Kaymakamlığı umum attı. Sorunun çözümü için iri ceht gösteren Ilçebay Vekili Soner Erol, Yörüklerle antant sağladı. Geçim gereği ekipler ilçedeki avare kocabaş hayvanları bayıltan enjeksiyon vurarak yakalamaya başladı. Ormanda vahşileşen hayvanları yakalama operasyonları ise filmleri aratmıyor. Yakalanan hayvanat satışa sunulurken elde edilen gelirle çiftçinin zararı ödeniyor, artan bölük ise Yörük ailelerinin banka hesaplarına yatırılıyor.

150 mail işsiz Yörük hayvanı var

Kaymakam Erol, konuyla ilgilendiren haddinden fazla sayıda şikayetin ince yıllardır bitmeme ettiğini söyledi. Yörük ailelerinin kontrolünden çıkan hayvanların sürüler oluşturduğunu anlatan Erol, şöyle konuştu:

“İlçe merkezinde 150’ye yakın işsiz Yörük hayvanı var. Biz bu hayvanların ister çiftçilerimize lüzum buradaki ekin varlıklarına gerekse işletmelerimize, esnafımıza vermiş olduğu zararın önüne geçebilmek yerine aynı topluluk adımlar attık. İlk olarak Yörük ailelerimizden mukayyet bildirme almak kanalıyla kaza makamımızı yargıcı tayin etmelerini istedik. Yörük ailelerinin muvafakatleri neticesinde Bedel Ölçüm Komisyonu kurup hayvanların piyasa değerini belirledik. Akabinde bile bir Bey Komisyonu kurarak hayvanların pazara ulaştırılmasını sağladık. Bu hayvanların satışından elde edilmiş gelirlerle Çiftçi Esirgeme Kanunu çerçevesinde çiftçilerimizin zararlarını giderdik. Akabinde birlikte artan parayı Yörük hanesindeki vatandaşlarımız adına küşade hesaplara durdurmak vasıtasıyla bu meseleyi çözdük.”

70 hayvan yakalandı

Erol, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Termal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nden ekipleri beraberinde tecrübeli vatandaşlardan oluşan ekiplerin sahada hayvanları idrak etmek amacıyla çalışma yürüttüğünü söyledi. Hayvanların vahşi olması nedeniyle yakalamanın dahi zorluğuna dikkati calip Erol şöyle konuştu:

“Şu temel büyüklüğünde 70 büyükbaş hayvanı bu şekilde yakalamış durumdayız. Haddinden Fazla bir iki bire bir hayvan kaldı. Dilerim bu meseleyi ağız ağıza halledeceğiz, kökünden çözeceğiz İnşallah. Bu hayvanat bildiğimiz besi inekleri türündeki değil maatteessüf. Doğal şartlarda özlük başına çoğaldığı için yabanıl pratikler sergiliyorlar. Söz Gelişi bu zooloji dağda, bayırda aşılanmamış hayvanlarıyla karşılaşıyorlar yavrularını, öz canlarını yüklenmek için vahşileşmiş durumdalar. Yanlarına kayırıcı yaklaştırmıyorlar. Rastgele sürüde erkek ya dahi calip reis oluyor. Hayvanlar liderin komutlarına bakarak hareket ediyorlar. Liderleri takip ediyorlar. Bizim üstelik öncelikli hedefimiz bu şef hayvanlar. Reis hayvanı zapt ettiğimiz ahit sürüyü dahi taharri altına alabiliyoruz.”

Erol, ormanlarda sonsuz akım halinde olan hayvanların etlerinin sertliği dolayısıyla piyasasının bağan olduğuna dikkati çekti.

Yörük hayvanları dolayısıyla bahçesinin uymazlık gördüğünü anlatan yurttaş Musa Çevik ise kaymakamlığın çalışmasından mutlu olduklarını söyledi.

3 Yörük aileden 9 bireyin bulunduğu Termal dağlarında hareketli Hanife Sınırlı, kaymakamlık halkının büyükbaş hayvanlardan şikayetçi olduğu amacıyla kaza yoluyla hayvanlarının satıldığını söyledi. – YALOVAShare: