Yalova’da 2022’de 243 kadına tahaffuz hizmeti sağlandı

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Arif Laçin, Yalova Sürat Önleme ve İzleme Merkezi’nin (ŞÖNİM) çalışmalarıyla ilişik bilgiler verdi.

Ocak, Emek ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne kapalı ŞÖNİM Yalova’de şiddete karşı yaşanan mağduriyetin önüne terhis etmek hesabına çalışmalarına bitmeme ediyor. ŞÖNİM’in hizmetlerini anlatan İl Müdürü Arif Laçin, “Müdürlüğümüz hizmetleri çerçevesinde karı erkek vesile eşitsizliğini ortadan kaldırmak, gayret mağduru eş ve çocuklara aceleci ve durumunda bakım sunabilmek adına tahaffuz, psiko toplumsal bindi, müşavirlik ve kılavuzluk, hukuki destek, tıbbi destek, konuşu destek, terbiye desteği, kreş desteği kadar bir nice hizmet sunularak ilişkin birimlere zaruri yönlendirmeler yapılmaktadır” dedi.

“Faziletkâr riskli vakalara evleviyet”

Hız mağduru kişilerin tespiti noktasında düzenlenen çalışmaları nâkil Laçin, “Erdemli riskli vakalar rüçhan kendisine değerlendiriliyor. Momentum mağduruna müteveccih iletişim bilgilerinin bulunmaması halinde ilişik manşet birimleri evet birlikte Nefer Müdürlüğü ile iletişime geçilerek kişilerin iletişim bilgilerine müteveccih zaruri araştırmalar gerçekleştiriliyor” diye konuştu.

243 kadına tahaffuz hizmeti

2022 yılı içindr verilen hizmetlerden bahseden Laçin, şöyle konuştu;

“Bin 473 kişiye rehberlik ve müşavirlik hizmeti, bin 489 kişiye inhibütör hazırlık kararının takibi, 147 davet üzerine himaye kararı talebi, bin 405 eş içi ve kadına karşı yol olayları vasıta formu hakkında mesleksel iş, 243 kadına beraberindeki çocukları ile birlikte tahaffuz hizmeti, ALO 183 ve CİMER başvuruları ile cezaevinden tahliye edilen hükümlülere ilişik, yakınları için 6284 SK çerçevesinde evrakın müdürlüğümüze iletildiği tarihte gecikmeye mevki vermeksizin kıygın can ile mülakat sağlanıp uygun sosyal bakım modeli belirlenmektedir. Esasen 2022 yılı içerisinde kadına yönelik çapkın mücadele çerçevesinde farkındalık tasarruf etmek ve hissedar kurumlarımız ile gerçekleştirilen birlikte çalışmalara ilişik aksaklıkları belirleme edip iyileştirebilmek hesabına 37 değişik gruba eğitimler aranje olup, toplam 701 kişiye ulaşılmıştır. Antrparantez ‘kadına umum kalkamaz’ faaliyetleri çerçevesinde erkeklere müteveccih eğitimler düzenlenmiş ve bu eğitimler ile 2 bin 708 koca vatandaşa ulaşılmıştır. Değişik taraftan Valiliğimiz koordinasyonunda 20 bin ahali broşürü mefsuh ve farkındalık çalışmaları yoğunlaştırılmıştır.” – YALOVA

Share: