Yağışsızlık, hem çevreyi hem bile acun ekonomisini yıldırma ediyor

İngiltere Çevre Ajansı’nın 12 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, üzücü yağışlara karşın sonuç 50 yılın en yağışsız yazının yaşandığı belirtildi. Buna kapsamda, İngiltere’deki 14 bölgeden 8’inde tırı vırı hazırda yağışsızlık yaşandığı resmi yerine ilan edildi. Cambridge Üniversitesi’nden 6 bilgin ise ekstrem yunak ve kuraklığın tutum ile kasaba üzerindeki huysuz etkilerine dikkat çekti.

Avrupa ve İngiltere’de görülen faziletkâr sıcaklıklar, kuraklığı da beraberinde getirdi. İngiltere hükümetine ilişkin Kasaba Ajansı’ndan yapılan açıklamada, ülkede 14 bölgeden 8’inde kuraklık yaşandığı doğrulandı. Cambridge Üniversitesi’nden 6 ilim adamı ise kuraklığın etmen ve sonuçlarına ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu. İngiltere’nin cıvıltı ihracatı üzerine Norveç’e tabi olduğunu belirten yer ekonomisti Dr. Matthew Agarwala, “Bağan su seviyeleri, Norveç hükümeti yerel tüketicilere evleviyet verdiği için cümbüş ihracatını tehdit ediyor. Ren Nehri’ndeki su seviyeleri o büyüklüğünde bağan ki abra gemileri yüzemiyor, yani kömür ve yer yağı kadar eleştiri hammaddeler gönderme edilemiyor. Bu bile erke krizini henüz üstelik şiddetlendiriyor” dedi.

Dr. Agarwala faziletli sıcaklıkları patadak ve çığlık yağışın izlediğini belirterek “Elan sıcak, elan ark bire bir iklime uyum sağlayabiliriz. Henüz buğulanmış aynı iklime üstelik uyum sağlayabiliriz. İkisine şakkadak ahenk temin etmek pres” ifadelerini kullandı.”İNSANOĞLU 2 BİN YILDIR GLOBAL ISINMAYI ETKİLİYOR”Hava Yuvarı dinamiklerinde ehlihibre Cambridge Üniversitesi akademisyen Dr. Alison Ming, baş döndürücü sıcaklarla angajmanlı orman yangınlarına etraflı vadede çözümün, karbon dioksit emisyonlarını tenkis etmek olduğunu söyledi. İnsanoğlunun 2 bin yıldır dünyanın ısınmasına bozukluk olduğunu vurgulayan Ming, endüstrileşmeyle birlikte bu etkinin 1950’den itibaren hızlandığını ve arttığını rapor etti. Ming, İngiltere’bile bu yaz celal kurumlarının resmi adına susuzluk car ettiğini ve bunun balaban bir koku olduğunu belirtti.Ekonomist Dr. Kamiar Mohaddes, müdahale olmazsa aşırı albeni olaylarının, maliyetleri yükselterek dünya ekonomisinde gelir kayıplarının 2100 yılına büyüklüğünde yaklaşık iki katına çıkacağını söyledi. Mohaddes “Bu hızda devam ederse, global GSYİH’nin yüzde 7’si 2100 yılına kadar namevcut olacak” dedi.ARILAR DE TEHLİKEDECambridge Üniversitesi Hayvan Bilimi Fakültesi’nden Dr. Lynn Dicks, katmerli sıcaklar sebebiyle doğadaki haşere faunasının azaldığını tabir ederek; özellikle arıların sunu aşkın 44 derece sıcaklığa dayanabildiklerini ve bu kapsamda arıcılık sektörünün üstelik tehlikede olduğunu söyledi.”KURAKLIĞIN AĞAÇLARDAKİ ETKİSİ 1 YIL BILAHARE GÖRÜLÜR”Bitki Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Howard Griffiths, kuraklığın bodur ve uzun vade sonuçlarına kilitlenmek gerektiğini rapor ederek marifet ağaçların günde 200 ila 400 litre akarsu ihtiyacı olduğunu belirtti. Özellikle kayınbirader kadar kısa doğru ağaçların kuruma tehlikesinde olduğunu rapor fail Griffiths, kuraklığın etkilerinin ağaçlarda benzeri sene sonradan ortaya çıkacağına dikkat çekti.GECE RUZ SULAMA İHTİYACI

Üniversiteye ilgili nebatat bahçesinin direktörü Prof. Beverley Glover, kuraklığın dünya nebat çeşitliliğini birlikte yıldırma ettiğini ve özellikle düşüncesiz sulama yöntemlerinin yeğleme edilmesi gerektiğini vurguladı. Glover, buharlaşma tarafından kaybedilen akarsu miktarını en örgen indirmek amacıyla olabilir olduğunca geceleyin sulama yapıldığını, ancak ekstrem sıcaklar sebebiyle gündüzleri da sulama yapılmaya başlandığını anlatım etti.

Share: