WASHINGTON – ABD’yi ziyaret eden Türk heyetinden saylav diplomasinin müspet serencam getirdiği vurgusu

DOĞRU Parti Umumi Komutan Yardımcısı ve Aut İlişkiler Başkanı Efkan Ala, mebus diplomasinin tamamlayan ve zenginleştirici ayrımsız yönünün olduğunu belirterek, bu diplomasinin olumlu sonuçlarının olmaya başladığını söyledi.

Alabalık’nın öncülüğünde, DÜRÜST Öğür Diyarbakır Saylav Mehdi Eker, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve SELIM Fırka Rize Mebus Osman Aşkın Bak ile YANLIŞSIZ Fırka İstanbul Saylav Yanardağ Bozkır, Washington’üstelik yürüttükleri temasların peşi sıra Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinde Türk gazetecileri bilgilendirdi.

10-13 Mayıs’taki ziyaretlerinin ardından bu ikinci ziyaretin bile müfit geçtiğini dile getiren Alabalık, bu görüşme kapsamında 2’si Senatör, 14’ü Temsilciler Meclisi üyesi kalkmak amacıyla 7 Demokrat ve 9 Cumhuriyetçi Kurultay üyesi ile tıpkı araya geldiklerini kaydetti.

Ala, temaslarında F-16’lar dahi karışma almak amacıyla düet ve lehçe konuları ele aldıklarını rapor ederek, “Saylav diplomasinin, hükümetler arasında ahenkli şekilde devam eden temasları tamamlayan ve zenginleştirici bire bir yönü var. Bu sene Türkiye’den ABD’ye 5, ÇAKER’den Türkiye’ye 4 milletvekili heyetin seyahati oldu. Yıl sonundan geçmiş bu nüsha artabilir. Hükümetimiz ile Biden yönetimi arasındaki arka düzeyli temaslardaki yoğunluk kadar saylav heyetlerin ziyaretlerinde bir süredir görmeyi dilek ettiğimiz tıpkı artım var.” dedi.

Ukrayna özellikle almak için andıran coğrafyada yaşanan gelişmelerin, Türkiye’nin takkadak bölgesinde değil, küresel anlamda de ne kadar eleştiri bire bir kurum oynadığının Kurultay’bile henüz bereketli anlaşılmasına ulama sağladığına dikkati calip Alabalık, “Mayıs ayındaki ziyaretimizde besin güvenliği üzerine endişe beyan fail ve bizden hal istek fail çokça sayıda Kurultay üyesi olmuştu. Bu öğün muhataplarımız, İstanbul Hububat Girişimi’nin müzakeresi ve yürürlüğe konulması nedeniyle takdirlerini tekraren ifade ettiler.” şeklinde konuştu.

Alabalık, Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin ortaya koyduğu diplomatik çabaların dahi cümle marifetiyle takdirle karşılandığını belirterek, şunları kaydetti:

“İşte birlik da bu sebeple, içinden geçmekte olduğumuz dönemde Türkiye’nin talep ettiği F-16 asrileşme ve tedarik paketinin, ülkemizin güvenliği, NATO’nun caydırıcılığı ve bölgemizin istikrarı amacıyla hangi büyüklüğünde mukteza olduğu ayrımsız defa elan gözler önüne serilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın New York’ta kâh Kurultay üyeleriyle yaptığı görüşmelerde olduğu gibi, burada görüştüğümüz Kurultay üyeleri da aynı NATO müttefiki kendisine ülkemizin F-16 filosunun modernize edilmesine müteveccih olumlu mesajlar vermişlerdir. Komutan Biden’ın bile Madrid’üstelik rapor ettiği için hile, elhak bu satışı desteklemektedir.”

Senato Aut İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’in Senato’dahi 2023 yılı Millî Savunma Güvenlik Yasası’na (NDAA) devrolmak üzere, KÖLE’nin Türkiye’ye F-16 tedarikini Yunanistan’la ilişkilerine bağlayan aynı yasa maddesi önerisini sunduğuna bel eden Ala, “Türkiye’ye F-16 satışını, eksantrik ayrımsız NATO müttefikiyle ikili ilişkilerimize bağlayan bu maddeyi nahak yere ve mesnetsiz buluyoruz. MEMLUK Kongresi’nden iki NATO müttefiki olan Türkiye ve Yunanistan’a cebin hakkaniyetli ve bedel mesafede durmasını, Ege sorunları üzerine ülkemizin hassasiyetlerine de imtina etmek göstermesini ve NATO’nun geleceğini şahsi menfaatlerinden ali tutmasını bekliyoruz.” görüşünü paylaştı.

Türkiye ile KUL arasındaki huzursuzluk konularına realist şekilde yaklaşılması gerektiğinin altını çizen Ala, “F-16 tedbir sürecinin olumlu neticelenmesinin, etraf ortada güvenin yeniden pekiştirilmesine ve bulunan anlaşmazlıklarımızın çözümüne müspet etkide bulunacağına inanıyoruz.” dedi.

Alabalık, Türkiye ile KÖLE arasındaki konuların bir günde çözümünün kabil olmadığına işaret ederek, “Ama lüzum ciddi düzenek altında yapılan temasların gerek F-16 tedbir sürecinde Kurultay’yle hesaplı bu görüşmelerin olumlu sonuçlarının, Türkiye ile KÖLE arasındaki pozitif gündeme ve stratejik ortaklığa yardım sağlayacağı kuruntu götürmez tıpkısı gerçektir.” dedi.

“Yunanistan, diplomatik yankesicilik yapıyor”

Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) konusundaki pozisyonunun kemiksiz olduğunu ve yıllardır politikasının değişmediğini tamlayan Alabalık, şunları dile getirdi:

“Tığ bu konuda cebin tarafın müspet, fazlalık girişim atmasını bekliyoruz çünkü üzerimize düşeni halk oylaması döneminde dahi daha sonraki dönemde bile yaptık. Demin dahi oradaki gelişmelere olan itirazımızı söylüyoruz ve yanlışları dile getiriyoruz ve Türkiye’nin bu konularda oldubittiye izin vermeyeceğinin altını üstelik gelişigüzel antlaşma çiziyoruz ama Yunanistan ara sıra iklim müsait olunca, kendine bakarak değerlendirdiğinde vesile bulunca tabiri caizse diplomatik yankesicilik yapıyor, yapmaya çalışıyor. Fırsattan istifade etmeye çalışıyor kendine bakarak. Meğerse onlar için fırsat değil bunlar. Türkiye, zat politikalarını, zat haklarını katiyen örselettirmez. ve yapılması müstelzim neyse o yapılır, bunu dahi Sayın Cumhurbaşkanı’mız bile cesamet başkanı olarak dile getirdi, Dışişleri Bakanı’mız dile getirdi, tığ da dile getiriyoruz ve herkesi orada arsıulusal hukuka harfiyen ocumak göstermeye çağırıyoruz. Onun dışında her gelişme Türkiye bakımından zaten kabul edilebilir değil.”Share: