Vekil Meram Çalım, basamak ve icar fiyatlarının hızlı hızlı düşeceğini söyledi

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Çekicilik, Gaziantep’te nesir edilecek Yeşilvadi 3 Eğik Köprülü Kavşağı’nın asıl atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’i ayn bebekleri yerine gördüklerini, bu ermiş şehre TOKİ aracılığıyla bugüne büyüklüğünde toplanmış yatırım değeri 6,8 milyarı bulan asar kazandırdıklarını söyledi. Kente 20 bin 500 yıpranmamış yuva kazandırdıklarını, camiler, okullar, keyif ocakları, amme binaları, spor salonları, 33 bin peyrev kapasiteli stat bergüzar ettiklerini anlatan Çekicilik, şöyle devam etti:

“Ama durmuyoruz. Toplanmış yatırım tutarı 4,2 milyar lira projelerimize son hızımızla bitmeme ediyoruz. Bunun içerisinde 5 bin 700 konut var, millet bahçeleri, cephe yenileme ve çıkmaz güzelleştirme projeleri, içmece suyu hatları, atılan su tasfiye ve öğün düzenlemelerine büyüklüğünde onlarca yatırımımız var. Gaziantepli hemşehrilerimiz seçme şeyin sunma güzelini adalet ediyor. Sebep? Zira Anteplinin alnı terli, Anteplinin gözleri parıltılı, Antepli ağırbaşlı. Biz Anteplilerde kökü yüzyıllara uzanan nazik tıpkı duruşu, nazik aynı tarihi görüyoruz. Şehitkamil Kuzeykent’te 2 bin 149 bakir bölük mensur ediyoruz. Farklı ilçelerimizde bütün 5 bin 986 hane yapıyoruz. Nurdağı’nda 211, İslahiye’da 430 konutumuzun yapımında de sona geldik. Şahinbey Güneykent’te 2 bin 417 konutumuzun, Nizip’te 499 konutun yapımına devam ediyoruz. Peki, bu kadarıyla yetinebilir miyiz? Gaziantep büyürken tığ yerimizde sayamayız. Şehitkamil Kuzeyşehir’bile 2 bin 429 konutumuzun yapımına ilkgüz ayında başlıyoruz. Bu yılın böylecene ve 2023’ün ilk aylarında, toplamda teslim edeceğimiz 10 bin yeni yuvamız şimdiden aynalı hayırlı olsun.”

“BASAMAK VE KİRA FİYATLARI HIZLI ŞEKİLDE DÜŞECEK”

Kullanılmamış ev yapımlarıyla ilişkin bile müjdeler veren Gelgel, “Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Altını tarihinin sunma iri toplumsal bölük projesinin evvel müjdesini verdiler. Cumhurbaşkanımız Antep’e çok faziletli sayıda bir bölük yapılması talimatını bizlere verdiler. Tığ da inşallah Gaziantep’imize TOKİ aracılığıyla 10 bin yıpranmamış göz yapacağımızın sözünü buradan veriyoruz. Ayrıca Büyükşehir Belediyemizin yapacağı 3 bin 500, Şahinbey Belediyemizin düz yazı edeceği 1500 konutla beraber toplanmış 15 bin yıpranmamış yuvayı sizlere ödül ediyoruz. Tabiatıyla bizim şu anda Antep’in ciharıyek yanı sıra 50 ve 100 bin sosyal konut projemizdeki 8 bin 135 konutumuzu ve biten 20 bin 500 bakir yuvamızı de eklediğimizde Antep’imize 43 bin 500’den aşkın ev kazandırmış olacağız. İşçi kardeşlerimiz, zinde kardeşlerimiz, yıpranmamış evli kardeşlerimiz, sakat ve emeklilerimiz, şehit ve gazi ailelerimiz kullanılmamış yuvalarına bildirme uygun ifa koşullarıyla, icar öder kadar erbap olacaklar. Şuna inanın, bu kampanya duyurulduğu andan itibaren hem hane fiyatları hem bile kiralarda düşüş başladı. İnşallah kısa süre içerisinde müteselsil adına hane ve kira fiyatları elan üstelik acul tıpkı şekilde düşecek. Yüzlerce sektörü ilişkin bu ev kampanyasıyla mobilyacısından camcısına, marketinden yapım sektörüne, birlik esnaflarımız 85 milyon kazanacak, Antep kazanacak, Türkiye kazanacak.”

KENTTEKİ YATIRIMLAR

İller Bankası ile bu zamana kadar 2,2 milyar lira yatırımla 86 eseri Gaziantep’e kazandırdıklarını, 468 milyon teklik 16 yatırımın ise olanca hızıyla bitmeme ettiğine bel eden Çalım, kentte yapılan projelerin detaylarını anlattı. Toplanmış maliyeti 290 milyon liralık olan yağmur suyu, içme suyu enfrastrüktür hatları, 6 bin metre uzunluğundaki angajman yolları, 3 ast geçidi ile iki anne aks üzerinde nesir edilecek Yeşil Düzlük 3 Bükülmüş Köprülü Kavşak projesinin bile ulaşımda çok makro ayrımsız dönüm noktası olacağına meni eden Gelgel, “Hem kazaları yer organ indirecek hem bile Yeşilvadi Kavim Bahçesi girişinden başlayarak dayanabilen haddinden fazla mahallemizin dahi bağlantısını sağlayacak. Bu gaga sebebiyle vatandaşlarımız yavaş ayrımsız mahrukat tasarrufu yapmış olacak. Böylecene kasaba kirliliği, gelgel kirliliği genişlik organ inecek. Gelişigüzel şeyden mavera Anteplilerin yıllardır beklediği sorun çözülecek, trafik yoğunluğu azalacak. Elhasıl kavşağımız canımız amacıyla, malımız üzere, çevremizin geleceği için şişman benzeri fayda sağlayacak.” diye konuştu.

“2023 SEÇİMLERİ NAZIK ÖNEM SUNU EDİYOR”

Budun için çalışmaya devam edeceklerini nâkil Gelgel, “Bir Tane bir gayemiz var, sıra yazdığımız Antep’ten aldığımız güçle, sizlerden aldığımız dualarla, milletimizden aldığımız destekle kullanılmamış bir sıra, yeni benzeri kabile, yeni ayrımsız galibiyet hikayesi açmak. İşte bu noktada 2023 seçimleri büyük bir önem yeryüzü ediyor. Bu seçimde ‘durmak yok yola bitmeme’ diyenler ile ‘neme lazımcılar’ yarışacak. Bu seçimde ülkesine hizmetkar olanlarla ülkesini global lobilere şikayet edenler yarışacak. Dünyanın göz bebeği Antep’ten ‘Dünya beşten büyüktür’ diye haykıranlarla ‘Aman kimseyi huzursuz etmeyelim’ diyenler savaşım edecek. İlk günkü aşkla, azim ve kararlılıkla nazik Türkiye amacıyla çalışacağız. Buradan bilcümle gelişigüzel söz veriyoruz, çalınmadık husus, girilmedik evre bırakmayacağız. 781 mahallemizin tamamında, bütün gönüllere dokunacağız. 2023 seçimlerinde, cumhurbaşkanımızı en faziletli oyla, eskimemiş tıpkısı rekorla destekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.Share: