Vekil Kirişci, yerel ürünler ahzüita yeri anne atma töreninde konuştu

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, e-Çap Kapısı’ndan erişim imkanı sağlanan Ekinci Kayıt Sistemi’nden (ÇKS) cemaziyelevvel bakımından 517 bin doküman alındığını bildirdi.

Kirişci, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü’nde planlı Uluslararası Zirai Kalkınma Fonu (IFAD) kapsamında lokal yapıt alım satım yeri asıl atma ve üreticilere makine ekipman dağıtım töreninde, Adana’nın de süresince düz aldığı Mersin Ağacı, Osmaniye, Bartın, Kastamonu, Sinop, Kahramanmaraş ve Çankırı’de Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi’nin yürütüldüğünü söyledi.

Yaklaşık 25 milyon lira tutarında atıfet şeklinde da nitelendirilebilecek desteklerinin söz konusu olduğunu belirten Kirişci, üreticiler için alet ve ekipmanın önemine değindi.

Dağıtılan takım sayesinde üreticilerin henüz bol, enerjik, elan beş altı enerji harcayarak üretim yapacaklarına inandığını anlatan Kirişci, şöyle bitmeme etti:

“Burada çadırlar dağıtılacak, bu bizim göçerlerimizle ilgili. Biz onlara hangi kadar destek versek azdır. Hepimizin kentte eğlence sürdüğü bir zamanda onlar o hayvanlarıyla hemhal olup ifade yerindeyse dağ bayır dolaşanlardır. 45 metrekareden oluşan bu dağıtacağımız çadırlar 510 watt gücünde sıra enerjisi sistemi ve buzdolabını de içine matlup şekilde tabir yerindeyse kentteki konforun muadili olmasa üstelik keder başında o yaylada kendilerini bayındır ettirecekleri bire bir müstevi sağlanmış olacaktır. Mecmu 197 olan bu çadırın inşallah dağıtımı gerçekleştirilecek. İlçelerimize göre bile bu mefsuh olacak. Bu projenin de maliyetinin 10 milyon teklik olduğunu açıklamak isterim.”

Tufanbeyli ilçesinde gerçekleştirilecekleri 13 milyon lira yatırımdan da bahseden Kirişci, bundan 800’ü eş 1500 kişinin yararlanacağını, tesisin vadi tesliminin yapıldığını ve 450 devir sonradan tamamlanacağını anlatım etti.

Kirişci, Türkiye’nin zirai dış satım rakamlarına değinerek, “İhracatımızı 2021’dahi 25 bilyon dolara, deminden bile 30 bilyon dolarlara eriştirdik. 2023 hedefimiz da Cenabıhak cevaz verirse 35-36 milyar dolar olsun iştiyak ediyoruz.” dedi.

“517 bin Fellah Araç Sistemi belgesi münfail”

Vekil Kirişci, Yer Mahsulleri Ofisi (TMO) yoluyla 6,2 milyon titrem rüşvet ve buğday alındığı, 2022’deki tarımsal bindi ödemelerinin üstelik 40 milyar liraya yaklaştığını söyledi.

Üreticilere 2023’ün ilk 3 ayında ödenmesi planlanan mazot ve gübre desteklerinin öne çekildiğini hatırlatan Kirişci, Ziraat Bankası vasıtasıyla üreticilere sunulan kredinin da 100 bin liradan 200 bin liraya çıkarıldığını anımsattı.

Nazır Kirişci, Dikici Vasıta Sistemi’hangi (ÇKS) e-Devlet Kapısı’ndan erişim imkanı sağlanmasına değinerek, “Güzeşte bakımından e-Heybet üzerinden 517 bin Rençper Taşıt Sistemi belgesi münfail. İl ve kaza müdürlüklerine gitme zahmeti ve çevreye susturucu emisyonla verilen zararı tıpkısı kenara bırakırsak minimum 100 liralık tıpkı harcamayı 517 bin ÇKS belgesiyle çarptığımızda, çiftçini cebinde küsurat 52 milyon lira servet var.” diyerek konuştu.

Çiftçilerin işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla “Ekincilik Cepte” uygulamasının geliştirileceğini rapor eden Kirişci, uygulamanın tanıtımının yıl böylece veya 2023’ün başında yapılacağını aktardı.

Kirişci, gençlerden çokça molekül beklediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bizim yaşımızdaki insanlardan inovatif düşünce çıkmaz amma gençleri ‘TEKNOFEST Kuşağı’ namına biliyoruz. Ancak avrat koca ayırt etmez tarıma da ilgileri olsun istiyoruz. Bizim mevki adına ortanca yaşımız 33,1. Biz üstelik yaşlansak dahi Avrupa’nın hala yeryüzü tüvana nüfusuna ehil ülkesiyiz. Bu gençlerin, tarıma ve ormana ilgisini görmek hesabına Tarım Orman Bilgisizlik Konseyi kurduk. Bunun şu anda bilcümle çalışmaları bitmiş durumda. İnşallah mesafe kazandığında dahi ayrıca tanıtımını yapacağız. Konseyin adı Tarım Orman Cahillik Konseyi zira inovatif düşünen ve bu sektöre enerji katacak olan gençlerdir.”

Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, 11 Teşrinisani Milli Ağaçlandırma Günü’nün bu yılki temasını ” Türkiye Yüzyılı’na Içki” olarak belirlediklerini anımsatarak, vatandaşları dikme ağaç etkinliklerine nida etti.

Konuşmanın arkası sıra ekipmanlar ile tarımsal ilaçlar üreticilere dağıtıldı.

Tufanbeyli’birlikte esas atma töreni

Nazır Kirişci, buradaki törenin ardından Tufanbeyli ilçesine helikopterle gitti.

Kirişci, burada IFAD kapsamında Nezaret marifetiyle hesaplı Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) finansmanıyla yapılacak Yerel Mahsulat Veriş Yeri’nin esas atma törenine katıldı.

Nazır Kirişci, törende, Tufanbeyli’yle ait geçmişten bugüne artı ayrımcılık yazmak istediklerini ifade etti.

Tufanbeyli’ye daha ilk bire bir belediye başkanlığı seçiminde karaca vasıtasıyla gitmek isterken çığ dolayısıyla yolun bağlı olmasına karşın gittiklerini anlatan Kirişci, “Bittabi tığ temerrüt ettik, devam ettik. Geldik çığın yanına. Doğrusu yolu kapatmış. Yapacak tıpkı özdek yok. Jandarma oradan bize sesleniyor ‘Aman efendim buradan lütfen ayrılın, uzaklaşın çünkü yeni aynı çığ gelebilir’ diye niteleyerek. Sair taraftan komutan adayımız bizi telefonla arıyor, ‘Sayın Vekilim, banko elkızı buraya’ diyor. Gelelim de ortada yetişkin benzeri çığ var, yolu kapatmış. Neyse tığ sek sek sekerek çığın üstünden atladık ve bu tarafa karışmak amacıyla arkadaşlarımızla buluştuk.” dedi.

Kirişci, Tufanbeyli’nin planlı projenin namına uygun dezavantajlı tıpkı ilçe olduğunu, bu nedenle gezilerine Tufanbeyli’den başladığını belirterek, şöyle devam etti:

“Tabiatıyla gerçekten gelip gezmek lazım. Tığ siyasetin bu manada genetiğini değiştirdik. Bu genetik değiş, ferah yönde bir değişim. Yani ‘genetiğiyle oynadık’ derken ateş tıpkısı değiş değil, bereketli yönde aynı değiş oldu. Ben Tufanbeyli’ye etken siyasette olduğum dönemde kaç yol geldiğimi hatırlamıyorum. Rastgele defasında üstelik domuzuna programlar yürütme ettik. Vatandaşlarımızın mutluluğunu, memnuniyetini gördük. İnşallah bu münasebet yeri, burada yapılacak olan bu çalışmayla Tufanbeyli’miz kişi alanında elan yukarılara taşınacak.”

Konuşmaların arkası sıra Kirişci ve katılımcılar butona basarak Yerel Ürünler Ilişki Yeri’nin temelini attı.

Törende, Vekil Kirişci’ye yörede yetiştirilen fasulye ve nohutlardan ödül edildi.

Vali Süleyman Elban, DOĞRU Parti Adana Mebus Abdullah Akıllıca, Tufanbeyli Kaymakamı Abdulhamit Kortej, Belediye Reisi Remzi Ergü ile davetliler birlikte törene katıldı.

Share: