VEKIL ERSOY TURİZM HEDEFLERİNİ YUKARI AKILANE REVİZE ETTİK

EKIN ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ‘Karadeniz’deki arbede ortamıyla tümce turizm hedeflerini aşağıya makul revize edeceğimizi beklerken, tığ yukarı doğru revize ettik; 47 milyon gezmen, 37 milyar dolar ayrımsız dirimsel zar ettik. Bu sezon mebzul, tığ demin önümüze bakıyoruz’ dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, türlü programlara akmak üzere Ordu’ya geldi. İlk adına ‘2023 Şehir Buluşmaları Ordu’ programında sivil topluluk kuruluşlarıyla tıpkı araya mevrut Nazır Ersoy, burada gazetecilere açıklamalarda bulundu. Turizm sezonunu 12 kamer planladıklarını tamlayan Ersoy, ‘Türkiye imdi biliyorsunuz 2018’de cumhurbaşkanımız marifetiyle turizm sektörü mühim bölüm zar edildi ve o andan itibaren tığ stratejileri köklü bire bir şekilde değişikliğe gittik. Rastgele şeyden evvel Türkiye’nin ligini değiştirdik. Imdi Akdeniz çanağındaki yüksek sağlık grubu seyyar ağırlayan ülkelerle tıpkı grubu, bir ligi hedefledik. Bu bağlamda bile elhak en yetişkin atılımımız sevimli başı gecelik gelirlerdeki artma. Yani pandemi döneminde çok düşmüş olan ve öncesinde düşmeye eğik olan can başı gecelik gelirin şu dönemlerde çok acul tıpkı şekilde arttığını bütün birlikte gözlemliyoruz’ diye konuştu.

‘PANDEMİ SONRASI GENIŞLIK HIZLI ÇIKIŞ FAIL BÜYÜKLÜK KONUMUNA GELDİK’

Bakan Ersoy, ülkeye gelmesi beklenen gezici sayısını 47 milyon, elde edilebilecek gelirin ise 37 milyon dolar olarak revize edildiğini anlatım ederek, ‘Pandemi döneminde dünya on paralık olmadığı büyüklüğünde hele turizm sektörü sunma şişman krizlerden biriyle karşı karşıya kaldı. Ancak bu dönemde almış olduğumuz önlemler sebebiyle biz pandemide rakiplerimize bakarak yer az küçülen ve pandemi sonrasında yer acul yokuş özne talih konumuna geldik, turizm sektörü açısından baktığımızda ve çok hızlı büyümeler gerçekleştirdik hem geçen sene hem bu sene. Bu sezonun başlangıcında 42 milyon seyyah, 34,5 bilyon dolar benzeri dirimsel hedefiyle başladı Türkiye. Amma sonrasında biliyorsunuz Karadeniz’deki arbede ortamıyla bütün turizm hedeflerini aşağıya akıllıca düzeltilmiş edeceğimizi beklerken, tığ fevk makul rötuşlu ettik; 47 milyon seyyah, 37 bilyon dolar tıpkı dirimsel car ettik. Ben bu hedefin yakalanmasında değme gravite görmüyorum. Gerçekleşmelerde bu yönde ve hatta bu hedeflerin yukarısında Türkiye’nin tamamlayacağını düşünüyorum’ dedi.

‘BU ZAMAN İYİ, ŞİMDİ ÖNÜMÜZE BAKIYORUZ’

Turizm sezonunu Türkiye’nin revize edilen hedefin üzerinde kapatacağını düşündüğünü kaydeden Ersoy, şöyle konuştu

‘Eylül sonu itibariyle haddinden fazla liyakatli bir aktarılma gerçekleştirdik. Amma ekim kocaoğlan rezervasyonları birlikte Türkiye genelinde haddinden fazla mebzul gidiyor. Son çeyrekte biz ilgi ediyoruz; alelhusus mayıstan, hazirandan itibaren birçok mıntıka akse öncesi o 2019’un üzerinde gerçekleşmelerle kapatıyor. Benim öngörüm üst akıllıca revize ettiğimiz 47 milyon turist, 37 bilyon dolar dirimsel hedefinin üzerinde daha faziletli bir düzeltilmiş ile Türkiye’nin kapayacağını düşünüyorum. Bu zaman mebzul, tığ deminden önümüze bakıyoruz. 2023 ve sonrasında da 2028 planlamalarımızı yapıyoruz. Turizm açısından bir ağırbaşlılık görmüyorum?

Share: