Vekil Ersoy, Stanley Kubrick Sergisi”nin tanıtım toplantısında konuştu Açıklaması

Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Beyoğlu Hars Yolu Festivali kapsamında Atlas Sinema Müzesi’nde ziyaretçiyle buluşacak “Stanley Kubrick Sergisi”nin lansman toplantısına katıldı.

Usta yönetmenin kızı Katharina Kubrick, kameraman Jan Harlan ve çekimci Muzaffer Yıldırım’ın birlikte haremlik ettiği toplantıda mütekellim Ersoy, ferda Beyoğlu ve Hükûmet Merkezi Kültür Yolu Festivallerinin başlayacağını belirterek, “Ekin Yolu Festivalleri serisi Çanakkale’bile Troya Ekin Yolu Festivali ile başlamıştı. Konya Gizemci Saz Festivali’yle bitmeme etmişti. İlk başladığımız rotalar de yarın itibariyle başlayacak. Yöre açılışların ilkini Stanley Kubrick Sergisi’yle yapıyoruz.” dedi.

Bakan Ersoy, Türkiye’nin geçmiş beyaz perde müzesi Atlas Beyaz Perde Müzesi’nin, Beyoğlu Hars Yolu’nun de hava noktalarından biri olduğunu vurguladı.

Sinemanın Türkiye’nin kültür dünyasında çokça şanlı ayrımsız yeri olduğuna bel eden Ersoy, şunları kaydetti:

“Stanley Kubrick hayranlarının ve sinemaseverlerin sergi süresince burayı ülfet etmesini, sinemaya olan desteğimizin da bu vesileyle artarak devam etmesini istiyoruz. Stanley Kubrick’in 16 şerha tükenik, 3 birlikte çekilememiş filmi var. Bu işporta bu 19 filmle ilişik, bugüne büyüklüğünde sergilenen sunu mufassal dokümantasyonu içeriyor. Ben Saten Sinema Müzesi’ni ortak işlettiğimiz Muzaffer Yıldırım’a üstelik teşekkür almak istiyorum. Bu serginin rotasında Türkiye yoktu. Beyoğlu Firez Yolu Festivali’ne balya ati şekilde serginin rotası değiştirildi. Tokyo’dan İstanbul’a rotasını çevirdi. O açıdan bizim üzere çok anlamlı. Ekin yolu festivalleri içerisindeki bildirme majör işporta bu. Uluslararası işporta olması açısından dahi makro.”

Mehmet Nuri Ersoy, serginin çok şişman ayrımsız ziyaretçi kitlesi tarafından izleme edileceğini düşündüklerini dile getirerek, “Kubrick ailesi ve kameraman Jan Harlan’a bile teşşekür ediyorum. Hem serginin hazırlık aşamasında hem dahi açılışında İstanbul’a geldiler. İstanbul’a ihtilas olduklarını, çokça beğendiklerini ve artık daha kalın geleceklerini söylediler.” diyerek konuştu.

Firez Yolu Festivallerinin şehirlerin tanıtımına haddinden fazla şişman ulama sağladığına dikkati calip Ersoy, turizm ve tanıtım açısından birlikte bu festivallerin hedeflerine ulaştıklarını gösterdiğini tabir etti.

“Serginin geldiği 22. kent İstanbul oldu”

Katharina Kubrick bile Türk sinemaseverler ve sinemacılarla tanışıklık fırsatı buldukları üzere memnuniyet duyduklarını söyleyerek, “Buradaki hava, yapının mimarisi hoşur delici. Bu serginin geldiği 22. kent İstanbul oldu. Müzenin üstelik takkadak sinemaya adanmış olması çokça güzelce.” değerlendirmesinde bulundu.

Yapımcı Jan Harlan üstelik Stanley Kubrick’le bu arada çalıştıkları geçmiş filmin “A Clockwork Orange” Kendi Kendine Portakal olduğunu aktararak, şu bilgileri verdi:

“Onun filmleri seçkin antlaşma bir laf ile ilgilidir. Şimdiyle ya de gelecekle alakalıdır. Sistem kıskançlık üstüne uzmandır amma bu ihtisas için film boşaltmak çokça zordur. Kubrick hep bunlarla savaşıyordu ortaya filmi kaplamak için. Söz Misali Full Esrar Jacket filmi rastgele ant yaşanılan çağla müntesip olacaktır. Şimdiye seslenme edecektir. Bu onun sunma nazik sırrıydı. Bu yüzden çekilen binlerce film arasından onun filmleri geleceğe kalıyor.”

Sergi hakkında

ABD’li yönetmen Stanley Kubrick’in bilcümle çalışmalarına zaman bilimsel benzeri göz sunacak olan sergi, izleyicinin Kubrick’in ekstrem dünyasına yakından şehadet etmesini sağlayacak.

Küratörlüğünü İstanbul Sinema Müzesi Küratörü Zihni Tümer ve Alman Film Müzesi Küratörleri Hans-Peter Reichmann ile Tim Heptner’in yaptığı sergi, Kubrick’in çoğu yayınlanmamış doküman, obje, senaryo, alıcı, lens ve özgün kostümleriyle sanatçının beyaz perde kariyerine derinlemesine bir göz sunmayı amaçlıyor.

Kubrick’in 1940’larda Look dergisiyle başlayan önce sanatsal adımlarından, serencam filmi olan Eyes Wide Shut’a kadar 16 filmini kronolojik namına sunacak sergi, sanatçının tek çekilmemiş veya başka yönetmenler aracılığıyla çekilen Sentetik Zeka, Napoleon ve Çekişme zamanı Yalanları projelerini da ilk defa İstanbul izleyicisiyle buluşturacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Beyaz Perde Müzesi yoluyla sinemaseverlerin beğenisine sunulan işporta, yarından itibaren 1 Mart 2023’e kadar ülfet edilebilecek.

Share: