‘vazife Malulü’ Emekli Polis Güçleri: “Nakdi Tazminatım Ödenmedi, Haklarımı Alamadım”

Malatya’de kıvrak ve İçişleri Bakanlığı tarafından namına verilen danışma kartında “misyon malulü zor polis güçleri memuru” yazan Yüce Dünkü, murafaa kararına karşın malullükten doğan haklarını alamadığını kanıt etti. Idmansız, “120 aydır başvurmadığım alım kalmadı amma bana müspet aynı yanıt vermediler. Mart ayında ‘uhde malulü’ diyerek polis güçleri haberleşme karnesi düzenlediler. Polis danışma kartımda ‘işlev malulü’ yazıyor. Haklarımı istek ediyorum. Nakdi tazminatım ödenmedi, haklarımı alamadım” dedi.

Sinop’ta 1986 yılında polis güçleri memuru yerine göreve başlayan ve 1991 yılında Bingöl’e atanan Yüce Toy, Malatya- Sivas kara amacında gidiş geliş kazası geçirdi. 25 dönme hastanede otama gören ve sıhhatli koluna plak ve vida takılan Saftirik, tedavisinin arkası sıra 1992 yılında Bingöl’de göreve başladı. Bingöl’de beş sene çalıştıktan bilahare Güvenlik Genel Müdürlüğü’nde göreve başlayan Amatör, 2005 yılında geçirdiği illet sonucu hastaneye kaldırıldı. Geçirdiği çor sonrası sayrılarevi tarafından ‘yönetsel polis’ namına fariza yapabileceği yönünde ifade verilen Acemi, SGK tarafından ‘misyon malulü’ sayılmadı. Fakat Ankara 5. İdari Mahkemesi, Idmansız’un ‘uhde malulü’ sayılmasına değişmeyen verdi. Danıştay birlikte bu kararı onadı.

“HASTANE, RAHATSIZLIĞIMIN KAZAYLA İLGİLİ OLDUĞUNA KARAR VERDİ”

Ali Müptedi, duruşma kararına karşın malullükten doğan haklarını alamadığını öne sürdü. Acemi, bu süreçte yaşadıklarını ZÜMRÜDÜANKA Bilim Ajansı’na şöyle anlattı:

“Sinop Güvenlik Müdürlüğü’nde görevli iken OHAL bölgesi olan Bingöl’e atandım. 1991 yılında Sinop’tan Bingöl’e giderken Malatya-Sivas kişmiri yolunda gidiş geliş kazası geçirdim. Keyif kontrolü olmadan teferruatlı yıllar Bingöl’de fariza yaptım. Daha sonra Inanma Umumi Müdürlüğü’nde Doküman Yönetimi Daire Başkanlığı’na memur yerine tayinim daha çok. Görevde iken 2005 yılında bir maraz geçirdim. Ankara hakem hastanesine atıf edildim. Hastane, rahatsızlığımın 1991 yılında geçirdiğimiz gidiş geliş kazasıyla ilgisinin olduğuna, yönetsel polis olarak fariza yapabileceğime ve normal polis güçleri kendisine fariza yapamayacağıma değişmeyen verdi.”

“MAĞDURİYETİMİN GİDERİLMESİNİ İSTİYORUM”

120 aydır sakat aylık aldığını iddia eden Müptedi, “Keyif dosyam, Itimat Genel Müdürlüğü’nce Toplumsal Düzenlilik Kurumu’nun Tekaüt Sandığı’na gönderildi. Ora üstelik ‘görev malulü olamaz’ şeklinde benzeri karar verdi. Süreç mahkemeye taşındı ve Ankara 5. İdari Mahkemesi, ‘uhde malulü’ olarak görev yapabileceğime karar verdi. Danıştay de bu kararı onadı ve 2 yıldan fazla ‘fariza malulü’ kendisine görev yaptım. Ancak Inanma Genel Müdürlüğü ile Toplumsal Asayiş Kurumu arasındaki yazışmada normal polis güçleri memuru namına gösterilmiş. Burada tıpkı hata var ve nereden kaynaklandığını bilmiyorum. 120 aydır yarım yamalak mahiye alıyorum, mağduriyetimin giderilmesini istiyorum” dedi.

“HAKLARIMI IRADE EDİYORUM”

Toy, haklarını talep ettiğini ve bununla ait her yere başvurduğunu kaydederek, “120 aydır başvurmadığım kurum kalmadı amma bana olumlu benzeri yanıt vermediler. Mart ayında ‘fariza malulü’ diye niteleyerek polis güçleri haberleşme karnesi düzenlediler. O tarihe büyüklüğünde akışmaz kaldılar. Polis haberleşme kartımda ‘fariza malulü’ yazıyor. Haklarımı rica ediyorum. Nakdi tazminatım ödenmedi, haklarımı alamadım” diyerek konuştu.Share: