Variller depremzedeler amacıyla sobaya dönüşüyor

Kocaeli’nde İzmit Belediyesi, depremzedelerin üşümemesi için varillerden soba yapıyor. Toplanan atıl durumdaki variller dezenfekte edildikten bilahare mazgal ve borazan eklenerek sobaya dönüştürülüyor. Maharetli ellerde üretilen sobalar, istinas ihtiyacının karşılanması için deprem bölgelerine gönderiliyor.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen 7.6 ve 7.7 büyüklüğündeki depremlerin peşi sıra afet bölgelerine yardımlar sürüyor. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’ni aktif Kocaelililer ise gerek kan vererek gerekse yardım malzemesi desteğinde bulunarak, depremzedelerin yaralarını sarmaya çalışıyor.

Soğuk havanın canlı olduğu bölgede istinas ihtiyacının karşılanması üzere İzmit Belediyesi ekipleri dahi harekete geçti. Marifet İşleri ve Arılık İşleri Kat Müdürlüğü bünyesinde çalışan ustalar, metruk varilleri sobaya dönüştürüyor. Yersiz variller dezenfekte edildikten bilahare atölyelere getiriliyor. Burada ilk kapakları kesilen varillere tutacak takılıyor. Yerleştirilen mazgallar sebebiyle ise yakılan odun ve kömür sebebiyle varillerin ast kısımlarının erimesinin önüne geçilmiş oluyor. Eklenen boru sebebiyle üstelik dumanın direkt dışarıya çıkışı engellenerek, çadırlarda kullanılması uygun arkaç getiriliyor. Coşkun çalışmaların neticesinde kestirmece benzeri saatte üretilen sobalar, tırlara yükleniyor.

“Deprem bölgesindeki sağlam havayı görünce burada ısınamıyoruz”

Depremzedeler için kenetlendiklerini tamlayan İzmit Belediyesi Haber İşleri Müdürü Burak Güreşen, “Bizler 17 Ağustos depremini yaşayan, gören fertler namına yer sarsıntısı bölgesindeki mukavemetli havayı görünce burada ısınamıyoruz. Elektriğin olmadığı ve albeni şartlarının haddinden fazla sevimsiz olduğu ortamda kanıksamak çok cesim. İzmit Belediyesi adına biz bile ‘Ne yapabiliriz?’ diye düşündük. Elimizdeki boş varilleri sobaya dönüştürmeye değişmeyen verdik. Elimizdekilerin haricinde vatandaşlarımızdan dahi aldığımız varilleri ufak dokunuşlarla sobaya çeviriyoruz. Umarım ayrımsız nebze olsun vatandaşlarımıza yarar sağlamış oluruz. Milletimize esbak olsun, ülkemizin başı salim olsun. Kullanılmamış yapmaya başladık. Şu dakika 50-60 civarında yaptık, dizi üretime geçtik. Vatandaşlarımıza da çağrıda bulunduk. Duygulu vatandaşlarımızda yersiz varillerini bizlerle paylaşıyorlar. Bizleri arıyorlar, tığ gidip nakliyesini sağlıyoruz. Şantiyemize getiriyoruz ve burada ufak dokunuşlarla soba haline çevirip, yer sarsıntısı bölgesine gönderiyoruz” dedi.

“Onları sunma bol biz anlarız”

Soba imalatında çalışan mahirane Buyruk Muhteşem, “Elimizde olan mevcut gereksiz varillerimizden zelzele bölgesine buyurmak için soba yapım ediyoruz. Burada ana atölyesinde 15 kişiyiz. Ayrımsız sobanın yapımı yaklaşık 30-45 dakika sürüyor. Buradaki bütün malzemeleri ahali işçiliği ile yapıyoruz. Elimizden geldiği kadar o bölgeye göndermeye çalışıyoruz.1999 depremi yaşadık. Onları sunu bol tığ anlarız desek biber dolması olmaz. O yüzden elimizden geldiği büyüklüğünde çabuk bir şekilde onlara ulaştırmaya çalışacağız” diye niteleyerek konuştu. – KOCAELİ

Share: