Uşak’tan hareket bölgesine revan fahri öğretmenler kente döndü

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Hatay’ın Samandağ ilçesindeki arama kurtarma ve destek çalışmalarına katılan Yardımcı İl Milli Terbiye Müdürlüğü Taharri ve Kurtarma Birimi (MEB AKUB) üyesi öğretmenler, görevlerini tamamladı.

İl Milli Yetişek Müdürlüğü Kontrol ve Istirdat Birimi’nde görevli 20 sarıklı, AFAD koordinasyonunda Samandağ’daki taharri istirdat çalışmaları ile Gaziantep, Adana ve Osmaniye’deki keçe kurulumu ve psikososyal destek faaliyetlerine katıldı.

Yer Sarsıntısı bölgesindeki görevlerini tamamlayarak kente dönen öğretmenler, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Bülent Delicesine ile tıpkısı araya geldi.

Öğretmenlerden MEB AKUB grup lideri Fatih Özbınar, AA muhabirine, Samandağ’a ulaştıklarında bire bir hayalet kent üzere olduğunu anlattı.

Ekipmanları alarak sokaklara çıktıklarını ve seslerin geldiği yerleri belirlediklerini aktaran Özbınar, aktif tespiti yaptıkları enkazı AFAD ekiplerine bildirdiklerini, farklı kontrol kurtarma ekipleriyle kuma mücahede yürüttüklerini söyledi.

Özbınar, okullarda elan önceki verdiği afet eğitimlerinde hareket sırasında baza, kanepe kenarlarının güvenli olabileceğini, koşulmaması gerektiğini ve basak boşluklarının emniyetli olmadığını anlattığını dile getirerek, “Bulduğumuz camit bedenlerin çoğunun huruç kapısı önünde, basak boşluklarında, koridorlarda olduklarını gördüm. Amma yatağının yanına düşmüş, sobanın, beyaz eşyanın birlikte olanların daha çok hayatta kaldıklarını tayin ettik.” dedi.

“O çocuğu annesine götüremedim”

Vala Göz Hususi Yetişek Patika Okulu Müdür Muavini Mustafa Muazzez Aydoğan dahi ilçeye gittiklerinde sosyal medyada gördüklerinden haddinden fazla henüz nazik tıpkı durumla yüz yüze kaldıklarını belirtti.

Bir vatandaşın yeğeninin çöküntü altında olduğunu anlatım etmesi konusunda harekete geçtiğini kaydeden Aydoğan, şöyle konuştu:

“Kendisiyle iletişime geçtiğimizde 4’üncü sınıf öğrencisi olduğunu söyledi. 10 yaşındaymış. Hoca olduğumu söylediğimde ister istemez onun bana cebin yaklaşımı daha farklı oldu. Annesini özlediğini ifade etti. ‘Sen kâfi kim buradan çık, bu arada annene gideceğiz’ dedim. Sabaha akıllıca kızımızı çıkartırken annesinin haberi geldi, maatteessüf kaybettik. Ben o çocuğu annesine götüremedim. Onun üzüntüsünü unutamam.”

Uşak Istimara ve Değerlendirme Müdürü Mehmet Çevrik ise oba kurma çalışmalarına de katıldıklarını anlatarak şunları tabir etti:

“Küçüklerin gönlünü almaya çalıştık. Kenarda muntazır ailelerle dostane ederek onları bir iki bile olsa teskin etmeye çalıştık. Elimizden geldiğince işi hızlandırarak onların yeryüzü azından tıpkı şeb henüz soğukta kalmalarını engellemeye çaba ettik. Bu âdeta bizi arz çok gururlandıran şeydi. Orada ayrımsız çadırın daha brandasını çektiğimiz zaman ‘Bir familya elan zaman şeb soğukta ya dahi açıkça tıpkısı alanda kalmayacak, tıpkısı yerde barınabilecek’ diyoruz.”

Share: