Uşak’tan depremden etkilenen illere 1 milyon 341 bin 768 battaniye gönderildi

Uşak Valisi Turan Ergün, kentten Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere toplamda 1 milyon 341 bin 768 battaniye gönderildiğini, 1 milyon 302 bin 277 kıvılcım ayrışık gıda ve müzaheret malzemesinin ulaştırıldığını bildirdi.

Ergün, Düzenlilik ve Acil Vaziyetler Koordinasyon Merkezinde (GAMER) planlı güruh öncesi yaptığı açıklamada, bugüne büyüklüğünde Uşak’tan zelzele bölgesine taharri istirdat ve yardım ekibi yerine 1944 personel, 316 çevirgeç, 205 hareket makinesinin gittiğini ve 593 personelin 102 araçla bölgedeki çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Soğuk günlerde yer yetişkin ihtiyaçlardan biri olan battaniye sevkiyatını önceki günden beri sürdürdüklerini nâkil Ergün, ” Allah’a şükür Uşak, yer sarsıntısı bölgesinin bu sıkıntısını yüzünün akıyla giderdi. Esasen irade berenarı bindi olmaya devam ediyor. Bu kapsamda Uşak ilinden bu zamana kadar sâdır battaniye sayısı 1 milyon 341 bin 768 sayı. Bunlar toplanmış 299 tır ve 3 uçakla sarsıntı bölgesine ulaştırılmıştır. Ayrı Cinsten gıda ve müzaheret malzemesi koli, kilo, titrem kabil birbiriyle haddinden fazla eğlenceli sıfır vahit ölçüleriyle toplamda 1 milyon 302 bin 277 kıvılcım ayrışık azık ve yardım malzemesini esasen 251 tırla zelzele bölgesine ulaştırmış bulunuyoruz.” diyerek konuştu.

Depremden etkilenen illerden kente gelenlere üstelik değinen Ergün, akrabalarında, evlerde, otellerde ve KYK yurtlarında mütezayit kayıtlı vatandaşların sayısının 7 bin 14 olduğunu belirtti.

Ergün, kentteki depremzedelerden sağlık hizmetlerine 805 referans olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

“Bunların dışında 721 kişiye mektepli yurtlarında poliklinik hizmeti bırakılmış. Yine konaklamada 1540 emanet otellerde ve KYK yurtlarında konaklıyor. Toplumsal Teavün Vakfı’ndan 304 depremzedeye şu temel büyüklüğünde 526 bin liralık arkalama işlenmiş. Şu anda 676 birlikte öğrencimiz ortaokul ve liselerde kayıtlı olarak ilimizde eğitim öğretimlerine devam ediyorlar. Tıpkı de İçişleri Bakanlığımızın Türkiye genelinde başlattığı ‘Evim Yuvan Olsun’ kampanyası var. Kampanya kapsamında üstelik ilimize fahri 38 müracaat yapılmış. Bu kampanya kapsamında bu evlerden biz intikal etmek istiyoruz diyen depremzede sayısı birlikte şu anda 20. Amma bunun 10’u, 11’i zaman oldu. Eskimemiş biliniyor program. Biz bunun yarın yarından sonraları elan üstelik katlanarak talebin artacağını düşünüyoruz.”

-“Ekiplerimiz çalışmalarını AFAD koordinasyonunda sürdürmekte”

Çeltek Belediye Reisi Mehmet Çakın bile önceki günden bu yana belediyeden destek ve taharri istirdat ekipleri ve muhtelif yardımları gönderme ettiklerini, lazım çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Çeltek Belediyesi’nden şu anda zelzele bölgesinde 46 personelin olduğunu dile getiren Şimşek, “Ekiplerimiz çalışmalarını AFAD koordinasyonunda sürdürmekte. Personellerimiz ağırlıklı kendisine Hatay Samandağ ve Adıyaman Besni bölgesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Şu anda Besni’bile 2 saflık aracımız ile 3 hareket makinemiz çalışmalara bindi oluyor. Perşembe haset kardeş şehrimiz olan Besni’ye esasen belediyecilik faaliyetlerine katkıda mevcut olmak için vidanjörümüz hareket edecek. Hele deri kentlerin yanına kuracağımız çocuk parklarının inşasına başlayacağız. Onların bu süreçte yüzlerini az buçuk de olsun güldürebilmek üzere çadır kentlerin yanına kuracağımız çocuk oyun gruplarının katkısı olacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

Toplantıya, İl Inanma Müdürü Sevinçli Gezer, İl Cingöz Komutanı Kıdemli Miralay Gönüllü Semiz, gelgel müdürleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Share: