Ünye Limanı’ndan Rusya’ya Ro-Ro gemisiyle geçmiş sebze ve yemiş ihracatı gerçekleştirildi

Kargaşa’daki Ünye Limanı’ndan sebze ve yemiş gebe geçmiş Ro-Ro gemisi Rusya’ya cereyan etti.

Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler, Ünye Liman’ındaki törende, tarihi aynı gün yaşadıklarını söyledi.

Ünye Limanı’nın sıradan bire bir liman durumundayken kapasitesini iki katına çıkardıklarını vurgulayan Güler, “280 metrelik bir liman, rıhtım oluşturduk. Burada vaktiyle bir tane gemi yükleniyordu, ayrıksı gemiler açıkta bekliyordu. Şu anda üç sefine patadak haşiv imkanımız var. Elan de önemlisi bugün aldığımız tedbirlerle Ro-Ro yüklemesi yapıyoruz. Tırı geldiği kadar gemiye yüklüyoruz. Bu bile ilk kez Karadeniz’da bizim bölgemizde oluyor.” dedi.

Güler, limanın benzeri zamanda Akdeniz’i Karadeniz’e birleştiren sunu kısa kere üstünde bulunduğuna dikkati çekerek, “Burası başka limanlara göre henüz bodur yani 2,5 ile 5 saat arasında üstünlük sağlıyor Ünye’ye. Burası hem iktisadi hem enerji hem üstelik devir bakımından artırım sağlıyor.” diye konuştu.

“Fındığı üstelik ihraç ika imkanımız olacak”

Gıda ihracatında ilgi edilmesi gereken hususlara birlikte meni fail Güler, şu değerlendirmede bulundu:

“Burada 10 bin tırlık kapasite var. Yüklenmesi ve indirilmesi buradan olacak. İlk kez bu gemiyle birlikte bunu başlatıyoruz. Aynı zamanda Ünye, Atmaca ve Niksar aracılığıyla ikinci tıpkı arteri Akdeniz’e bağlamış olacağız. Bu elan da gelişmemiş benzeri kere oluyor, henüz şişman avantajı sağlamış oluyor. Bu kesim tıpkı zamanda hesaplı adına kalkınma, istihdam ve tecim açısından çok heybetli bir forma olma noktasında. Şehir içre olmadığı amacıyla bile balaban aynı avantaj sağlanmış oluyor. Burası yalnız Ünye’nin, Ordu’nun değil, benzeri zamanda ülkemizin en yüce merkezlerinden birisi olacak. Böylece dünyanın da az limanlarından biri haline gelmiş oluyor.”

Güler, Türkiye’bile arz çok fındığın Kalaba’birlikte üretildiğini anımsatarak, “Fakat Kalabalık hangi hikmetse bir bir tane fındığı dahi denizden ihraç etmiyordu. Bizim deminden burada fındığı da ihraç ika imkanımız olacak.” dedi.

DÜRÜST Tümen İstanbul Milletvekili Tülay Referans, Ro-Ro seferini gerçekleştirecek Şef Gemisi’nin CEO’su Yaşar Şanlıtürk ve farklı ilgililer katıldığı törende, Ege Bölgesi’nden Rusya’ya dayanmak üzere limana getirilen sebze ve meyve aylı tırlar Ro-Ro gemisine yüklendi.Share: