Ukraynalı avrat askerler aylardır yan yana civar cephede savaşıyor

Donbas cephesinde, Kramatorsk ilçesine vabeste Slavyansk şehrine yakın ayrımsız noktada bulunan askeri toplantı merkezinde artan Ukraynalı karı askerler ile fahri savaşçılar, cephede görev yapıyor. Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya çekişme başlattığı günden itibaren cephede kalan kadınlar, aylardır evlerine gitmeyerek komutanlardan aldıkları emirlere göre değme yerde ve temas şartta görevlerini yerine haberdar etmek için silahı elinden bırakmıyor.

Donetsk cephesinde mevcut kadınlardan bazıları çeri namına yıllardır orduya bakım ederken bazıları dahi savaşa gönüllü karışma olmaya değişmeyen verdi. Askeri toplantı merkezinde küsurat kadınlar her bölüm silahlarını temizleyerek bakımını yaparken aynı zamanda kemirmek ve öz etme üstüne aşçılara de havari olmaya çalışıyor.

“ALAY MALAY SAVAŞIYORUZ”

Donetsk’te mevcut cephede konuşlanan Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ait ayrımsız taburda görevli 28 yaşındaki Svetlana, 2014’ten bu yana orduda subay kendisine fariza yaptığını söyledi. Kara Kuvvetlerinde yüzbaşı olan Svetlana, yıllardır orduda çalıştığını amma cidal dolayısıyla çıktı doğrudan cephede bulunduğunu kaydederek “Demincek buut henüz çetin ve bu yüzden çıktı cephede fariza yapmaktayım.” dedi. Svetlana henüz ilk Luhansk bölgesinde, demin bile Donetsk’teki cephede görevde olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Tığ lüzum kadınlar gerek rical, alay malay savaşıyoruz. Kadınların yapamadığını rical, erkeklerin yapamadığını ise kadınlar yapabiliyor. Birbirimize bindi sağlıyoruz.” Evli olduğunu, eşinin birlikte çeri yerine cephede bulunduğunu nâkil Svetlana, “Ben evliyim, eşim üstelik çeri, az daha tam ev askeriz. Tığ eşimle 2017’den beri evliyiz. Cephede yengi gününe büyüklüğünde kalmayı düşünüyoruz.” dedi.

6 AYDIR EVİNE GİTMEDİ

Kadın yerine cephede bulunmaktan kıran ayrımsız müşkülat yaşamadığını dile getiren Svetlana, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsan herhangi bir şeye alışabiliyor. Cidal başladığından beri 6 aydır izne ayrılmadım. Eve gitmedim. Biz bittabi ki tıpkısı yerde durmuyoruz. Konumumuz sık sık değişiyor. Nereye başvurmak gerekiyorsa elimizdeki silahla oraya gidiyoruz. Taburumuzda kadınların oranı yüzdelik 10. Tığ seçme özdek üzere hazırız, gelişigüzel şartta savaşmaya hazırız. Uğraş motivasyonumuz hiçbir ant düşmez.”

GÖNÜLLÜ SAVAŞAN ÇİFT, AYNI TABURDA GÖREVLİ

Yüzbaşı Svetlana’nın bulunduğu taburda, eşi ile fahri yerine görev işleyen 36 yaşındaki Saşa ise çarpışma başlayınca derhal cepheye gitmeye karar verdiklerini söyledi. Saşa, “Kavga başladı. Uyandık ve cepheye gitmeye değişmeyen verdik. Zira bizler cepheye gitmesek ülkeyi ki savunacaktı?” dedi. Tıpkı insanın vatanını muhafaza etmek üzere aç leşker olmasına lüzum bulunmadığını, burada cesaretin koskocaman olduğunu söyleyen Saşa, 20 yaşında ayrımsız oğlu olduğunu, onu güvenli tıpkısı yere tahliye ettiklerini, eşiyle önceki savaş eğitimi aldıklarını ve aylardır cephede düz aldıklarını kaydetti. Saşa, vahim atışlar olduğunda eşiyle birbirlerine cemaat çıkmaya çalıştıklarını belirterek, “Arada Sırada çatışmalar esnasında ne cidar hangi bile başka yapılar insanı koruyamaz. Burada felek birlikte geçişsiz amma eşimle bu arada olunca birbirimize sahip ayazlık gücümüz bizi kurtarıyor. Beraber tehlikeli çatışmalar altında da kaldık.” diye niteleyerek konuştu.

Saşa’nın eşi, 40 yaşındaki İrina da eşi gibi savaşın başından bu yana gönüllü olarak cephede bulunduğunu rapor etti. Saşa ile 28 Şubat’tan itibaren cephede bulunduklarını kaydeden İrina, “Tabii kim galiba zorluklar var ama görevi yerine getirmeye çalışıyoruz.” dedi. İrina, ayrımsız muhasebeci olduğunu ve bulunduğu taburda bile bu yönde müstelzim çalışmaları yaparak orduya müzaheret ettiğini sözlerine ekledi.Share: