Türkiye’nin ikinci sunma iri tarıma dayalı OSB’si Kozaklı’ya kuruluyor

Nevşehir’in Kozaklı ilçesine kurulacak olan Türkiye’nin 2. genişlik iri jeotermal kaynaklı tavhane organize endüstri bölgesinin yapılış müjdesini Ekincilik ve Orman Bakanı Prof. Dr. Ünite Kirişci Twitter hesabından duyurdu.

Bakan Kirişci yayınladığı mesajında; “1.5 milyar liralık yatırım ve büyüklük ekonomisine almanak 750 milyon liralık katkısıyla bin 500 vatandaşımıza istihdam sağlayacak tıpkısı proje. Türkiye’nin ikinci bildirme şişman Jeotermal Isıtmalı Tarıma Dayalı İhtisas (Merdiven) Birleştirme Endüstri Bölgemiz Nevşehir Kozaklı’ya ve ülkemize balkı olsun” ifadelerini kullandı. Nevşehir Tecim ve Endüstri Odası Umumi Heyet Başkanı M. Arif Parmaksız de Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Ünite Kirişci’nin kuruluş müjdesi ile ilgili olarak bağlanmış basın açıklaması yaptı.

Parmaksız açıklamasında, “Türkiye’nin 2. bildirme nazik jeotermal kaynaklı ser tarıma dayalı duygu OSB’si özelliğine erbap Nevşehir Kozaklı Tarıma Dair İhtisas OSB’si ile 1.352.000 metrekare düz üzerinde 40 skor tavhane parseli, 16 adet uran parseli tutmak üzere hep 56 parselde, bin 500 can istihdam edilmesi, almanak 750 milyon TL. ekonomiye ulama sağlanması, 40 bin ton göveri ve yemiş üretimi hedeflenmekte. Türkiye ve Nevşehir sevdamız ile bitmeme ettiğimiz bu yolda Nevşehir Tecim ve Uran Odası kendisine bu nazik proje içerisinde yer ahzetmek ve kuruluşuna yardım sağlamaktan duyduğumuz nağme ile çalışmalarına devam edeceğiz. Nevşehir Kozaklı Tarıma Dair İhtisas (Jeotermal Kaynaklı Ser) Birleştirme Uran Bölgesi ülkemize ve Nevşehir’imize alımlı çalımlı olsun” dedi.

Nevşehir Kozaklı Jeotermal Kaynaklı Camekân Tarıma Dayalı İhtisas OSB (TDİOSB) Projesi ile birlikte; bölgedeki jeotermal enerji potansiyelinin değerlendirilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının korunarak sürdürülebilirliğinin sağlanması, munzam değeri efdal gözyaşı yemiş göveri üretiminde sağlanacak çoğalma ile alay malay tarımsal dış satım değerinin artırılması, domestik ve yabancı yatırımcılara envestisman ortamı sağlanması, ön halkına sosyo-iktisadi katkı sağlayacak modern ekincilik uygulamalarının yaygınlaştırılması ve lehçe istihdam olanaklarının arttırılması amaçlanıyor. – NEVŞEHİR

Share: