Türkiye’de değeri bilinmedi! Ciguli’yle ilgilendiren aynı gerçeği öğrenince çokça şaşıracaksınız

Türkiye bugüne kadar birbirinden farklı binlerce artist çıkardı. Bu sanatçılar ortada bazıları ise akıllara kazındı. İşte o sanatçılardan biri da Angel Yordanov Kapsov evet birlikte tanıdık adıyla “Ciguli”ydi. Yaşadığı bölüm süfli görülen Ciguli’nin maltalık hikayesini öğrenenler şişman bire bir sangılık yaşıyor.

İSMİ SEBEP CİGULİ?

Ciguli’nin kaynak adı resmi kayıtlarda Angel Jordanov Kapsov. Ailesi, o zaman Bulgaristan’dahi Türkçe ve İslami isimler yasak olduğu üzere Ahmet ismini kayıtlara geçiremedi. Ama ev ortada bütün bu isimle anıldı ve bu ismini kullandı. Akordeonu haddinden fazla çabuk ve ivecen çaldığından çevre, Bulgaristan’bile o yıllarda haddinden fazla popüler olan, Sovyet Rusya’dahi AvtoVAZ firmasının ürettiği KONMA-2101 benzeri sedan arabanın artık tanıdık adı olan Ciguli (İngilizce: Zhiguli) adıyla anılmaya başladı. Bu makine bire bir Garaz 124 kadar İtalyan Fiat 124’ün ayrımsız kopyası.

FAKİR BİR AİLEDEN GELİYOR

Beş çocuklu bir ailenin çocuğu olan Ciguli’nin müzisyenin babası Hüseyin, hamallık yapardı, annesi ise süpürgeci idi. Babası 1972 yılında ebedî uyku edince, ailesinin geçimini tartılmak zorunda kalmıştır. 1974’da Ayten isimli hemşerisiyle evlenmiştir. Eşi Ayten hatun, duman ve çimento fabrikalarında çalışmıştır. Bu hanımdan İbrahim ve Ferdi isimli oğulları doğmuştur. Türkiye’ye gelmesinde anne faal olan ağabeyi İbrahim ihtisas krizinden memat etmiştir.

GAZİNOLARDA ÇALIŞTI

Ciguli, 1991 yılında Çakıl Gazinosu’nda Görüntü Avşar’a akordeon çalarak eğlendiri hayatıyla tanıştı. 1998 yazında İzmir Fuarı’nda sahnede İbrahim Tatlıses ve Sibel Can’ın arkasında çaldı. İki sanatçının da hayal programı sırasında sergilediği mülevven şovlarla adını enstrüman camiasında duyurdu. 1999 yılının Karı ayında ise çıkardığı ‘Binnaz’ ünlü şarkısıyla mufassal süre gündemde kaldı. “Bizim Sokak” isimli dizide da alengir alan Ciguli, 6. Kral TV Video Müzik Ödüllerinde Genişlik İyi Depar Yapan Eş Artist ödülüne layık görüldü.

TÜRKİYE’DE KÜÇÜMSENDİ

Bir zamanların yer popüler ismi olan Ciguli’yi elitistler “kaltaban” adına nitelendirdi. Menajerleri ise kullandı ve parasını alamadı. Ayrıntılı müddet İstanbul, Kuştepe’da yegâne ayn tıpkı odada, hasta annesiyle birlikte yaşadı ve Bulgaristan’dahi 57 yaşındayken tıpkısı tutkun odasında hayatını kaybetti. Ciguli dünyanın sunma gani akordeon virtüözlerinden biri olarak biliniyor.

Share: