Türk profesör, PRP yöntemini bir dip seviyeye çıkaran “PvRP”yi dünyaya duyurdu

Gerçek hücreyle tedavi üzerine geliştirdiği yenilikçi yöntemleri dünya çapında makbul Prof. Dr. Eray Copcu, PRP yerine tanımlanan kandan elde edilen plazma ile tedavi yöntemini zenginleştirerek tıpkı etap öteye taşıdı.

İnsan vücudundaki yağlardan enzim kullanmadan esas göze elde etmeyi sağlayan MEST adı verilen otama yöntemiyle 2019’bile nişancı kayran Copcu’nun bu yöntemi MEMLUK, Fransa, Almanya, Avustralya, Japonya başta gelmek üzere 20’den fazla ülkedeki estetik uygulamalarında kullanılmaya başlandı.

Amerikan Azık ve İlaç Dairesi (FDA) belgesi, Avrupa keyif ve güvenlik işareti CE ile Kore Besin ve İlaç Dairesi (KFDA) sertifikalarını düz yöntemin ardından araştırmalarına bitmeme eden Copcu, kullanımı çok rahat olan Platelet rich plasma (PRP) yöntemini gelecek söylemek üzere emek yaptı.

Kişinin öz kanından elde edilen plazma ile göze yenilenmesini hızlandıran PRP yönteminde plazma yoğunluğunu artıran ayrımsız yöntem geliştiren Copcu, “Platelet very rich plasma” (PvRP) yani “trombositten çokça ensesi kalın plazma” adını verdiği buluşu için FDA ve CE belgelerine başvurdu.

Tek bire bir uygulamada kireçleşme, iyileşmeyen yaralar, saç dökülmesi, kadınlarda ovaryen yetmezlik, erkeklerde disfonksiyon kabilinden hastalıkların tedavisinde müspet sonuçlar elde fail Copcu, yağ tamamen MEST yöntemi ile dem temelli PvRP yöntemini birleştiren çalışmalar dahi yaptı.

Kovid-19’un dokulara verdiği hasarın neden olduğu gâh hastalıklarda de bu yöntemin iyileştirici etkisini araştıran Eray Copcu’nun çalışmaları, Paris’te planlı Uluslararası Plastik ve Rejeneratif Cerrahlar Derneği (IMCAS) toplantısında 15 binden çok bilgelik insanına tanıtıldı.

İyileştirici hücreleri kullanıyor

Derneğin Türkiye temsilciliğini dahi örümcek Prof. Dr. Eray Copcu, AA muhabirine, tıpta ilaçla tedaviden hücresel otama yöntemine geçişin yaşandığını, eskimemiş dönemde iyileştirici hücre ile vücudun kendini iyileştirme potansiyelinin ayn önüne alındığına dikkat çekti.

İyileştirici hücrelerin vücutta tamir edilmesi gereken seçme alanda başarıyla kullanılabildiğini dile getiren Copcu, şöyle konuştu:

“Elde ettiğimiz hücreleri saç restorasyonundan bağışlamak amacıyla kamu bedii uygulamalarında, boyunda ve el rejenerasyonunda kullanıyoruz. Meme Başı konstrüksiyonunda berenarı yoğun yararlanıyoruz. Kadınlarda ovaryen yetmezlikte, erkeklerde erektil disfonksiyon durumlarında kullanıyoruz. İyileşmeyen yaraların tedavisinde, halk arasında kireçlenme namına bilinen osteoartrit tedavisinde yararlanıyoruz. İlaçla tedavi edilemeyen durumlarda yer çokça gelecek vaat fail yaklaşım bu. Sonuçta üzeri kendini tamir mekanizmasına ehil.”

10 dakikalık işlemle elde ediliyor

Copcu, bu tedavide geçer hücrelerin elde edildiği koku iyice aplikasyon olan PRP tekniğini geliştirme çalışmaları sonucu tıpkı kit ve formül tasarladıklarını, PvPR adını verdiği yöntemin Fransa ile ABD’deki veri dünyasında büyük yankı uyandırdığını kaydetti.

Prof. Copcu, PvPR’nin yönteminin PRP’nin benzeri etap ilerisi olduğunu dile getirerek, “Paris’teki kongrede literatürde ilk defa tanımlanmış olan ‘trombositten haddinden fazla ensesi kalın plazmayı’ (PvRP) tanıttık. Çokça çarpık çurpuk ayrımsız macun ile normalin 25 cellat kadar trombosit elde edebileceğimizi gösterdik.” diyerek konuştu.

Bu tedavi yöntemini saç restorasyonu, yüz, boyun ve ahali bölgesi bedii uygulamalarında kullanılabildiğini anlatan Copcu, plazmanın elde edilmesi ve tedavide uygulanmasının toplam yaklaşık natamam saat sürdüğünü aktardı. Tedavide başarı oranının yüzde 95 namına ölçüldüğünü nâkil Copcu, kimyasal özellik kullanmadığı amacıyla taraf etkiye rastlanmadığını tabir etti.

Akciğer tedavisi için araştırı sürüyor

Tedavinin Kovid-19’a tutkun hastalıkların tedavisinde bile kullanıldığını kaydeden Copcu, şöyle konuştu:

“Kovid-19 insanı öldürmese de az daha bilcümle dokularını etkiliyor ve tıpkı yaralanma yapıyor. Bunların düzeltilmesi, rehabilite edilmesi gerekiyor. Örneğin tüvana erkeklerde yüzde 60’tan çok saç kaybı oluyor. Vakit Kaybetmeden bire bir uygulamayla saçlar adına getirilebiliyor. Şu dakika araştırma yerine ampirik devam eden benzeri yöntem var. Stromal hücreleri buhar haline getirdik, nebülizasyon ile akciğer parankimine girmesini ve tamamen düzeltmesini hedefliyoruz. Bu beribenzer haddinden fazla şişman aynı inhina olacak. Çünkü özellikle akciğerde Kovid-19 nedeniyle sıkıntı varsa bunun düzeltilmesi ancak ve fakat hakeza bire bir yöntemle olacak.”

Share: