Tunç Soyer: “Tarihî Bir Kalın Üstlendik”

İzmir, Türkiye Cumhuriyeti’nin kazançlı temellerinin atıldığı İktisat Kongresi’nden 100 yıl sonra, Küçük Ay 2023’te İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’hangi karı sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Kurultay öncesindeki hissedar buluşmaları ise tacir ve sanayicilerle devam etti. İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer, “Üstlendiğimiz bu sorumluluğun tarihsel tıpkı ağırlık olduğunu katiyen aklınızdan çıkarmayın. Önümüzde hiçbir bariyer namevcut” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi eliyle Gücük Ay 2023’te “Geleceğin Türkiyesi’ni mensur ediyoruz” sloganıyla 100 yıl aradan sonra baştan İzmir’bile düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi için yapılan paydaş buluşmaları sürüyor. İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer fellah ve işçi temsilcilerinin arkası sıra bu yol tacir ve sanayicilerle bire bir araya geldi. Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki toplantının basına kilitsiz küreksiz bölümünde konuşan İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer, 7 bölgeden 71 katılımcı ile tıpkı araya geldiklerini belirterek “Tığ siyasetçilere, gelecekte Türkiye’yi yönetecek olanlara ilham alacakları, yararlanacakları aynı asıl ortaya çıkarma arzusundayız. Bugünün politik meseleleri ile değil geleceğin politik çözümleri ile ilgilendiren tıpkı kurultay olsun istiyoruz” dedi.

“ÖNÜMÜZDE HİÇBİR ENGEL BULUNMAYAN”

Katılımcıların balaban aynı fariza üstlendiğini dile getiren Başbuğ Soyer şöyle konuştu:

“Lütfen bu masanın etrafında üstlendiğimiz bu sorumluluğun tarihî benzeri baskı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bizi kırıcı, sınırlayan tek husus yok. Kâfi kim sizler bu sorumluluğu, heyecanı paylaşın. Tarihsel tıpkı görev üstlendiğimizi ve geleceğe çerağ ağrımak zorunda olduğumuzu aklımızdan çıkarmamalıyız. Hepinize değişik teşekkürname ediyorum. Zira bugünün siyasal ikliminde bunun ne büyüklüğünde baskı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama hep bu zorlukları aşarak ayrımsız araya gelmiş girmek ve bu heyecanı, umudu taşıyor olmak son kademe bulunmaz.”

“İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Toplantıya kent dışında bulunduğu üzere çevrimiçi katılan İzmir Ticaret Odası (İZTO) Umumi Heyet Başkanı Mahmut Özgener, İzmir’in çokça koskocaman tıpkı yolculuğa çıktığını söyleyerek, “Biz İZTO namına kamu ekibimizle bu sürece elimizden mevrut tamlık katkıyı çalmak amacıyla hazırız” dedi.

Iye Bölgesi Endüstri Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise İzmir İktisat Kongresi üzere düzenlenen buluşmaların önemine ilgi çekerek iktisat alanında mıhlı ve sürdürülebilir gelişmenin fakat eğitimle gibi olacağına ilgi çekti.

Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) Umumi Heyet Başkanı Kahraman Avni Yelkenbiçer birlikte çalışmanın önemine değinerek, kül desteği vereceklerini söyledi.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Bahtiyar geleceğin ekonomi politikalarını belirlemek amacıyla ortak aklın önemine aksan yaparken, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Mehmet Mualla Süsen bile İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin İzmir’de yapılacak olmasının önemine değindi.

İzmir’in birlikte Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Hatay, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Konya, Trabzon, Van ve Zonguldak aksiyon dünyasından birçok adam yüz yüze ve çevrim içi katıldıkları toplantıda önerilerini paylaştı. Başkan Soyer, katılımcıları dikkatle dinleyerek rütbe aldı.

PAYDAŞLARDAN UZMANLARA

İki kamer sürecek hissedar toplantılarında işçiler, çiftçiler, sanayici ve tüccarlar birbirine paralel namına toplanacak ve Türkiye ekonomisinin geleceğiyle ilişkin ana soruları tartışacak. beherglas grubun arama konferansı sonrası ortaya çıkaracakları serencam bildirgeleri dört ayrı ehlihibre grubunun masasına sunulacak. Bu dört grup İzmir’da geliştirilen döngüsel ekin anlayışının ana bileşenleri olan “birbirimizle”, “doğamızla”, “geçmişimizle” ve “değişimle” neva başlıkları çerçevesinde dil avcısı gruplarının serencam bildirgelerini müşavere edecek. Akıbet deklarasyonları Gücük Ay 2023’teki şişman kongrenin planlanması için asıl girdi akseptans edilecek.

KONGRE EFDAL İSTİŞARE KURULU TARAFINDAN YÖNETİLECEK

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin planlama süreci Türkiye ve dünyadaki saygın isimlerden oluşan Kurultay Faziletkâr İstişare Kurulu aracılığıyla yönetilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Planlama Ajansı sekretarya görevini yürütecek. Asamble, ön toplantıların çıktılarını esas alarak Gücük Ay 2023’te düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programı ve akıbet bildirgesini şekillendirecek.

Share: