“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları İstanbul’a ulaştı

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”hangi katılan ekiplerin Türkiye’deki ikinci durağı İstanbul oldu.

Türkçe Cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk kez planlı ralli kapsamında Milli Saraylar Dolmabahçe otoparkında aktiflik düzenlendi.

Rallinin organizatörü, Doğu Batı Ülfet ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin, etkinlik öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, 21 Ağustos’ta Budapeşte’deki Gül Cet Türbesi’nden yola sâdır ralli ekibinin, geçkin Edirne’dahi kaldığını zaman da İstanbul’a ulaştıklarını söyledi.

Bursa, Ankara, Kargaşa, Artvin, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’dan geçerek Kırgızistan’de sona erecek ralliye 15 anahtar ile Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, Özbekistan ve İran’dan 30 kişinin katıldığını tamlayan Serin, şunları kaydetti:

“Amacımız doğuyla batıyı, iki ayrımlı medeniyeti ayrımsız arada buluşturmak, Türki Cumhuriyetlerin tanıtımı ve Orhun’a akilane benzeri yolculuk yani bilinmeyene akilane ayrımsız seyahat diyelim. Çünkü çıktı insanlar macera ve sıdk şovdan hoşlanıyor. Tığ dahi bunu yapmaya çalışıyoruz.”

“Tuna ve Orhun isimleri alelhusus seçildi”

Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Umumi Kâtip Yardımcısı Bilal Bıçakçı üstelik planlaması 2019’üstelik başlayan ve zaman hayata geçirilen projenin Dışişleri Bakanlığı, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, TÜRKSOY ve Maşrık Batı Hukuk ve Barış Rallisi Derneği iş birliğinde düzenlendiğini söyledi.

Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin ilk defa düzenlendiğini ve ayrımlı ülkelerden macera severlerin katıldığı etkinliğin gelenekselleşmesini istediklerini belirten Bıçakçı, şunları kaydetti:

“Tuna ve Orhun isimleri alelhusus seçildi çünkü esasta bu rallinin bittiği nokta Orhun yazıtlarının bulunduğu Moğolistan yerine planlanmıştı fakat temel geçişlerindeki aynı bando sorunlardan ufuk biz bu ralliyi Tuna’dan başlattık. Orhun’a kadar götüremeyeceğiz amma gönlümüz Orhun’a büyüklüğünde gidecek. Ralli Kırgızistan’dahi serencam bulacak.”

TÜRKSOY’un daimi üyeleri Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ile Türk dünyasında kurulan önceki işbirliği teşkilatı olduğuna bel eden Çakıcı, bu ülkelerin rallinin durakları arasında kayran aldığını rapor etti.

Ralli araçları modelleri ve aksesuarlarıyla dikkati çekti

Etkinliğe destek veren ülkelerin başkonsolosluklarından ve müzahir firmalardan temsilciler birlikte aktiflik kapsamında sahneye çıkarak istişare yaptı. Konuşmaların arkası sıra etkinliğe katılanlar birlikte yadigâr fotoğrafı çektirdi.

Dolmabahçe Sarayı otoparkından Bursa’ya doğru cereyan fail ralli araçları, modelleri, renkleri, etiketleri ve ince yola hususi hazırlanan aksesuarlarıyla dikkati çekti.

İstanbul’un ardından 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’ya ulaşacak yarışmacılar, henüz bilahare sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Kalabalık, Trabzon, Rize ve Artvin’e gidecek.

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de başladığı yolculuklarına Türkiye’deki duraklarının arkası sıra Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan ile bitmeme edecek.

Share: