‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa’da

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de 21 Ağustos Veriş haset planlı çıban töreniyle start düz ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabı üzere vurdumduymaz tadat başladı. İpek Yolu’nun son durağı olan 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’ya da uğrayacak ralli üzere hazırlıklar tamamlandı.

İlk öğün düzenlenen ve yaklaşık 9100 kilometre etaba erbap ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’, 3.5 hafta sürecek. 5 ülkeden 15 aracın katıldığı rallide 30 müsabık bulunuyor. Dışişleri Bakanlığı, Hars ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Uluslararası Türk Firez Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Şarki Gün Batısı Dostluk ve Sulh Rallisi Derneği işbirliğinde düzenlenen uluslararası organizasyona, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Ekin A.Ş., TÜVTÜRK, VDF, OPET, Bahtiyar Akümülatör kabilinden kurum ve firmalar üstelik bindi veriyor.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Gül Ata Türbesi’nden bidayet kayran Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Doğu Garp Hukuk ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin’in öncülüğünde Tuna Nehri’ni peşinden sırasıyla Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak Türkiye’ye giriş yaptı.

22 Ağustos’ta Edirne’den antre işleyen ralli, 23-24 Ağustos İstanbul startının arkası sıra İpek Yolu’nun akıbet durağı olan 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’ya ulaşacak. Yarışmacılar, 25 Ağustos Perşembe haset Bursa startı amacıyla tarihi belediye binası uğrunda buluşacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın karşılayacağı yarışmacılar, startın peşi sıra ahali haritalarıyla Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleriyle, Abdal Düğürcük Fırını ve Zindan Husus Müzesi’ni turlayarak, Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabını tamamlayacak.

Yarışmacılar; elan sonradan sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Ordu, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. İpek yolu rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’de sonuç bulacak.

Güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel, doğal ve turistik güzelliklerinin tanıtılmasının hedeflendiği harir yolu rallisi, 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’nın tanıtımına kebir ulama sunacak. Anne amacı kültürler arası iletişimi sağlamak olan ipek yolu rallisi ile yüzlerce fahri firez elçisi kazanılmış olacak. – BURSA

Share: