TÜGVA Turist İcathane Tırı Yalova’da bandaj gördü

TÜGVA Seyyah İcathane Tırı Yalova’dahi ilişki gördü

YALOVA – Türkiye Toyluk Vakfı’nın Gezgin İcathane Tırı, benzeri hafta kaldığı Yalova’dahi ortaokul ve lise öğrencileri vasıtasıyla bağ gördü.

15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Altını Meydanı’nda kurulan Gezici İcathane Tırı dallar ve gençlere kapısını açtı. TÜGVA İl Ortaokul Koordinatörü Lütfü Lüleci, Türkiye genelinde 42 parça İcathanenin beraberinde bire bir adet birlikte Gezici İcathabne’nin bulunduğunu tabir etti. Tır ile İcahathane sıfır illeri gidildiğini dile getiren Lüleci, “Bu tırımız şimdiye büyüklüğünde Türkiye genelinde 4 bin 500 kilometre misil yaptı. Mecmu icathanelerde bu sene bin 700 mektepli mezun oldu. Ortaokul ve ortaöğretim öğrencileri hele burada geçmiş adına kodlama, algoritma, esas elektronik, ilmî himmet gibi bir nice çalışmayı yapabiliyorlar. Burada bunları deneyebiliyorlar da aynı zamanda. Bunları denemenin yanında kişi projelerini bile burada üretebiliyorlar. Teknofest’te ve birçok yarışmaya dahi burada ürettikleri projelerle, ekipmanlarla katılım sağlıyorlar. Dolayısıyla 42 ilin birlikte icathanesi sıfır, dezavantajlı, bu nev şeylere ulaşamayan kesimlere de tırımızla ulaşıyoruz. Bu hafta bile Yalova’daydı icathanemiz. Muamele gününe kadar da burada kalacak” diye konuştu.

Seyyah İcathane’yi gezenlerin birçok deneyimi yaşadığını anlatan Lüleci, “İcathaneleri Gençlere ati üzerine punt vermek, ümitlendirmek, onları geleceğe hazırlamak üstüne etkin bir çalım yerine görüyoruz” diye konuştu.

Geçtiğimiz sene Teknofest birincisinin TÜGVA icaathanelerinden çıktığını anlatan Lüleci, bu yıl de sualtı özerk çevirici üzerine faaliyet yapıldığını rapor etti.

İcathanelerden ücretsiz yararlanıldığını sözlerine ekleyen Lüleci, aktif tırın farklı icraathaneler ile ayrımsız içeriye sahip olduğunu anlattı.

Gezmen İcaathane’yi gezen Enes Erkek Berberi, “Burada enteresan projeler gördüm. İlginç deneyler gördüm. Çok ilgimi çekti. Bu deneylerin bire bir kısmını ilkin görmüştüm amma hiç bu deneyleri özlük etme şansı bulamamıştım” dedi.

İcaathaneyi çokça beğendiği anlatan Enes Tayyare sabit kendisine Yalova’birlikte TÜGVA İcathanesi olmasını istediği anlatım etti.

Share: