TRAKYA’DE DAHI BULGARİSTAN’DAKİ GENEL SEÇİMLER İÇİN SANDIK BAŞINA GİDİLDİ

BULGARİSTAN”da yapılan erken genel seçimde, Türkiye’birlikte ruhlu soydaşlar kasa başına gidip rey kullandı.

Bulgaristan’üstelik alınan erken intihap intihap kararının ardından bugün yapılan seçimlerde Türkiye’üstelik yaşayan tekme vatandaşlar bile oy kullandı. Trakya’bile, intihabat amacıyla Tekirdağ’dahi 18, Kırklareli’bile 7, Edirne’birlikte 3 atılmak için bütün 28 kasa kuruldu. Soydaşlar, saat 07.00’den itibaren kasa başına giderken, seçime ilişki gösterdikleri görüldü.

‘ARTIK İSTİKRARIN OLUŞMASINI İSTİYORUZ’

Edirne’de görüş istimal işlemi merkezde Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu ile 75’inci Yıl İlkokulu’nda ve Keşan ilçesinde gerçekleştirildi. Kentte zihayat tekme vatandaşlar ve Bulgar vatandaşları sabahleyin erken saatlerden itibaren sandıkların yolunu tuttu. Trakya Balkan Türkleri Hars ve Tesanüt Derneği Başkanı Cevat Zaman, Bulgaristan’üstelik artık abra oluşması gerektiğini belirterek, “Son 1.5 yıl içerisinde Bulgaristan’da 4 intihap gerçekleştirildi. Bugün da 4’üncüsünü yapıyoruz. Vatandaşımız ‘daha çok sıkıldık’ seçimlerden diyebilir amma tekrar birlikte hareketli şekilde Edirne’deki seçmenimiz sandıklara gelmekte. Tığ Bulgaristan Türkleri kendisine, özellikle Türkiye’da işlek soydaşlarımız adına şurası söyleyebiliriz, vatandaşlarımızın sandığa gitmekten utanma sebebi istikrarın olmaması. Bu buut vatandaşı etkiliyor. Tığ cemiyet yerine Bulgaristan ile Türkiye arasındaki mebzul ilişkilerin gelişmesi yönünde çabalama harcama ediyoruz. Bu çabanın olması için de tartılı bir yönetimin olması bizim arzumuz, gönlümüzden geçen bu. Herkes oyunu istediği partiye veya kişiye atabilir fakat daha çok abra olsun ve seçimler alışılagelen takviminde olsun” dedi.

‘VATANDAŞLIK GÖREVİMİZİ YAPTIK’

Edirne’birlikte fikir kullanan çifte yurttaş Erhan Vatansever, “Vatandaşlık görevimizi adına getirdik. İnşallah hem desteklediğimiz öğür kudretli tamam hem bile Bulgaristan istikrara kavuşur. O nedenle görevimizi yaptık ve sonuçları bekleyeceğiz” diyerek konuştu.

Oyunu kullanan Bilgi Çavuşoğlu üstelik, seçimlerin Bulgaristan amacıyla hayırlı olmasını diledi. Çavuşoğlu, “Herkes kadar ego dahi buraya oyumu kullanmaya geldim. İnşallah bu kat Bulgaristan amacıyla tartılı ayrımsız seçme tamam, inşallah komşumuza balans sağlık. İnşallah körpe tamam” ifadelerini kullandı.

TEKİRDAĞ’BIRLIKTE DAHI FIKIR ISTIMAL İŞLEMİ BAŞLADI

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde 50’nci Yıl Ortaokulu’nda kurulan sandıkta sabahın erken saatlerinde fikir istimal işlemi başladı. Okula oy kullanmaya gelen Bulgaristan göçmeni vatandaşlar oylarını kullandıktan sonradan evlerine döndü. Görüş kullanan vatandaşlardan Sakıncasız Yılmayan, “Tamam bu öğün kazanacağız. Elan fazla saylav kazanmayı düşünüyoruz. Niyetimiz bu. Kaç misil ertelerlerse ertelesinler, sonuçta tığ alacağımız oyları almaya geldik. Bunun üzere bile sabah erkenden oyumuzu kullanmaya geldik” diye niteleyerek konuştu.

‘VATANDAŞLIK GÖREVİMİZİ YAPTIK’

Erman Çelik isimli vatandaş ise yurttaşlık görevini yaptıklarını belirtti. Çelik, “Bulgaristan’da parlamento seçimlerinde fikir kullandık. Sevdiğimiz partiye verdik, oyumuzu kullandık. Vatandaşlık görevimizi yaptık” şeklinde konuştu.

ELEKTRONİK REY KULLANMA

Tekirdağ’ın Dertli ilçesinde ise Havuzlar Ortaokulu’nda kurulan sandıklarda çifte vatandaşlar, saat 07.00’den itibaren oylarını kullanmaya başladı. Elektronik düşünce kullanma sisteminin de kullandığı okulda yoğunluk oluştu. Listelerde isimleri olmayanlar ise okullardaki işyar yazıcılar yoluyla beyanname doldurup oylarını kullandı.

Share: