Trakya’da çayır tırtılının ayçiçeğine zararı er müdahaleyle önlendi

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’birlikte çayır tırtılının gündöndü tarlalarına verebileceği beis, doğru ve zamanında yapılan ilaçlamalarla arz uzuv indirildi.

Türkiye’nin önde mevrut gündöndü üretim merkezlerinden Edirne’dahi üreticilerin hasat mesaisi bitmeme ediyor.

Bölgede “gündöndü” adına üstelik anılan ayçiçeğinde ekim yapılan tarlalarda kuruyan ayçiçekleri biçerdöverlerle hasat ediliyor.

Edirne’üstelik yaklaşık 1 milyon 300 bin dekarlık alanda üretimi yapılan ayçiçeğinde hasadın kestirmece 3 hafta elan sürmesi bekleniyor.

Edirne Kültür Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, AA muhabirine, bu sezonun çok kurak geçmesine rağmen ayçiçeğinde verimin gür olduğunu söyledi.

Ayçiçeği sezonunda ara sıra bölgelerde çıkan çayır tırtılına eskiden engelleme edildiğini belirten Arabacı, “Edirne merkezde aheste bire bir tırtıl sorunu olmadı. İlçelerde gâh yerlerde vardı. Gelişmemiş sürede ilaçlama yapılarak bu sevgili ortadan kaldırıldı. Muhakkak kâh tarlalarda beis vardır amma genel yerine çok şükür bodur sürede ilaçlamalar yapılarak atlatıldı.” dedi.

Arabacı, Edirne’da ayçiçeğinde güzeşte yıllardaki mahsul ortalamasını bu yıl birlikte alacaklarını düşündüğünü tabir etti.

“Erken ve acul engelleme yapıldı”

Kırklareli Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy ise kentte 1 milyon 150 bin dekar alanda günebakan ekimi yapıldığını anlattı.

Temmuz ayında Trakya’bile gün çiçeği tarlalarında okkalı şekilde çayır tırtılı görüldüğünü dile getiren Aksoy, erken ve çabuk müdahaleler ile zararın sunu beş altı seviyeye indirildiğini vurguladı.

Çayır tırtılının kestirmece 100 bin dekar alanda görüldüğünü aktaran Aksoy, şöyle konuştu:

“Tarlalarımızı dronlar ile ilaçladık ve çayır tırtılı zararlısını kaldırılmış ettik. Çokça hızlı debi ettik. Diğer illerde de böyledir çünkü oralarda dahi çok iri hasar olmadı. Kırklareli’nde 100 bin dekarda görüldü amma 100 bin dekarın kâffesi kötülük görmüş değil. Hep alanı 100 bin dekar kendisine alın, bunun bile yüzdelik 1’ini cebin. Bu dahi 10 bin, 20 bin dekar gibi kısmı kötülük gördü. Zımnında bize çokça nazik aynı tartı yapmayacak.”

Aksoy, kentte geçen sene 240 bin titrem günâşık hasat edildiğini, bu sene da güzeşte yılın rakamlarının yakalanacağına inandığını sözlerine ekledi.

İlaçlama için dronlar kullanıldı

Tekirdağ Ekincilik ve Orman Müdürü Oktay Öcal ise diyar genelinde 1 milyon 600 bin dekar alanda gündöndü ekimi yapıldığını söyledi.

Tırtıla karşı çiftçilerden gelen arzu üzerine uğraş başlattıklarını belirten Öcal, “Bakanlığımız da konuya müdahil oldu. Bölgemize ilaçlama üzere dronlar gönderildi. Aceleci bire bir ilaçlama ile o dönemi atlattık. İlimiz genelinde hasadımızın yüzde 30’u yapıldı. 70 bin dekar alanda günebakan tarlası tırtıldan etkilenmişti. 1 milyon 600 bin dekar düzlük gündöndü tarlasında yüzde 4’lük ayrımsız alanda tırtıl etkisi görüldü. 70 bin dekar alanın ıcığı cıcığı kötülük görmüş değil.” ifadelerini kullandı.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü namına mukteza beis tespitini yaptıklarını aktaran Öcal, şunları kaydetti:

“Tırtılın etkisi ayçiçeğinde hasatta yüzde 1’lik benzeri orana denk geliyor. Üreticilerimizin korkacağı çokça şişman tıpkısı engel oluşmadı. Sayı Farkı dekarda 230 kilogram civarında verim alınıyor. Baran almayan kesimlerde ürün düşüklüğü yaşanıyor amma bu bile rekoltemizi etkileyecek miktarda değil. Günâşık hasadında herhangi bir ülkü yaşanmayacak. Tırtıla müteveccih ilaçlamalar çok güdük sürede son verdi. Çabuk ve liyakatli tıpkısı iş yapıldığı üzere çokça büyük gravite yaşanmadan ayçiçeğinde zararın elan çok olmasına engel olduk.”

Share: