Torosların koyun yetiştiricisi kadınları, düzelti projesiyle bilinçlendi

Mersin’in Tarsus ilçesinde küçükbaş efsanevi yetiştiren kadınlar, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Umumi Müdürlüğü (TAGEM) koordinatörlüğünde ölçülü tashih projesi kapsamında verilen desteklerle bilinçlenerek verimi artırmayı başardı.

Tarsus ilçesinde canlı ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği özne Nuray Toraç (40) ile Hacer Sürücü (38), TAGEM’in “Cenup Karaman Koyunu Umum Elinde Islah Projesi”nden faydalandı.

Büyüklerinden öğrendikleri şekilde efsanevi yetiştirirken, proje kapsamında yetkililerden aldıkları eğitim bilimi ve desteklerle bilinçlenen Toraç ve Güdücü, ten ve benzin verimiyle ön çıkan Cenup Karaman koyununa yönelerek kazançlarını artırdı.

Kendilerine sağlanan teşvikleri istekle yaptıkları işlerinde kullanan ve girişim kaydeden iki karı, “şuurlu yetiştiricilik” sayesinde ev ekonomisine katkıda bulunuyor.

100 koyunu olan Toraç ve 120 koyun sahibi Güdücü, çalışmalarını ilerleterek verimi daha dahi artırmayı amaçlıyor.

“Çıktı elan bilinçli müstahsil olduk”

Takbaş Mahallesi’nde ruhlu Nuray Toraç, AA muhabirine, çokça detaylı süredir efsanevi yetiştiriciliği yaptığını söyledi.

Mesleğini, zorluğuna karşın isteyerek sürdürdüğünü dile getiren Toraç, hem ev işleri hem da hayvan yetiştiriciliği yapmanın kendisini mutlu ettiğini belirtti.

Toraç, TAGEM’in düzeltme projesiyle henüz bilinçli yetiştiricilik yaptığını belirterek şöyle konuştu:

“Hayvanların doğumu, yemi, sağımı, yani seçkin şeyiyle ilgileniyorum. Çocukla ilgilenir üzere her şeyiyle ilgileniyoruz. Önceki hayvanlarımızın ırkı karışıktı, deminden çabucak esmer kucak ırkına döndük. Hayvanlarımızın gelişimi imdi daha eli nimetli oldu, ahiret yolculuğu oranı azaldı. İlaçlarımızı bir zamanlar yapıyoruz. Bu üstelik hayvanımızın dosdoğru olması amacıyla daha dolgunca oluyor. Henüz önceki dahi hayvancılık yapıyorduk amma neyi hangi ant yapacağımızı bilmiyorduk. Şimdi baytar geliyor, eskiden aşılama yaptırıyoruz. Bu projede yer aldığımız amacıyla da bindi sağlanıyor. O yönden çok yarayışlı tıpkısı proje. Şartlarımız umum verdiği sürece projeye devam edeceğiz. Artık elan bilinçli müstahsil olduk. Ilkin çabucak yetiştirdiğimiz kuzuyu sattığımızda ağızotu parasını çıkarıyorduk. Bize benzeri molekül kalmıyordu. Yemleme desteği üstelik oluyor. Imdi bize üstelik para kalıyor.”

Toraç, eş kendisine bu mesleği yapmaktan gelgel duyduğunu dile getirerek, “Aileme ve çocuklarımın geleceğine bire bir katkı sunduğum üzere mutluluk duyuyorum. Kadınlara mesajım sonsuz çalışmaları. Tek kişinin eline bakmamalı, tahakküm durumda ailelerine ve çocuklarına bakabilecek gücü kendilerinde bulmalılar. Sağlığım ahali verdiği sürece bu işi yapmaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

“Henüz güzelce ürün almaya başladık”

Yaramış Mahallesi’nde dinç Hacer Sürücü dahi geçimlerini küçükbaş hayvancılık yaparak sağladıklarını söyledi.

Sürücü, şunları kaydetti:

“Ilkin değişik ırklarda hayvanlarımız vardı. Bu projeyle Güney Karaman ırkını yetiştirmeye başladık. Proje kapsamında yetkililer bize yardımcı oluyor. Onların yönlendirmesiyle elan güzel ve ongun gelişim yapıyoruz. Her şeyi daha kontrollü yapmaya başladık. Ilkin kuzumuz 3 kilogram doğarken deminden 4 kilogramı geçiyor. İkizlik oranımız haddinden fazla arttı. O üstelik bize çokça sunturlu dirimsel kaynağı oluyor. Önceden darmadağınık işimiz vardı, düzensizdi. Ustalık elemanlar yardımıyla daha güzel verim almaya başladık, elan ağır ezgi olduk.”

Çoban, ihtişam desteklerinden âlem mutlu olduklarını ve çalışmalarını elan dolgunca tıpkı noktaya taşımayı amaçladıklarını de sözlerine ekledi.

Share: