THY’den yılın önceki yarısında 737 milyon dolarlık açık kar

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, “Mecmu dünyayı ektisi altına düz efdal para şişkinliği seviyeleri, ameliyat yaptığımız rastgele istasyonda ağırbaşlı maliyet artışlarına etken oldu. Bu sayede yükselen akaryakıt maliyetlerine rağmen yılın önceki şeş ayında 737 milyon dolar kemiksiz kar elde ettik.” dedi.

Ahmet Bolat, şirketin 2022 yılı 6 aylık göstergelerine ilgili yaptığı değerlendirmede, serencam 10 yılda karşılaştıkları krizlerde attıkları aceleci adımların ve acara yönetim anlayışlarının vakit kaybetmeden rakamlarla açıklanmaması gerektiğini söyledi.

Dünyanın dört bir yanı sıra çekicilik yolu şirketleri ve havalimanlarının krizden çıkış belgesi tedbiri olarak çalışanlarıyla yolları ayırmayı tercih ederken kendilerinin çalışanlarla gelişigüzel yürümekten vazgeçmediğini dile getiren Bolat, salgın tedbirleri zımnında toptan anlamda çalışan sayısının gelgel yolu şirketlerinde sayı farkı yüzde 10, vadi hizmetlerinde ise yüzdelik 29 azaldığını aktardı.

Bolat, bahis konusu dönemde THY için bu oranın yüzdelik 1’in altında kaldığını kaydederek, bu ayrılıkların temel nedeninin da emeklilik ve çalışanların özlük tercihi olduğunu bildirdi.

Salgın kısıtlamalarının tekmil anlamıyla sona ermediğini ve eskimemiş ayrımsız krizin elan olduğunu nâkil Bolat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biraz evvel bahsettiğim işten çıkarmalar ve grevler zımnında ilkin Avrupa gelmek için havalimanlarında nitelikli personel bulunamıyor. Oralarda sonu gelmeyen boarding kuyruklarıyla, devasa portbagaj yığınlarıyla karşılaşıyoruz. Yolcularımız uçağa bir zamanlar gelemediği kadar havalimanları dahi uçaklarımızın hızına yetişemiyor, zamanında kalkış oranlarımız düşüyor. Bu genişlik operasyonlarımızı pahal etkiliyor. Avrupa’dan eskiden cereyan edemediğimiz amacıyla dar zarfında birlikte gecikmeler yaşıyoruz.”

“Bir anda gökyüzünde olan THY uçağı sayısı tek görülmediği kadar çok”

Ahmet Bolat, THY’nin 2020 ve 2021’da network taşıyıcıları beyninde Avrupa’dahi sunma çok pervaz gerçekleştiren ve yeryüzü çokça yetenek sunan gelgel yolu olduğuna değinerek, “8 Ağustos itibarıyla 2022 yılında ortalama 1.206 günlük uçuş sayısıyla network taşıyıcıları arasında 1. sırada yer alıyoruz. Avrupa’daki aksaklıklar cihetiyle iptaller yaşıyoruz olur ama ortaklığımızın uçuş fek oranları Avrupa ortalamasının berenarı altında.” diye konuştu.

Kovid-19 sonrası bulaşıcı talebinde bekledikleri artışın gerçekleştiğini dile getiren Bolat, “Hem nitelikli ekiplerimiz hem birlikte herhangi bir ahit büyüyen çağdaş uçak filomuzla bu talebi yer yüksek verimlilikle yönetiyoruz. Filomuza kullanılmamış katılan uçaklarımız var, onları boyayacak vakti da ayıramıyor değme mevrut uçağı sunma güdük sürede operasyona karışma ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bolat, filolarındaki modernizasyon ve gençleşme sayesinde 2019’a nazaran henüz az beceri sorunla karşılaştıklarını kaydederek, tıpkısı anda gökyüzünde olan THY uçaklarının sayısının tarihte tek görülmediği kadar çok olduğunu vurguladı.

Kademeli kendisine artırdıkları arsıulusal yolcu kapasitelerinin haziran bakımından 2019 verilerinin yüzde 22 üstüne çıktığını nâkil Bolat, “İkinci çeyreğin tamamında ise global ölçekte 2019’un tıpkı dönemine göre arsıulusal kapasitesini yer çok artıran network taşıyıcısı olduk.” şeklinde konuştu.

“Dünyada sunma çok uluslararası destek sığa sunan üçüncü hava yoluyuz”

THY Umumi Heyet Başkanı Bolat, şu zaman dünyada en çok arsıulusal bindi kapasitesi sunan üçüncü çekicilik yolu olduklarını belirterek, Avrupalı hava yollarının 2019 kapasitesinin yüzdelik 81’ine, toptan gelgel yollarının ise ancak yüzde 65’ine ulaştığı bu dönemde şişman ayrımsız fark ortaya koyduklarını söyledi.

Bolat, “Pandemide şayet pervaz ekibinden vazgeçen çekicilik yolu şirketlerinden olsaydık bugün bu kapasiteyi ortaya koyamazdık. Ekiplerimizin dinamizmi ve misafirperverliği bile bizim üzere çokça altın.” diye konuştu.

Enerji ve jet yakıtı fiyatlarının arttığı bu dönemde akaryakıt giderlerinin yüzdelik 51 yükseliş gösterdiğini aktaran Bolat, “Toplanmış giderlerimiz tıpkı dönemde yüzde 13 civarında artma gösterdi. Maliyetlerimiz üstünde kısık etki oluşturan bu gider baskısını, riskten dehalet amaçlı yaptığımız mali işlemler ve varlıklı network yapımızın getirdiği gelirle kaldırılmış etmeye çalıştık.” değerlendirmesinde bulundu.

Bolat, Türkiye’nin hem gönüllerde hem da marka araştırmalarında sunma altın şirketi unvanı taşıdıklarının farkında olduklarını kaydederek, bu manidar rollerin kendilerine yüce sorumluluklar yüklediğini, Türk bayrağını gururla taşırken, ülkeye yeryüzü iyisini kazandırmak istediklerini anlattı.

“Stopover” ve “Touristanbul” projelerine değinen Bolat, “Ülkemize transit uçuşu üzere gelen ecnebi yolculara ‘gel kısa müddet da olsa İstanbul’u yaşa’ diyoruz. Hiçbir eklenmiş ecir istemiyoruz bunun üzere. Aynı tün otelde konaklattığımız dahi oluyor. Kâfi ki bire bir görsün, görsün ki sonraları elan tafsilatlı zaman ayırması gerektiğini görsün.” ifadelerini kullandı.

“THY, az içi pazar payını yılın önce yarısında yüzdelik 64’e yükseltti”

Ahmet Bolat, kalan kapasiteyle birlikte ikinci çeyrekte bütün bulaşan talebinin 2019’un benzeri döneminin yüzdelik 12 üstünde gerçekleştiğini, doluluk oranlarının 2019 seviyelerini yakaladığını söyledi.

Bolat, “Arsıulusal direkt bulaşan sayımız Aile-Haziran 2022 döneminde 2019’a bakarak yüzdelik 8,3 artarak bütün uluslararası yolcu değişiminden 11,9 fakül yüksek gerçekleşmiştir.” diye konuştu.

Haziranda 2019’a bakarak arsıulusal doğrudan yaya artışının yüzdelik 39, temmuzda yüzdelik 44 olduğunu kaydeden Bolat, THY’nin az içi ahzüita payının 2022’nin önce 6 ayında 2019’a göre 3,3 nokta, 2021’e göre ise 10 fakül artarak yüzde 64’e yükseldiğini aktardı.

“İkinci çeyrekte 4,5 milyar dolarlık toplam dirimlik”

THY Umumi Heyet Başkanı Bolat, kargo faaliyetlerinin dahi desteğiyle ikinci çeyrekte mecmu gelirin 2019’un aynı dönemine bakarak yüzdelik 43 artarak 4,5 bilyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Tekmil dünyayı ektisi altına kayran efdal pahalılık seviyeleri, faaliyetler yaptığımız seçkin istasyonda vahim maliyet artışlarına sebep oldu. Bu sayede yükselen akaryakıt maliyetlerine rağmen yılın geçmiş 6 ayında 737 milyon dolar net kar elde ettik. Ortaklığın akçe teksir potansiyelini gösteren FAVKÖK (nema, vergi, amortisman ve icar öncesi kar) değeri önceki yarıda 1,8 bilyon dolar, FAVKÖK marjı ise yüzde 24 seviyesinde gerçekleşti.”

Bu yılın hele ikinci çeyreğinde beklentilere paralel adına muvakkat operasyonlarında toparlanmanın gerçekleştiğini nâkil Bolat, “Yılın ilk yarısında, ortaklığımızın yolcu gelirleri 2019’un aynı dönemine bakarak yüzde 8 artarak yaklaşık 5,4 bilyon dolara ulaşırken, kargo gelirleri ise 2,5 katına çıkarak 2 milyar dolar seviyesini aştı.” şeklinde konuştu.

“2022 genelinde THY’de 2 bin 600 kullanılmamış personel istihdamı hedefliyoruz”

Ahmet Bolat, salgın döneminde korudukları cıvıl cıvıl ekipleri sebebiyle operasyonel göstergelerde olduğu kabil mali metriklerde dahi rakiplerinden ayrışmaya bitmeme ettiklerini bildirdi.

Özellikle Avrupa havalimanlarında yaşanan aksaklıklara karşın küsurat yolcu talebini başarıyla karşılamaları neticesinde müstevli öncesi gelir seviyesini ve karlılığını büyük ölçüde aşarak Avrupalı emsallerinin önüne geçtiklerini vurgulayan Bolat, şu açıklamalarda bulundu:

“Temmuz kocaoğlan gidiş geliş sonuçlarımıza göre genişlik edilen kapasitemizi 2019’un yüzdelik 18,5 üstüne çıkardık. Palyatif talebinin kısaca yüzdelik 23 arttığı bu ayda, palyatif sayımız ve doluluk oranımız pandemi öncesi seviyelerini geçti. Ülkemizin turizmine katkıyı murat edinerek yaptığımız çalışmalarımız neticesinde Türkiye’ye mevrut aracısız arızi sayımız kayda ayar tıpkısı şekilde terfian 2019’un yüzde 44 üzerine artık. Alacağımız kullanılmamış kararlarla önümüzdeki dönemde bile yatırımcılarımızı başarılarımıza kuma etmeye bitmeme edeceğiz.”

Bolat, bu sene hele THY ve Turkish Technic’in insan kaynağını büyüteceklerini kaydederek, “THY’ye ilk 6 ayda 963 bakir mücahede arkadaşımız katıldı. Sene sonuna kadar bu sayıyı 2 bin 600’ün üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Tayyare hizmet tamirat tarafında birlikte eş tıpkı hareket bulunan, önceki yarıda orada 498 emek arkadaşımız bizimle çalışmaya başladı, ikinci yarıda bu rakamı 1.000’in üstüne taşıyacağız.” açıklamasını yaptı.

Share: