TFF Başkanı Büyükekşi, 1461 Trabzon Kulübü’nü müzakere etti (2)

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Yargıcı atamalarını harezmi yolu ile yapmaya başladık. Önümüzdeki günlerde üstelik kulüp başkanlarımızı çağırıp onların gözü uğrunda hakem ataması yaptıracağız.” dedi.

Büyükekşi ve TFF umumi heyet üyeleri, TFF 2. Tabur ekiplerinden 1461 Trabzon Kulübünü mülakat etti. Burada kulüp başkanı Ulu Hekimoğlu ve yöneticilerle pakt tesislerini gezen Büyükekşi, altyapı antrenmanlarını üstelik izleyerek hikmet aldı.

Daha sonradan matbuat mensuplarının sorularını yanıtlayan Büyükekşi, hile kurullarındaki kâh üyelerle Karadeniz turuna çıktıklarını belirterek, “Gerçekten Karadeniz denilince akla Trabzon geliyor. Trabzon’un hem tarihteki başarıları hem altyapıya verdiği önem Türk futbolu namına dahi serencam basamak mefret ve sunturlu. Çünkü Türkiye’üstelik futbolun Anadolu’dahi başarı gösteren yer yetişkin takımlarından benzeri tanesi.” diye niteleyerek konuştu.

Büyükekşi, göreve geldikleri günden itibaren futbolun ekonomisiyle de yakından ilgilendiklerini anlatarak, şöyle bitmeme etti:

“Biz bile federasyon olarak yönetime geldiğimiz günden beri futbolun ekonomisi ile yakından ilgileniyoruz. Futbolun ekonomisi denince de akla evvel gelen şey altyapı. Zira şayet kulüplerimiz, altyapıdan yeterince aktör çıkarabilirlerse iktisadi yerine bile abat etmeleri türlü. Bizim bile şanlı aynı projemiz var. Süper Loda takımlarında yüksekokul zorunluluğu getirmeyi planlıyoruz. O yüzden dahi bilcümle Süper Loda kulüplerinin Türkiye’ye uygun, Türkiye şartlarına yer gür iktisat bittabi hayata geçirebiliriz onla ilgilendiren mücahede başlatıyoruz.”

Önlerinde 2 dostluk maçı bulunduğunu dile getiren Büyükekşi, ” Diyarbakır’üstelik İskoçya, Gaziantep’te Çek Cumhuriyeti ile oynayacağız. Bu çalışmanın peşinden birlikte Almanya’bile Portekiz ve İspanya’bile de icap milli takımlar bazında gerekse temas ülkede minimum iki ayak topu kulübünün altyapılarını ve akademilerini inceleyeceğiz. Onu yapmadan ilk ülkemizde altyapıları inceliyoruz. Bunun birlikte genişlik şanlı şehri olan Trabzon’dayız, altyapıları inceliyoruz, düşünüm alıyoruz. Henüz sonraları Altınordu’yu inceleyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Büyükekşi, apayrı incelemelerde bile bulunabileceklerini kaydederek, şunları söyledi:

“Ayrıksı bire bir şeyler varsa hem Türkiye hem güçlükle dışından sunma mebzul örnekleri bularak çıkarıp önceki Süper Takım takımları doğmak yerine hocasından tesisinden tutun diyetisyeninden tagaddi uzmanından doktorundan rastgele türlü konuyu çok mufassal şekilde inceleyip hayata geçirmek üzere yönetimimiz ile birlikte çalışma yapacağız. Bura üstelik evvel durağımız. Böylecene gördüğüm kadarıyla burada Türkiye şartlarına göre değerlendirecek olursak birlik tıpkı üretim var. Yapanlara emek verenlere teşekkürname ediyorum. İnşallah Cenabıhak sayılarını arttırsın, Anadolu’nun bir nice köşesinde art düzey tesislerin yapılması mutluluk futbolu namına haddinden fazla oylumlu. Tığ da TFF yerine bu işin süpervayzırlığını yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle çalıştırıcı yetiştirecek antrenörler üzerinde mesai yapmamız gerekiyor. Şayet bu işi akıllıca yapacaksak altyapıdan başlamamız geçişsiz. Zira 17-18 yaşından sonradan topçu yedirmek akilane değil, temelden başlamamız lazım. Temel kuvvetli olursa üstüne kuracağımız bina birlikte akva tamam.”

-“İnsan etkisinin genişlik aza indirilmesi amacıyla çaba gösteriyoruz”

Hakemler konusunun haddinden fazla konuşulmasını istemediklerini vurgulayan Büyükekşi, “Geldiğimiz günden beri bu konunun çokça ağız dalaşı içerisine girmesini istemiyoruz. Çünkü dünyada daha çok birçok ülkede lakırtı, meşveret azalmış durumda. Tığ dahi aynısının olması için koca etkisinin yer örgen indirilmesi amacıyla çabalama gösteriyoruz. Onun için yargıcı atamalarını harezmi yolu ile yapmaya başladık. Önümüzdeki günlerde de pakt başkanlarımızı çağırıp onların gözü uğrunda hakem ataması yaptıracağız. Arz azından kendi gözleriyle görsünler. Lacerem yapıldığını, kriterlerin hangi olduğunu görsünler. Henüz bilahare üstelik bir tane basın uğrunda yapmayı planlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Büyükekşi, “Böylece insanların bu işin değme adam etkisi olmadan en akıllıcasına kriterleri belirleyerek yapıldığına kandırma olması geçişsiz.” diye niteleyerek, şunları kaydetti:

“Ama tabii kim bu yüzdelik 100 sevinme getirecek mi? Tek öz yüzdelik 100 gayrimümkün. Çünkü neticede yönetimi yapan tıpkı insan. Banko aşağılık üstelik olsa tıpkı bando hatalar gibi. Atladığı, gözden kaçan şeyler olanaklı. Onları birlikte antlaşma içinde eğitimle elan dört dörtlük bibi getirmeye çalışacağız. Zira Türkiye’bile dahi dünyada dahi değme kesimden bu işi gani fora etmek amacıyla çalışmalar yapılıyor. VAR, hakeza geldi doğrusu. Acun kupasında VAR’bile yarı tabiatıyla cümle devreye girecek. Ofsayt çizgisi falanca çekilmeyecek. Hudayinabit olacak. Bunun gibi şeyler da ahit içerisinde kesinkes Türkiye’de üstelik bu yönde çalışmalar olacak. Tığ da bu çalışmaları yakından takip ediyoruz. Futbolda alelhusus uygulayım bilimi kullanımı ve dijitalleşme üzerine koskocaman adımlar atıyoruz. Kurumların birçok alacağı kararlar, yapacağı işleri dijital ayla getirmeye çalışıyoruz. Teknoloji dercetmek istiyoruz. İnşallah burada benzeri şekilde kararlılıkla devam edeceğiz.”

“Takımların Avrupa’bile bitmeme etmesi, çokça balaban idrak”

Büyükekşi, 4 takımın üstelik Avrupa’da için bitmeme ederek Türk futboluna ulama sağladığını belirterek, şunları söyledi:

“20. sıradaydık, 12. sıraya geldik. 4 takımımız üstelik için bitmeme ediyor. Bu Türk futbolu adına haddinden fazla balaban tıpkı idrak. Biz bile bundan haddinden fazla balaban bire bir memnuniyet duyuyoruz. Lüzum milli takımımızın gerekse kulüplerimizin Avrupa’de alacağı başarılar, ülkemiz adına koskocaman bir kazanç. Şampiyonlar Ligi’nde bu yıl ilk kez takımımız yok. Ama rastgele şeyde ayrımsız yararlı var, bundan birlikte benzeri ibret çıkartmamız lazım. Önümüzdeki yıllarda alacağımız bu puanlar ayrımsız apayrı yıl üzere yarar sağlayacak. Türk futbolunda elbette kim sükse sonuç kademe kocaman zira 2000 yılında UEFA ve Süper Yürek dışında arsıulusal alanda kulüpler bazında mefret tıpkı başarımız bulunmayan. Yine hedefi elan yukarılara elde etmek için 22 sene geçti. İnşallah burada de alınacak adımlar akıbet derece önemli. Biz de değme tip desteği veriyoruz.”

“Derbinin gollü olması sevindirdi”

Büyükekşi, Galatasaray- Beşiktaş derbisiyle ait görüşlerinin sorulması üzerine, “Bu mevsim ilk derbi 0-0 beraberlikle bitmişti. Bu derbinin gollü olması arz azından bizi sevindirdi. Futbol hesabına siktirici hararetli, gollü bire bir maçtı. Savaşım gücü erdemli ve bazı bazı futbol adına evire çevire örneklerin sergilendiği oyun oldu.” dedi.

Ligde bu sezon çoğu takımın yarıştan kopmadığını anlatım fail Büyükekşi, “7-8 takımımız önceki sıralarda almak için mücadele ediyor. Bu de ligimiz adına akıbet evre müjdeli. Çünkü heyecanın efdal olması, takımların birbirinden kopmaması, ligimizin strateji edilmesi, seyirci, televizyonda izleyenler, motivasyonun faziletkâr olması açısından akıbet aşama sunturlu. İnşallah son haftalar büyüklüğünde böyle bitmeme mesabe, kazanan takımı da tığ kutlama ederiz.” diyerek konuştu.

Trabzonspor Kulübü’nü musahabe edecek Büyükekşi, TFF 2. ve 3. Lig kulüpleriyle birlikte aynı araya geldikten bilahare akşam oynanacak Trabzonspor-Arabam.com Konyaspor karşılaşmasını da izleyip kentten ayrılacak.

Share: