TESK Genel Başkanı Palandöken Karabük’te konuştu Açıklaması

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bizim talebimiz yer az asgari sevap kadar zahmetli aylığı alması lazım esnafın.” dedi.

Palandöken, Karabük Esnaf Odaları Birliği ziyaretinde yaptığı konuşmasında, esnafın sorunlarını tayin edip ilgilendiren kurumlara, bakanlıklara ilettiklerini ve takipçisi olduklarını söyledi.

Esnafın sorunlarını dile getiren Palandöken, müstevli sürecindeki güç iş gücü kaybının ve tabii adına mütezayit fiyatların esnaf ve zanaatkarın ayakta kalmasını zorlaştıran unsurlar olduğunu kaydetti.

Esnafın kendilerine ilettikleri talepleri ilgili kurumlara ulaştırdıklarını anlatan Palandöken, “Talepleri tığ üstelik ait bakanlıklara götürüyoruz, anlatıyoruz ve sorunların çözümlenmesi ile ilişkin bazı tedbirler alınıyor. Bu tedbirler ortada bildiğiniz amacıyla borçların yapılanması, bakir kredilerin sağlanması, aksiyon yerleri kirasındaki stopajın kaldırılması, ticari araçlara, kamyonlara, servis araçlarına yine tıpkısı şekilde haşat akaryakıt temini, halkın pahalılıktaki şikayetini tenzil noktasında veya nakliye ile birlikte esnafın bunlardan yararlanma etmesi ile ilişik icraat bitmeme ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

Esnafın sürekli sorunlarının üstelik olduğunu dile getiren Palandöken, şöyle devam etti:

“Yıpranmamış aynı talebimiz var, bildiğiniz üzere sosyal güvenlikle ilgili. İş yerlerinin önemli ayrımsız miktarında, yanı sıra çalışan 7 bin günde kendisi 9 bin günde zor oluyor. Bu sorunun çözülmesiyle ait taleplerimizi ilgililere aktarıyoruz. Anlayış ediyorum kim önümüzdeki hafta Sayın Icra Vekili, Konfederasyonu ziyaretinde bu tekaütlük, yaş ile ilgili problemlerin ortadan kalkması amacıyla balaban benzeri adım atacak. Bizim talebimiz genişlik birkaç asgari ücret büyüklüğünde zor aylığı alması lazım esnafın.”

Çıktı seçme yerde bakir yavru esnafın doğması gerektiğini rapor fail Palandöken, “Avrupa Birliği ile yapmış olduğumuz bir nice projede esnaf ve sanatkarın artık Avrupa Birliği normunda hisse senedi yeri açması, haksız rekabetle mücadelede etmesi, serencam kademe yurttaş açısından birlikte koca.” dedi.

Kira stopajının kaldırılması gerektiğini savunan Palandöken, esnafın maliyetinin azaltılması için, hele esnaf tarifesi ve genel ağ üzerinden yapılan satışlarla ilişik dahi çalışmaların olduğunu kaydetti.

Karabük Esnaf Odaları Irtibat Başkanı Nurettin Tümen’den çalışmaları için hikmet düz Palandöken, kentten ayrıldı.Share: