Tescilli “Yalova aronyası”nda 35 ton rekolte bekleniyor

“Süper ürün” yerine bilinen coğrafi belen tescilli “Yalova aronyası”nda bu yıl 35 ton rekolte durum ediliyor.

Üreticiler, Türk Berat ve Bellik Kurumu (TÜRKPATENT) yoluyla “Yalova aronyası” adıyla coğrafi meni tescil belgesi verilen meyvelerinin hasadına hazırlanıyor.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Suat Parıldar, gelecek hafta başlaması planlanan hasat öncesi Zafran köyündeki 2 dönümlük bahçesinde aronya üreten Cemal Açış’ı konuşma etti.

Parıldar, gazetecilere, çiftçilerle yaptıkları projeler sonucu Yalova aronyası istihsal alanının 350 dekara çıktığını söyledi.

Aronyanın yüzde 50’sini organik tarımla ürettiklerini tamlayan Parıldar, hedeflerinin, 350 dekarın tamamını uzvi üretime evirmek olduğunu aktardı.

Parıldar, aronyanın antioksidan ve antosiyanin seviyesinin çokça efdal olduğunu dile getirerek, “Bağışıklık sistemini güçlendiren, göze yenilenmesini hızlandıran, kalp huy hastalıklarına birlikte gür geldiği sağlık alanında mücahede özne bilgelik insanları marifetiyle ortaya konulan bire bir işaret.” dedi.

Rekoltenin 2020’bile tahminî 8 titrem olduğunu, geçen yıl ise 25 tonun konusunda çıktığını nâkil Parıldar, bu yıl 35 tonu aşmasını beklediklerini bildirdi.

Hasat öncesi ekiplerin sahada suda çözünen kuru bap miktarını ölçtüğünü anlatan Parıldar, “Bu sene elan iyicene benzeri verimimiz var. Bu hem çalılarımızın mahsul yaşını sağlamış olmaları hem üstelik iklimsel verilerden âlem bu yıl rekoltemiz az buçuk daha çok.” ifadesini kullandı.

Cemal Açış ise zor olduktan sonraları bahçesine 2018 yılında aronya fideleri diktiğini belirtti.

İki dönümlük bahçesinden iki tona mümasil kitap alacağını kaydeden Açış, “Uzvi sertifikalı üreticiler namına aramızda karışık kilogramı 120 lira satma tavsiyesi kararı aldık. Toptanda ise 90 teklik.” diye konuştu.

Coğrafi meni belgesi aldıktan bilahare Yalova aronyasının bundan sonra duyulduğunu, talebin arttığını bildiren Açış, satışlarının birlikte kolaylaştığını sözlerine ekledi.Share: