Tepebaşı Belediye Başkanı Ataç, ‘Koruyucu Hekimlik’ Uygulamasını Değerlendirdi

Tepebaşı Belediye Reisi Ahmet Ataç, Sağlık Bakanlığı’nın 0-12 yaş torunlar için yardımcı dudak ve diş sağlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi üzere başlattığı uçman uygulamayı değerlendirdi. Ataç, “Geç kalınmış benzeri uygulama birlikte olsa koskocaman buluyorum. 2013’te açtığımız Şirintepe Bala Gaga ve Diş Sağlığı Polikliniği’mizden bugüne çatışma 65 bin çocuğumuz ücretsiz faydalandı” dedi.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Afiyet Bakanlığı’nın 0-12 gözyaşı füru için apotr uç ve diş sağlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi amacıyla Eskişehir, Kırşehir ve Karabük’te ‘Aile Diş Hekimliği’ modelini uçucu aplikasyon adına başlatması üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Sağlıklı nesillerin yetişmesinde havari doktorluk uygulamasının önemini belirten Komutan Ataç şöyle konuştu:

“Geç kalınmış aynı uygulama üstelik olsa mehabetli buluyorum. 2013’te açtığımız Şirintepe Çocuk Kenar ve Diş Sağlığı Polikliniği’mizden bugüne çatışma 65 bin çocuğumuz ücretsiz faydalandı. Çocuklarımızın merkezimizde evvel girdikleri saha eğitim salonumuzdur. Eğitim salonumuza Prof. Dr. Nusret Fişek’in adını verdik. Zira Nusret Hoca’nın 1961’birlikte yaptığı toplumsallaştırma yasasının temelinde koruyucu doktorluk var. Apotr tabiplik anlayışı, esenlik sistemi için oylumlu tıpkısı anlayıştır. Afiyet sistemi amacıyla tasarruflu tıpkı yöntemdir. Önleyici ve koruyucu hekimlik maliyetleri, otama maliyetlerine bakarak elan düşüktür. Amma sonuç 20 yıldır, bugünkü iktidarın ağzından bire bir sefer dahi apotr hekimlik adını duymadık. Binnetice bu önemi çokça geç dahi olsa anladılar. 0-12 gözyaşı kollar üzere koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi amacıyla pilot aplikasyon başlatılacağını öğrendik.

“MERKEZİMİZDE 65 BİNDEN FAZLA ÇOCUĞUMUZ GÖZLEMİMİZDEN GEÇMİŞ”

Bizler yardımcı hekimliğe haddinden fazla değer veriyoruz. Polikliniğimizdeki tümce da tamamen koruyucu hekimlik üzerine müesses. Söz Gelişi İsveç’te 1990-2000’li yıllar ortada diş sağlığı alanındaki apotr tabiplik uygulamalarıyla çocuklarda diş çürüklerini sıfırladıkları görülmüş. Tığ bile bu örnekten yola çıkarak merkezimizde verdiğimiz eğitimlerde yardımcı hekimliğin esasları anlatıyor, çocuklarımıza ve aileler ile da paylaşılıyoruz. 8-9 senelik süreçte hep çocuklarımızı ve çalışmalarımızı arşivledik. Eğitim aldıktan sonraları çocuklarımız kliniğe geliyor, klinikte ağız muayenesi yapılıp hikmet el işi aktarılıyor. Ondan sonraları çocuklarımıza termin veriliyor. Otama bitinceye büyüklüğünde takibine devam ediyoruz. Senede iki posta de çocuklarımızı davet edip kontrollerini yapıyoruz. Böyle bir formül işliyor. Şimdiye kadar merkezimizde 65 binden çok çocuğumuz gözlemimizden geçmiş. Bu çok tehlikeli tıpkısı misil. Burada hiçbir işlem ücretli yapılmıyor, ağız ağıza ücretsiz. İşte sosyal belediyeciliğin yer makro noktalarından tıpkı tanesi budur. Buradaki sevinme yüzde 100. Merkezimizde elden diş tedavisi yapılmıyor, aynı zamanda psikoloğumuz var. Buraya diş hekimine gitmekten korkan çocuklarımıza bakım veriyor. Hep çocuklarımızı dişleri ile ilgilendiren sıkıntıları olduğunda merkezimize çağırma ediyorum. Eskişehir’in çocuklarına yardımcı tabiplik ve içtimai belediyecilik anlayışı ile ücretsiz biçimde hizmet sunmaktan kıran çokça mutluyuz”

Share: