Telefonunu ayrıntılı yıllar kullanmak isteyenlere tembihat

CEP TELEFONU onarım ustası Ersin Dindaş, günümüzde konuşu sebeplerle sürekli kullanılmamış telefon kabul etmek istemeyen vatandaşların telefonlarını özenle kullanmaya özen ettiğini belirterek telefonların mıhlı kullanımı üzerine bilgiler veriyor.

Serencam yıllarda çökertme telefonları vatandaşların olmazsa olmazı ürünlerin başında geliyor. İletişim dayamak, baziçe yutturmak, görüntü yahut foto temizlemek kabilinden bir nice özelliği bakımından elzem ürünlerimizin başında mevrut cep telefonlarına gelişigüzel sene az daha 10 ayrımlı eskimemiş modelleri ekleniyor. Sürekli eskimemiş telefon almanın müsriflik olduğunu ve kazançlı olarak insanları tahakküm duruma düşürdüğünü düşünen vatandaşlar ise telefonlarını ince senelerce kullanmanın yolunu arıyor.

“Değme şeyin olduğu kabil telefon parçalarının da yararlanma ömrü vardır”

Eskişehir’üstelik 16 yıldır el telefonu tamirciliği eden Ersin Dindaş, vücudumuza gösterdiğimiz dikkati cep telefonlarımıza dahi göstermemiz gerektiğini söylüyor. Öncelikle telefonlarımızı darbe ve sıvı temasından korumamız gerektiğini tamlayan Dindaş, “Filhakika çarpış ve sıvıdan koruduğumuz ahit telefonu yüzdelik 50 güvene almış olup, uzun kullanmış oluyoruz. Henüz sonrasında darbeye dayanıklı camlar ve kılıflar ile telefonun güvenliğini sağlama alıyoruz bağımlı amma bunların da kalitelisinin kullanılması geçişsiz. Benim müşterilere tavsiyem, şayet telefonlarında tıpkı sorun varsa aceleten halletmeleri gerekir. Örneğin telefonunuzu şarja taktığınızda ufak bire bir kıpırdamayla şarj etmemeye başlıyorsa kabloyla oynayıp durmak adına alelacele özgün aynı şarj soketi değişimi yapılmalı. Bunun yanı sıra ses tuşları günah verdiğinde dahi özen edilmeli, örneğin tuşlar az basmaya evet üstelik el basmaya başlıyor, vatandaşlar de icap istemez ağır sıklet uygulamaya başlıyor ama telefona uymazlık verdiğini bilmiyorlar. Tamire lüzum olmadığını düşünüp böyle davranıldığında dışındaki plastiği bozduğunuz üzere içindeki elektronik malzemeyi üstelik bozup henüz büyük maliyetlere kat açıyorlar. Ufak gözüken hatalarda üstelik hizmet yaptırılırsa telefonunun kullanım ömrü az buçuk henüz uzatılabilir. Herhangi Bir şeyin olduğu kabilinden telefon parçalarının birlikte yararlanma ömrü var o yüzden itinalı kullanırsak daha ayrıntılı müddet performans alırız” dedi.

“Tek problemin çözümünü ertelememeliyiz”

Ersin Dindaş, telefon hoparlörlerindeki gürültülü azalmasının ayn ardı edilmemesine dikkat çekiyor. Süzek kısımlarının temizlenmezse elan ateş sonuçlara etken olacağını tamlayan Dindaş, “Toz çok balaban, mikrofonların hoparlör kısmındaki filtreler tozu tutuyor. Yani türap ve pislik bu filtreleri tıkıyor, sonunda curcunalı az çıkmaya başlıyor ve kullanıcılar telefonu duymayınca vücuduna daha andıran irtibat ettiriyor. Vücudunuzun nemi, sıcaklığı vesaire telefonla birebir temasa geçiyor ve giren tozlar içerde çamurlaşıp henüz şişman sorunlara kez açıyor. Ayrıca bazı vatandaşlar telefonu kulağına bastırıp kendisine da beis veriyor. Bu nedenle hiçbir problemin çözümünü ertelememeliyiz. Gerektiğinde bakımını yaptırıp, benzeri hasar durumu varsa o parçayı taraf uran sıfır benzeri parçayla değiştirmeliyiz. Elektronikte yer cesim kalça parçaların orijinal olduğuna güvenli olacaksınız, güvenli değilseniz ustanıza güveneceksiniz. Ustalar birlikte tecrübesiyle malzemeye güvenecek. Bu şekilde onarım yapıldığı antlaşma telefonun ömrü haddinden fazla uzuyor. Bu şekilde senelerce telefon kullanan insanlar tanıyorum” şeklinde konuştu.

“Gerçekte telefonların ömrü çokça mufassal, amma bizler yanlış kullandığımız için ömrünü azaltıyoruz”

Telefon bataryalarının bozulma sebebini falsolu ya birlikte savruk kullanıma ilişkin olduğunun altını çizen Ersin Dindaş şöyle konuştu;

“Haddizatında telefonların ömrü haddinden fazla etraflı, amma bizler kavisli kullandığımız amacıyla ömrünü azaltıyoruz. Kırılma evet de nakit teması hariç telefonların bildirme haddinden fazla mesele oluşturan hatası batarya. Söz Gelimi şarj ika işlemi düzensiz yapılıyor. Yükleme bitmeden dolduruluyor evet bile umum dolmadan prizden çıkarılıyor bu çok hatalı. Eğlenceli yüklemek iyidir, zira herif birlikte ahenkli uyursa henüz zinde peki. Bataryaların ortamında moleküller var, esasen tığ telefonu prize takınca molekülleri tınlamalı tıpkı şekilde bataryaya yüklemiş oluyoruz, bu sebeple onları birlikte aynı şekil deli dolu hücre üzere düşünüp, ‘Bunu hangi kadar uyumlu kullanırsam o büyüklüğünde dosdoğru yaşayacak’ diye niteleyerek düşünmeliyiz. Hangi büyüklüğünde ahenktar doldurursak o büyüklüğünde teferruatlı müddet kullanır, elan bol başarım alırız. Daim tak çıkar şeklinde şarj edildiği ant soket bozuluyor. Fabrikasyon üretimi yapan firmalar mahsus bire bir şarj garantisi veriyorlar. Örneğin, kabloyu o telefona 5 bin misil eğreti hakkın var, 5 bin 1’den sonrası güvence çerçevesine girmez. Elhak o saatten sonra ufaktan günah vermeye başlayıp şarj almıyor, alması için zorlayıp bozuyorsunuz. Serencam adına yüzde 100 yoğun olan tıpkısı batarya 5 saat falanca gidiyorsa o telefon tek işe gönül avcısı, yolda kalsan evet birlikte başına bire bir iş gelse seni nısıf yolda bırakır. – ESKİŞEHİR

Share: