Teknofest yarışmacıları finale gidiyor

Teknofest yarışmacıları finale gidiyor

RİZE Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı ile T3 Vakfı eliyle tevhit edilen Havacılık, Gök ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST Rize’bile kim akıbet gününden sonradan finale gidiyor.

12 Ağustos’ta açılışı yapılan ve bugün Rize Periferi Uray otoparkında akıbet bulacak olan dünyanın bildirme cesim uygulayım bilimi festivali TEKNOFEST’e hele gençler sakil sargı gösterdi. Rize’de yapılan yarışmalar ise, âdemiyet yararına teknoloji, turizm teknolojileri, eğitim bilimi teknolojileri ve çip tasarım yarışmaları başlamak için toplamda 4 konkur yapıldı. Yapılan yarışmalara toplamda 97 bin 186 takım başvuru akarsu alınırken 699 mızıka ve 3 bin 32 yarışmacı ise finallerde kıyasıya savaşım etti. Teknofest yarışmacıları Rize’deki sonuç gününü bile tamamlayarak Samsun’dahi kim finale müracaat etmek amacıyla yola çıkacak.

Samsun’üstelik yapılacak finallerde mertebe yapmayı hedeflediklerini söyleyen Musa Canlı, “Yaptığımız projenin ismi Martı. Yaptığımız Martı ise uçan insansız amfibik aynı açar. Hava, karaca ve akarsu yüzeylerinin üzerinde akım edebiliyor. Teknofest 2022 Rize’üstelik üstelik arz dolgunca tike ödülüne layık görüldük. Çok çok himmet verdik ve bu emeğin karşılığını Samsun’bile yapılacak finallerde ahzetmek istiyoruz. Finalde önce üçe girmeyi hedefliyoruz. Bu konuda çokça heyecanlıyız. Emeklerimizin caba kalmadığını koparmak bizi çokça mutlu ediyor” dedi.

Teknofest’te Rize’yi desise eden yegâne topluluk olduklarını belirten Muhammet Ensar Musannif, “Yaptığımız projede para ve birey kaybının fazla olduğu Karadeniz bölgesinde gerçekleşen dere taşması sonucu meydana mevrut felaketlerle ilgili yaptık. Burada para ve birey kaybını en aza indirmeye çalışıyoruz. Yaptığımız projede hâkim sularıyla beraber mevrut taş toprak, ağaç gibi malzemelerin oluşturduğu barajı yıkması sonucunda can ve mal kayıpları yaşanıyor. Bizde gelen suyu akarsu sensörü ve çarpış sensörü kullanarak birey ve dünyalık kaybını köstek olmak üzere tasarladık. Biz yaptığımız projeyi fora etmek amacıyla yenilenebilir erke yerine devir enerji panellerini kullandık. Bir zamanda da enerjiden tasarruf etmiş olacağız. Teknofest’te Rize’yi sahne eden tek okuluz. Bu bizim için nazik bir gurur. Bu yarışmaya ilk defa katılıyoruz” şeklinde konuştu.

Share: