TBMM’de ‘zeytinlik’ teklifine tepki (2)

TBMM’üstelik ‘zeytinlik’ teklifine reaksiyon (2)

DÜRÜST PARTİ VE CHP İLE HDP MİLLETVEKİLLERİ ARASINDA ‘USUL’ TARTIŞMASI

Sanayi, Ticaret, Erke, Tabiatıyla Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu, Encümen Başkanı DOĞRU Tümen Konya Milletvekili Nur Altunyaldız başkanlığında TBMM Yarkurul Binası’nda toplandı. Toplantının başlamasının ardından aykırılık milletvekillerinin salonu basit bulması ve ara sıra milletvekillerinin ayakta kalmasından periferi salonun TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu Salonu’na taşınmasını öneri etmesinin arkası sıra Komisyon Başkanı Altunyaldız’ın de onayıyla komite salonu değiştirildi.

DÜRÜST PARTİ’Lİ ELİTAŞ: BU DÜŞÜNCE BİLDİRMEDİRToplantının, Çekim ve Bütçe Komisyonu Salonu’nda başlamasının ardından YANLIŞSIZ Öğür milletvekilleri ile CHP ve HDP milletvekilleri beyninde ‘asıllar’ tartışması yaşandı. HDP İstanbul Saylav Ulu Kenanoğlu’nun, “Burada söz gelişi komisyonun göndermiş olduğu gönüllü komisyon üyeleri var. Esenlik komisyonundan, çevre komisyonundan üyeler var. Bizim bir madun yarkurul kurulması talebimiz var. Bunun üzere arzuhâl yazmam gerekiyorsa yazayım. Bizim fırka adına bunun tıpkı ast komisyona atıf edilmesi talebimiz var. Bunun bu komisyondan çekilerek öncelikle ilgili komisyonlara yönlendirme talebimiz var. Bu olmazsa madun komite kurulması talebimiz var. Bu talepler bir el karara bağlanmadı. Usule ilişkin kararlar tamamlandıktan bilahare Gönüllü Bey’e geçebiliriz” diye niteleyerek konuştu.Bunun üzerine AK Fırka Takım Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Sayın Kenanoğlu’nun söylediği molekül doğru ancak burada zeytinle uğraşan tarımcı arkadaşlarımız veya eksantrik amal; yasanın tümünün anayasaya marjinal olup olmadığı üstüne tıpkı düşünce beyan edemezler. Demin İçtüzük 84’üncü maddeye bakarsanız anayasaya aykırılık olup olmadığını zaten Divan Başkanlığı değerlendirmiş göndermiş. Birinci özellik sanıyorum zeytinlik maddesidir; bu çerçevede değerlendirilerek zeytinlikle ait sivil toplum örgütlerine da saraka verilebilir. kanun teklifi sahibi henüz teklifini sunmadı. Bu ona bırakmak anlamına gelmez, bu düşünce bildirmedir” şeklinde cevap verdi.KOMİSYON BAŞKANI ALTUNYALDIZ GÖRÜŞMEYE KÜŞAYIŞ VERDİ

Bunun üzerine Alt Kurul Başkanı Altunyaldız’ın meze vermesi üzerine teklifin sahibi Düzce Saylav Gönüllü Çakırdoğan konuşmasına başladı. Çakırdoğan’ın konuşması esnasında CHP ve HDP’li milletvekilleri ‘asıllar’ tartışılmadan konuşmalara geçildiği amacıyla buna reaksiyon gösterdi. Çakırdoğan’ın konuşmasına bitmeme etmesiyle CHP ve HDP’li milletvekilleri ayağa kalkıp Altunyaldız’ın kürsüsüne anbean usul tartışılmadan konuşmalara başlanamayacağı söyledi. DOĞRU Öğür milletvekilleri ile CHP ve HDP’li milletvekillerinin aday tartışmaya başlamasının arkası sıra Altunyaldız, encümen görüşmelerine küşayiş verdi.

Share: