TBMM Umumi Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Parti’nin takım önerileri reddedildi

TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Parti’nin gündeme ait ekip önerileri akseptans edilmedi.

Genel Kurulda, gündem dışı konuşmalar ve ekip başkanvekillerinin değerlendirmelerinin peşi sıra siyasi partilerin gündeme ilişkin önerilerine geçildi.

İYİ Parti’nin, “gençlerin sorunları”, HDP’nin “düzenlilik güçleri”, CHP’nin ise “yabancıların hanelere kaydı iddiaları” konularında verdiği araştırı önergelerinin ön görüşmelerinin bugün yapılmasına ilgilendiren önerileri ele alındı.

Görüşmeler böylecene İYİ Parti, HDP ve CHP’nin takım önerileri akseptans edilmedi.

Bu arada, HDP Batman Milletvekili Mehmet Ruştu Tiryaki’nin, partisinin grup önerisinin gerekçesini ifşa etmek için kürsüdeki konuşması esnasında HDP’li kâh milletvekilleri, üstünde “Milletvekilimize saldıranlar üstelik emri verenler dahi suçludur” yazan dövizlerle Tiryaki’nin etrafında toplandı.

TBMM Başkanvekili Haydar Akar, kısım etrafında toplanan milletvekillerinin, uyarılara rağmen yerlerine geçmemesi konusunda birleşime açıklık verdi.

Akaret, aranın ardından yaptığı açıklamada, TBMM İçtüzüğü’nün 65’inci maddesine bakarak Umumi Kurulda hezel kesmenin, şahsiyetle uğraşmanın ve faaliyet düzenini bozucu hareketlerde bulunmanın haram olduğunu söyledi.

HDP’li Tiryaki’nin konuşması esnasında gâh milletvekillerinin kısım etrafında toplanmasının Umumi Kurulun çalışma düzenini bozduğunu, bu durumun İçtüzük’ün ait maddesi gereği tayip cezası verilmesini gerektirdiğini belirten Akar, “Umumi Kurul çalışmalarının çıktı henüz zinde yürütülebilmesi amacıyla namzet ayrımsız uyarma ile yetiniyorum. Bu kök davranışların devam etmesi durumunda İçtüzük’te vadi düzlük disiplin hükümlerinin uygulanacağını bilgilerinize sunuyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Daha bilahare, “dezenformasyonla savaş düzenlemesi” yerine aşina Basın Kanunu ile Bazen Kanunlarda Fark Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin görüşmelerine geçildi.

Share: