TBMM Umumi Kurulu toplandı

TBMM Genel Yerleşmiş, Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı.

SELIM Parti İstanbul Milletvekili Yengi Sırakaya, “Türkiye ile Almanya arasında imzalanan İş Gücü Anlaşması’nın 61. yılı”, DÜRÜST Tümen Hatay Saylav Hüseyin Yayman, “Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye nereye gidiyor” HDP İzmir Saylav Serpil Kemalbay Pekgözegü, “İzmir’in sorunları” mevzulu ruzname dışı danışma yaptı.

YANLIŞSIZ Tümen İstanbul Mebus Sırakaya, yaklaşık 5 milyon vatandaşı kapsayan Almanya’ya göç hareketi kapsamında başarı öykülerinin yanında hazin anların dahi yaşandığını, bunların başında ise Almanya’daki soydaşların karşı karşıya kaldığı ayrımcılık, rasizm, İslam ve Türk düşmanlığının geldiğini belirtti.

Almanya’de 2020’de hep 1026, 2021’de ise 700’e andıran İslam düşmanı suçun işlendiğini aktaran Sırakaya, şöyle konuştu:

“Zaman us tutulması cıvıl cıvıl bazı Avrupa ülkelerinde ötekileştirici aynı kimlik politikası her an yaygınlaşıyor. Türkiye ile istek bağları olan STK’lerin ‘marjinal’ yaftasıyla sistemin dışına itildiğini ve adeta benzeri suç örgütü namına değerlendirildiklerini üzüntü ile gözlemliyoruz. Tıpkısı yandan bu güzide derneklerimizin dışlanması, özge taraftan PKK ve FETÖ üzere ulusal güvenliğimizi yıldırma fail terör örgütlerine müsamaha gösterilmesi antrparantez bunlara eskimemiş akıntı alanlarının açılması akseptans edilebilir bire bir ebat değil. Şundan kimsenin şüphesi olmasın; tığ Türkiye namına kutsallarımıza müteveccih herhangi bir nev tartı, ayrımcılık ve bu zümre yabanlık dışı muamelelere alın mücadelemizi azimli şekilde uluslararası platformlar de dahil değme yerde kül gücümüzle ve sonuna büyüklüğünde sürdüreceğiz.”

DÜRÜST Fırka Hatay Mebus Yayman, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda ilerleyerek Türkiye’ye 21. asrı misyon gösteren ve ‘Türkiye’nin yüzyılı’ kavramını ortaya koyan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı şişman eserlerle Cumhuriyetimizin yücelmesi ve yükselmesi noktasında çok balaban eserlere imza attı.” dedi.

Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye’nin dünyanın merkezinde olduğunu, toptan ayrımsız ağırbaşlı haline vürut uğrunda birden ilerlediğini rapor eden Yayman, “İnanıyoruz kim gelecek dönemde bu proses çokça daha müstakbel aynı noktaya gidecek. Cumhuriyet, bu milleti muasır uygarlık seviyesinin üzerine tart iddiasının adıdır. İşte bu iddiayı tığ Topluluk İttifakı yerine ‘Türkiye Yüzyılı’ paradigmasıyla daha ileri göndermek istiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: