TBMM Bala İstismarının Araştırılması Komisyonu toplandı

TBMM Bala İstismarının Araştırılması Komisyonu, 3’üncü toplantısını yaptı. Komisyonda mütekellim Aile ve Toplumsal Hizmetleri Bakanlığı Kadının Statüsü Umumi Müdürü Gülser Ustaoğlu, 6 yaşında ‘evlilik’ adı altında cinsî istismara uğrayan mağdur H.K.G.’ye müteveccih ruh bilimsel tedavi ve destekleri sürdürdüklerini söyledi.

TBMM Yavru İstismarının Araştırılması Komisyonu, SELIM Öğür Aksaray Mebus Cengiz Aydoğdu başkanlığında toplandı. Komisyonda konuşan Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Umumi Müdürü Gülser Ustaoğlu, 6 yaşında babası eliyle mortocu nikahı ile evlendirilen H.K.G. ile ilişkin bilgileri paylaştı.

Kadının Statüsü Genel Müdürü Ustaoğlu 6 yaşında ‘evlilik’ adı altında cinsel istismara uğrayan 23 yaşındaki H.K.G.’nin familya içi takat ve tahaffuz sorunu nedeniyle 2016 doğumlu çocuğuyla gelişigüzel 8 Boşluk 2020’de Bakanlığa vabeste leyli bakım birimlerinden bakım almaya başladığını hatırlattı.’ÇALIŞMALARIMIZ OLUMLU ETKİLER YARATTI’Mağdurun psikolojik halinin güçlendirmesi üzere birçok mesai yaptıklarını tamlayan Ustaoğlu, “Psikiyatri servisine yönlendirmeler yaptık, otama programları uyguladık ve psikolojik desteklerle üstelik hala hizmetimizi sürdürüyoruz. Verdiğimiz desteklerle önceki geldiği andan şu anne baktığımızda duygu ve davranışlarının proses içinde olumlu etkilendiğini, şu anda normale döndüğünü rahatlıkla tabir edebiliriz. Sosyalleşmesi açısından kuruluşlarımız bünyesindeki bir nice işlik çalışmalarına katılımını sağladık ve psikolojisi üzerinde birlikte bu çalışmalarımız siktirici olumlu etkiler yarattı. Talebi üstüne kendisini okuma yemeni kurslarına gönderdik ve alarga beş diplomasını aldı, geçen hafta da sınavlarını verdi, ortaokul diplomasını aldı mağdur kadınımız. Bunlar bizlerin destekleriyle gerçekleşti. Patika edindirme kurslarına devam ettirdik. Aşçılık kursuna bitmeme etti ve şu anda de bir çalışma ortamını oluşturma gayreti içerisindeyiz. Gizlilik kararları çerçevesinde ve birey güvenliği dolayısıyla yer değiştirme olduğu için sürekli benzeri düzentileme imkanı olmuyor ama sürekli deklare olmaması amacıyla mukteza asayiş tedbirleri alınarak hayata katılması konusunda lazım destekleri veriyoruz” diyerek konuştu.

Ustaoğlu, “H.K.G.’nin talebi doğrultusunda mevcut tedbirlerin kadın ve çocuğun korunması noktasında sınırlı kaldığını anladığımız üzere bile 6284 çevrilmiş Kanun kapsamında kimlik bilgelik ve belgelerinin süresiz adına değiştirilmesini bile sağladık” bilgisini da paylaştı.

Share: