Tayvan’dan, TikTok ve Çin asıllı ara sıra uygulamalara kısıtlama

Çin ile kaime ihtilafı içindeki Tayvan, Çin kökenli sosyal medya platformu TikTok ve gayrı kıta asıllı toplumsal medya uygulamalarının kamu kurumlarının tahsis ettiği telefonlarda ve hükümet ofislerinde kullanılmasını yasakladı.

Tayvan bilim ajansı CNA’nın haberine bakarak, Sayısal İşler Bakanlığı yetkilileri, millî bilgi güvenliğine gözdağı oluşturduğu gerekçesiyle bazı uygulamaların kullanımına hacir getirildiğini duyurdu.

Bytedance’in TikTok, onun Çin versiyonu Douyin ve Xingin’in instagram bire bir toplumsal iletişim araçları ve e-ticaret platformu Xiaohongshu, hazırlık getirilen icraat arasında vadi aldı.

Tedbirin, Hükümete Kapalı Kurumlarda Bilgi Güvenliğine Dokuncalı Ürünlerin Kullanımı Kısıtlamasına Yönelik İlkeler Yönetmeliğinde ekimde yapılan değişiklikle Çin asıl karasında geliştirilen mecmu yazılımların yasaklanması kapsamında alındığı bildirildi.

MEMLUK’de Texsas, Maryland, Güney Carolina ve Cenup Dakota eyaletleri, TikTok’ın eyalet yönetiminin tahsis ettiği telefonlarda ve hükümet ofislerinde kullanımını, siber asayiş tehdidi gerekçesiyle yasaklamıştı.

MEMLUK Federal Anket Bürosu (FBI) Direktörü Chris Wray, geçen hafta yaptığı açıklamada içtimai iletişim araçları platformu Tiktok’un kontrolünün Çin hükümetinin elinde olduğunu belirterek, bunun MEMLUK üzere ulusal düzenlilik endişesi doğurduğunu belirtmişti.

ESIR’de 85 milyon kullanıcısı olan TikTok, KÖLE hükümeti ile bili güvenliğine ilişik endişeler dolayısıyla görüşmeler yürütüyor.

Indiana eyaleti şeriklik için Çin hükümetinin kullanıcı verilerinin erişimi üzerine kamuyu kusurlu bilgilendirdiği ve kıytırık kullanıcıları yetişkinlere müteveccih içeriklere maruz bıraktığı gerekçesiyle sav açmıştı.

Share: