Tayvan Çekicilik Kuvvetleri, 2023’te bakım ve onarıma 1,19 bilyon dolar harcayacak

Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan’da Hava Kuvvetlerinin önümüzdeki sene uçak ve cebe donanımlarının bakım ve onarımı amacıyla 1,6 bilyon dolar irade ettiği bildirildi.

South China Morning Post’un haberine bakarak, Meclis’e verilen bütçe taslağında bu cins amacıyla ayrılan miktar, bu yılın bütçesine göre yüzde 26 artıyor.

Gazeteye bilgelik veren divan kaynaklarına göre istek edilen miktarın 570 milyon doları donanım ve tesislerin bakım masraflarına, 620 milyon doları ise kurulum ve yedek çıngı teminine ayrılacak.

Savaş, yetişek ve kargo uçakları, denizaltısavar hava araçları ile helikopterlerin bakımı, güncellenmesi ve bu faaliyetlerle angajmanlı vadi tesislerinin oluşturulmasına müteveccih giderler bu bütçeden karşılanacak.

Bütçe kalemi, Defans Bakanlığının geçen ay önerdiği ve Meclis’e sunulan 19,38 milyar dolarlık savunma bütçesi tasarısının parçasını oluşturuyor.

BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin geçen ayki ziyaretinin ardından Çin’in Tayvan çevresinde başlattığı askeri tatbikatlar dolayısıyla gerilimin faziletli olduğu dönemde verilen bütçe tasarısı, savunma harcamalarında almanak yüzdelik 13,9 artış öngörmüştü.

Defans bütçesindeki koşa haneli artışın, serencam 5 yılda Cezire ekonomisinin averaj yüzdelik 4’lük nema oranının altında artan artışları katlayarak aşması dikkati çekmişti.

Tasarının ati yılın eş ve küçük ay aylarında mecliste görüşülmesi bekleniyor.

Pelosi’nin ziyareti ve tırmanan askeri gerilim

Pelosi, Çin ile kaime ihtilafı içindeki Cezire’yı 25 yıl aradan sonradan ülfet eden evvel ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Ülfet, Ada’yı topraklarının parçası kendisine gören Çin’in tepkisini çekmişti.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA), ziyaretin peşi sıra Ada çevresinde askeri tatbikatlar başlatmış, 7 dönem süren tatbikatlar Ada’nın çevresinde fiili abluka oluşturmuştu. Soy zırh ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin temel karasından ateşlenen güdümlü füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Ordu sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş fakat Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

PLA, ziyaretinin arkası sıra Tayvan Boğazı’ndaki gemi devriyelerini ve tarafların baskı alanlarını ayırdığı varsayılan “itidalli çizgi”yi geçtiği uçuşları ahenkli kuzuluk getirmişti.

Pekin, topraklarının parçası adına gördüğü Tayvan’ın dünya ülkeleriyle hür diplomatik münasebat kurmasına, Birleşmiş Milletler’de ve değişik uluslararası kuruluşlarda temaşa edilmesine alın çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini yiyecek koşuyor.

Share: